Ta roślina to więcej niż tylko chrupiący dodatek – to prawdziwy zastrzyk zdrowia. Skosztuj sałatki z portulaki warzywnej

2024-04-22 18:30

Znana już w starożytnym Egipcie, portulaka warzywna dotarła do Europy w średniowieczu. Ta niskokaloryczna roślina jest pełna cennych składników odżywczych i przypomina roszponkę. Choć często uznawana za chwast, portulaka wyróżnia się smakiem i zdrowotnymi właściwościami, co sprawia, że jest idealnym dodatkiem do wielu potraw.

Ta roślina to więcej niż tylko chrupiący dodatek – to prawdziwy zastrzyk zdrowia. Skosztuj sałatki z portulaka warzywnego
Autor: Shutterstock Ta roślina to więcej niż tylko chrupiący dodatek – to prawdziwy zastrzyk zdrowia. Skosztuj sałatki z portulaka warzywnego

Spis treści

  1. Co to jest portulaka warzywna?
  2. Właściwości zdrowotne portulaki warzywnej
  3. Jak jeść portulakę?
  4. Sałatka z portulaki z jajkiem – przepis krok po kroku
  5. Zupa z portulaki – przepis krok po kroku

Co to jest portulaka warzywna?

Portulaka jest warzywem liściastym, który porasta okolice pół uprawnych i dróg. Ma mięsiste, soczyste liście i bordową łodygę osiągającą nawet 60 cm wysokości. Jadalne są liście i łodygi o pieprznym aromacie i kwaśnym smaku. Portulaka wyróżnia się tym, że jej smak zmienia się wraz z porą dnia. Rano roślina ma bardziej kwaskowaty smak, wieczorem zaś staje się lekko słodka.

Portulakę warzywną bez problemu można uprawiać w domu – w ogrodzie lub w doniczce na balkonie czy nawet na parapecie. Najlepszą porą dla tej rośliny jest lato, ponieważ lubi wysokie temperatury. Nasiona dostępne są w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych.

Właściwości zdrowotne portulaki warzywnej

Chociaż uważana jest za chwast, warto wiedzieć, że portulaka jest cennym warzywem. W ponad 90 proc. składa się z wody, więc jest rośliną niskokaloryczną. Porcja o wadze 100 g to tylko 16 kalorii.

Co zawiera portulaka warzywna? W jej składzie znajduje się duża zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, antyoksydantów i kwasu foliowego. Jest bogata w witaminy z grupy B, A, PP, C oraz wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, mangan, miedź i selen. Portulaka jest dobrym źródłem regulującej sen melatoniny oraz odpowiedzialnego za nastrój tryptofanu.

Spożywanie portulaki warzywnej łagodzi problemy z układem trawiennym. Roślina wspomaga procesy zachodzące w tym układzie, pobudza wydzielanie soków, a także niweluje objawy zgagi. Sok z portulaki warzywnej i liście są niezwykle pomocne w leczeniu stanów zapalnych jelit i żołądka. Według badań naukowych portulaka może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór okrężnicy. Roślina reguluje ciśnienie krwi, poprawia krążenie i usuwa nadmiar wody z organizmu. Napar z liści portulaki mogą stosować diabetycy, ponieważ obniża poziom cukru. Portulaka wykazuje działanie antybakteryjne. Z liści można robić okłady, które są skuteczne w problemach dermatologicznych. Poradzą sobie także ze śladami po ukąszeniach owadów i zadziałają odmładzająco na skórę. Płukanki można stosować do higieny jamy ustnej.

Portulaka warzywna zawiera kwas szczawiowy i dlatego nie powinny spożywać jej osoby z chorobami nerek i z syndromem „leniwego jelita”. Nie jest wskazana dla kobiet w ciąży. Nie można też karmić nią zwierząt domowych, czyli psów i kotów.

Jak jeść portulakę?

Portulakę warzywną należy zjeść zaraz po zebraniu, ponieważ nie nadaje się do przechowywania. Dlatego najlepiej wykorzystać ją do zrobienia pysznej i zdrowej sałatki. Jada się ją na surowo i po ugotowaniu. Portulakę można wykorzystywać do dań mięsnych i wegetariańskich, na ciepło i na zimno. Drobno posiekane liście można dodać do twarożku zamiast szczypiorku. Sprawdzi się jako składnik omletów, pasztetów i past kanapkowych. Portulaka to również składnik zdrowych i lekki zup, dań z ryżem lub kaszą, farszów do pierogów i pizzy.

Liście portulaki warzywnej przyrządza się tak samo jak szpinak. Łodygi są podobne do szparagów i można je robić w ten sam sposób. Jadalne są również kwiaty portulaki warzywnej, które świetnie zastąpią kapary. Łodygi to naturalny roślinny zagęszczacz do zup i sosów. Liście i pędy portulaki warzywnej nadają się do marynowania.

Sałatka z portulaki z jajkiem – przepis krok po kroku

Czas przygotowania: 20 minut

Liczba porcji: 4

Składniki

  • 1 pęczek portulaki
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 1/2 cebuli
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku

sos:

  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki majonezu
  • sól, pieprz, cukier

Przygotowanie

1. Umyte i osuszone liście portulaki zblanszować na patelni. Odstawić do ostygnięcia.

2. Sok z cytryny wymieszać z majonezem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Doprawić solą, pieprzem i cukrem.

3. Na półmisku ułożyć portulakę, pokrojoną w drobną kostkę cebulę i pokrojone w ćwiartki jajka.

4. Przed podaniem skropić sosem i posypać posiekanym szczypiorkiem.

Zupa z portulaki – przepis krok po kroku

Czas przygotowania: 20 minut

Liczba porcji: 4

Składniki

  • 1 pęczek portulaki
  • 2 szklanki mleka
  • 500 g selera
  • 1 szklanka śmietany 18%
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • sól, pieprz, cukier

Przygotowanie

1. Umyte i osuszone listki portulaki gotować w osolonym wrzątku 5 minut. Odcedzić i odstawić.

2. Obrany seler pokroić w kostkę i ugotować do miękkości. Odcedzić.

3. Seler zmiksować razem z portulaką na gładko i przełożyć do garnka. Wlać mleko, doprawić solą, pieprzem i cukrem i wymieszać. Zagotować, zmniejszyć ogień i delikatnie wlać śmietanę. Wymieszać.

4. Podawać na od razu z połówkami jajka na twardo i grzankami.

Beszamel - Jadalne Chwasty