Odkrywamy smaki słońca. Polacy pokochali kuchnię śródziemnomorską
Kuchnia śródziemnomorska to nie tylko sposób gotowania, ale prawdziwe doświadczenie kulinarne. Prostota wykonania, świeżość składników oraz niezrównany smak i aromat dań sprawiają, że jest to jedna z najbardziej docenianych kuchni na całym świecie. Polacy również kochają śródziemnomorskie smaki, a bez włoskich frykasów trudno już dziś wyobrazić sobie polską codzienność. I bardzo dobrze, bo poza bogactwem możliwości, kuchnia śródziemnomorska kryje w sobie wiele korzyści dla zdrowia.
Polacy cenią śródziemnomorską jakość i smaki Południa
Jak wynika z raportu przygotowanego przez PBS na zlecenie North Coast, w Polsce nie brakuje entuzjastów kuchni śródziemnomorskiej. Młodzi Polacy szczególnie doceniają zalety kuchni włoskiej. Aż 48 proc. respondentów badania w przedziale wiekowym 18-44 lat wskazało ją jako ulubioną. Wiele polskich rodzin nie wyobraża już sobie domowej kuchni bez spaghetti. W restauracjach najczęściej wybieramy pizzę. Ale warto pamiętać, że kuchnia z okolic Morza Śródziemnego sięga do niezmierzonego bogactwa składników, co oznacza, że w kreowaniu dań ogranicza nas tylko wyobraźnia. - Polacy kochają śródziemnomorską kuchnię. Ponad połowa badanych, bo aż 58 proc., deklaruje zakup oryginalnych, śródziemnomorskich produktów. Od trzech dekad w North Coast obserwujemy, jak zmieniają się przyzwyczajenia oraz upodobania Polaków. Z roku na rok notujemy wzrost popularności kuchni śródziemnomorskiej i zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy nieodłączną częścią tej rewolucji kulinarnej w Polsce – komentuje Maciej Stróżyk, prezes North Coast.
Kuchnia śródziemnomorska to synonim zdrowia
Kuchnia śródziemnomorska opiera się głównie na świeżych, sezonowych składnikach. Bogactwo dojrzewających w południowym słońcu warzyw, ryby i owoce morza, płynne złoto, czyli oliwa z oliwek oraz aromatyczne zioła – to tylko niektóre z podstawowych składników tej kuchni.
Oliwa z oliwek, podstawowy składnik kuchni śródziemnomorskiej, jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla serca. Regularne spożywanie oliwy z oliwek może obniżyć poziom „złego" cholesterolu (LDL) i zwiększyć poziom „dobrego" cholesterolu (HDL), co może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ryby i owoce morza to z kolei doskonałe źródło kwasów omega-3, ważnych dla zdrowia mózgu i serca.
Dieta śródziemnomorska jest również bogata w białko, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Dzięki temu zapewnia organizmowi niezbędne aminokwasy potrzebne do budowy i naprawy tkanek. Świeże warzywa i owoce dostarczają witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, aromatyczne zioła również wykazują różnorodne działania prozdrowotne.
Prostota i umiar w służbie smaku i zdrowia
Kuchnia śródziemnomorska jest bardzo dobrze zbilansowana i opiera się głównie na jakości, a nie ilości składników. Paradoksalnie to umiar w ich stosowaniu pozwala uzyskać najlepsze efekty smakowe i zdrowotne. Najbardziej znane przepisy kulinarne we Włoszech powstawały w zwykłych domach, co sprawia, że kuchnia ta jest domowa, łatwo odtwarzalna, a jej słynne dania może przyrządzić praktycznie każdy amator gotowania. Tradycyjne dania kuchni śródziemnomorskiej śródziemnomorskich przygotowuje się szybko, by potem móc spędzać czas z bliskim. Świeże składniki, zdrowy tłuszcz, ryby bogate w kwasy omega-3 i dbałość o umiar sprawiają, że jest to jedna z najzdrowszych diet na świecie. Dlatego warto włączyć elementy kuchni śródziemnomorskiej do swojej codziennej rutyny kulinarnej i cieszyć się smakiem i korzyściami zdrowotnymi, jakie ze sobą niesie.
