Jak gotować szparagi, by nie straciły swoich naturalnych właściwości?
Gotowanie szparagów. Jak ugotować szparagi? To wyśmienite warzywo można podawać w różnej postaci. Dobrze smakują również smażone w sosie, zapieczone z serem, a nawet po prostu ugotowane. Ta wersja szparagów wydaje się zresztą najbardziej popularna. Jak gotować szparagi, by nie straciły swoich naturalnych właściwości?
Spis treści
Szparagi nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, ale sytuacja ta z roku na rok się zmienia. Nie tylko są one smaczne i łatwe w przygotowaniu, ale również posiadają wiele cennych właściwości. W 100 g szparagów znajduje się około 18 kcal. Są one głównie składnikiem wodnym. Dodatkowo stanowią one wartościowe źródło witamin i minerałów.
Jak obierać szparagi?
Jeśli nie wiesz, jak przyrządzić szparagi, wybierz na początek wersję najprostszą, ugotuj je. Zanim jednak do tego przystąpisz, należy szparagi obrać.
Białe szparagi, ze względu na lekkie zdrewnienie skórki, trzeba obierać obieraczką do warzyw, omijając starannie główkę warzywa.
Zielone i fioletowe szparagi nie wymagają obierania. Odcinamy lub odłamujemy jedynie łuski na łodygach. Jednak w każdym przypadku należy odciąć lub odłamać zdrewniałe końcówki. Może to być nawet 1/3 szparaga.
Jak gotować szparagi?
W sklepach dostępne są dwa rodzaje szparagów: białe i zielone. Białe mają nieco zdrewniałą skórkę, dlatego przed dalszą obróbką należy je obrać, omijając jednak główki. Zielone szparagi nie wymagają obierania. Następnie należy odłamać zdrewniałe końcówki warzywa. Kolejnym krokiem jest krótkie gotowanie szparagów. Technika jest tu ważna.
Do wysokiego naczynia wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Następnie delikatnie włóż luźno związane szparagi, tak aby główki wystawały ponad poziom wody. Zielone szparagi gotuj około 2-3 minuty, natomiast białe mogą gotować się przez około 13 minut.
Do gotującej się wody możesz dodać odrobinę soli i soku z cytryny. Pamiętaj! Jeśli gotujesz białe szparagi, nie dodawaj soli. Po ugotowaniu dokładnie odsącz je z wody.
Szparagi można również przygotować na parze, co pozwoli zachować większość składników odżywczych. W specjalnym garnku do gotowania na parze gotuj je przez nie dłużej niż 5-10 minut. Powinny być sprężyste, ale nie zbyt twarde.
Czy szparagi wrzucamy do gotującej wody?
Tak, wkładanie warzyw do gotującej się wody nie tylko znacząco skraca czas gotowania, ale sprawia też, że warzywa są bardziej jędrne i zachowują więcej substancji odżywczych.
Zobacz też naszą galerię z różnymi przepisami na dania ze szparagów