Ziarna słonecznika, żyta i sezamu: dlaczego warto je jeść?

Ziarna słonecznika, żyta i sezamu: dlaczego warto je jeść?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Ziarna są bogatym źródłem błonnika

Ziarna żyta, sezamu i słonecznika to esencja sił witalnych! Dzięki skoncentrowanym w nich składnikom, roślina może rozwijać się prawidłowo. W tych drobinkach tkwi wielka życiodajna moc. Warto czerpać z niej to co najlepsze, by cieszyć się urodą i zdrowiem.

Pestki słonecznika mają zbawienny wpływ na wygląd cery i skóry. Zawierają witaminę A, D i  witaminy z grupy B, a także są bogatym źródłem witaminy E, spowalniającej proces starzenia. Taka mieszanka sprawi, że skóra będzie rozświetlona i bardziej gładka. Ziarna słonecznika składają się z wielu istotnych dla zdrowia pierwiastków m.in. cynku, który przyśpiesza gojenie się ran, pomagając w walce z trądzikiem. Receptą na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego są magnez i potas, właśnie dlatego warto włączyć słonecznik do swojego jadłospisu, by być bardziej odpornym na stres.

 

W kuchni japońskiej króluje sezam. Na to ziarno powinniśmy zwrócić uwagę, nie tylko przez wzgląd na jego smak. Sezam dostarcza organizmowi wapnia, budulca dla kości i zębów. Pierwiastek ten reguluje funkcjonowanie mięśni. Roślina zawiera także sezaminę i sezamolinę, pomagające obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Te dwa składniki zmniejszają też ryzyko wystąpienia nowotworów. Ziarna sezamu pełne są nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dodają energii na cały dzień i zwiększają odporność naszego organizmu.

 

Wyroby żytnie zawierają węglowodany nieskrobiowe, czyli takie, które nie przyczyniają się do nagłego podniesienia poziomu glukozy i insuliny we krwi. Natomiast zawarty w nich błonnik przedłuża uczucie sytości. Mąka żytnia pomaga walczyć z nadwagą. Zaś aminokwasy i minerały zawarte w tym typie ziarna, łatwiej jest przyswoić.

Ziarna słonecznika i sezamu możesz jeść na surowo, bez dodatków. Trzy ziarna znajdziesz też w pieczywie - szukaj chleba pełnoziarnistego (najzdrowszy na zakwasie)

Ocena: 0