Oryginalne śródziemnomorskie produkty dostępne w Polsce od ręki
Kuchni śródziemnomorskiej po prostu nie da się nie lubić. Tradycyjne dania są smaczne, proste i zdrowe. Warto je czasem potraktować jako inspirację do kulinarnych eksperymentów, bawić się smakami, łączyć aromaty, testować, sprawdzać. Przygotowywać nowe przepisy łącząc śródziemnomorskie produkty z polskimi składnikami. Korzystać z dostępności i jednych, i drugich. - Gdy zaczynaliśmy w 1992 roku, w naszym katalogu produktów było zaledwie kilkadziesiąt pozycji. Aktualnie w ofercie mamy ponad 3 000 produktów premium renomowanych marek spożywczych tj. Galbani, Cirio, Agnesi, Castelli, Cellini, Riso Gallo, Lotus, Surgital, Bertani. Naszymi klientami są zarówno wielkopowierzchniowe hipermarkety, jak i małe, lokalne placówki spożywcze – zapewnia Maciej Stróżyk, prezes North Coast. W praktyce oznacza to, że niemal każdy polski konsument ma dostęp do oryginalnych składników, dostarczanych przez największego w Polsce importera i dystrybutora wysokogatunkowych produktów spożywczych pochodzących z rejonów Morza Śródziemnego. Firma istnieje od ponad 30 lat, a od 2020 roku jest częścią francuskiej grupy mleczarskiej LACTALIS.
Sałatka makaronowa z rukolą, suszonymi na słońcu pomidorami i prażonymi pestkami dyni [PRZEPIS]
Szkoda by było nie skorzystać z tego urodzaju, zapraszamy więc do wypróbowania przepisu, który jest efektem takich eksperymentów. Ta polsko-śródziemnomorska sałatka sprawdza się podczas wiosennych przyjęć w ogrodzie, wizyty niespodziewanych gości lub kiedy o prostu mamy chęć na coś pysznego i zdrowego. Jej przygotowanie zajmuje 15 minut. W czasie, gdy gotuje się makaron, zdążymy przygotować resztę składników. Produkty do jej przygotowania warto mieć zawsze pod ręką.
Składniki sałatki
1 opakowanie makaronu Pennette Rigate Agnesi,
1 opakowanie (500 g) rukoli,
1 słoik (280 g) pomidorów suszonych na słońcu Sacla,
2 garście pestek dyni,
1 opakowanie (ok. 200 g) sera feta lub koziego twarożku.
Składniki sosu
sok wyciśnięty z połowy różowego grejpfruta (resztę owocu można wyfiletować, pokroić i dodać do sałatki),
ok. 1/3 szklanki oliwy z oliwek extra virgin.
Przygotowanie
Rukolę umyć i dokładnie odsączyć z wody, osuszyć ręcznikiem papierowym, przełożyć do dużej miski.
Pestki dyni wrzucić na suchą patelnię, prażyć kilka minut na średnim ogniu, aż uwolnią aromat. Zdjąć z patelni. Ostudzić.
Makaron ugotować al dente wg przepisu na opakowaniu. Odcedzić i wystudzić. Dodać do rukoli.
Pomidory odcedzić i pokroić w paseczki. Dodać do rukoli i makaronu.
Ser pokroić w kostkę lub pokruszyć. Dodać do miski z pozostałymi składnikami. Podobnie zrobić z pestkami dyni. Całość dokładnie wymieszać.
Sok z grejpfruta połączyć z oliwą. W tym celu wlać oba płyny do słoiczka, naczynie szczelnie zakręcić i wstrząsać nim energicznie, aż powstanie jednolita emulsja. Sosem polać sałatkę. Od razu podawać.
Uwaga! Zamiast oliwy z oliwek do przygotowania sosu można wykorzystać olej z suszonych pomidorów.
Smacznego!
Listen on Spreaker.