Wielu myli go z korzeniem pietruszki. Jest idealną alternatywą dla ziemniaków

2024-03-19 9:43

Pietruszka jest niezwykle popularnym w Polsce warzywem korzeniowym. Nie każdy wie, ale pewne warzywo do złudzenia przypomina korzeń tej rośliny. Chodzi mianowicie o pasternak, który jakiś czas temu osunął się w cień. Teraz jednak znów wraca do łask. Ta roślina będzie idealną alternatywą dla ziemniaków.

Wielu myli go z korzeniem pietruszki. Jest idealną alternatywą dla ziemniaków
Autor: Shutterstock.com Pasternak zamiast ziemniaków. Warzywo korzeniowe

Pasternak - co warto wiedzieć o tym warzywie?

Większość z nas słyszała kiedyś o pasternaku, jednak nie koniecznie zdaje sobie sprawę, jak często mijamy każdego dnia to warzywo, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Pasternak uznaje się za gatunek rodzimy, występuje w naszym kraju na niżu i niższych partiach gór. Bez problemu możemy znaleźć go na przydrożach, nieużytkach, łąkach czy terenach kolejowych i przemysłowych. Co więcej, niezwykle łatwo go rozpoznać dzięki charakterystycznej żółtozielonej barwie pędów i liści. Jego kwiaty mają natomiast żółte płatki. Swojego czasu pasternak cieszył się w Polsce ogromną popularnością. Wykorzystywano go do karmienia nie tylko zwierząt gospodarskich, ale również pojawiał się na stołach ludzi. Dopiero kiedy w Europie upowszechniły się ziemniaki, pasternak zaczął odchodzić w zapomnienie.

Korzeń pasternaku wygląda jak pietruszka, jednak jego smak przypomina bardziej marchewkę. Trzeba być jednak ostrożnym. O ile korzeń pasternaku przypomina popularne w naszym kraju warzywo, tak nać ciężko odróżnić od znanego wszystkim barszczu Sosnowskiego. Nie chodzi tylko o podobieństwo wizualne. Tutaj również zdarzają się poparzenia skóry, ponieważ naziemna część pasternaku zawiera toksyczne furanokumaryny. Trzeba jednak zaznaczyć, że zagrożenie stanowi wyłącznie sok uszkodzonej rośliny.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Właściwości pasternaku. Co przygotować z tego warzywa?

Pasternak stanowi idealną alternatywę dla ziemniaków. Znajdziemy w nim całą masę substancji białkowych, wraz z odrobiną odżywczych węglowodanów. Co więcej, zawiera także potas, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B i witaminę C. Sam w sobie pasternak ma właściwości moczopędne, a co za tym idzie idealnie wpiera pracę zarówno nerek, jak i pęcherza. Pasternak używany był również przy dolegliwościach żołądkowych. Warto zaznaczyć, że flawonoidy powinny wspierać między innymi odporność naszego organizmu. Na tym jednak nie koniec. Według medycyny ludowej, to warzywo pomoże również osobą cierpiącym na reumatyzm. Dodatkowo ma oczyścić i otruwać organizm.

100 gramów korzenia pasternaku zawiera około 55 kalorii. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, by użyć go jako zmiennik dla tradycyjnych ziemniaków. Warto również dorzucić go do innych warzyw w zupie. Pasternak nada jej lekko słodkiego, wręcz orzechowego, posmaku. Można również wykorzystać go po prostu, jako dodatek do sałatek. Nasi przodkowie wykorzystywali to warzywo również w produkcji nalewek czy win. Korzeń pasternaku można również skarmelizować, a nawet użyć do zrobienia ciekawego i zdrowego ciasta, jest on bowiem o wiele słodszy niż popularna pietruszka.