Nie wylewaj wody po gotowaniu kiełbasy. Zobacz, jak możesz ją wykorzystać w kuchni
Wody po gotowaniu białej kiełbasy nie warto wylewać. Okazuje się, że nie tylko ugotowana biała kiełbaska jest pyszna. Z wody, która zostanie w garnku po gotowaniu, można wyczarować same pyszności. Zobaczcie, co zrobić z wody po gotowaniu kiełbasy.
Spis treści
- Jak gotować białą kiełbasę?
- Kolor wywaru po parzeniu kiełbasy
- Co zrobić z wody po białej kiełbasie?
- Zupy
- Sosy
- Mięsne farsze
- Wywar po kiełbasie do gotowania
Jak gotować białą kiełbasę?
Wywar będzie udany i gotowy do dalszego wykorzystania, jeżeli kiełbasa będzie prawidłowo ugotowana. Pętka białej kiełbasy należy opłukać i lekko nakłuć osłonkę za pomocą wykałaczki. Ten prosty zabieg zabezpieczy kiełbasę przed popękaniem. Kiełbasę gotuje się w wodzie na małym ogniu. Można gotować ją od zimnej wody lub włożyć od razu do wrzątku. Wywar będzie jeszcze bardziej aromatyczny, jeżeli do wody włoży się przyprawy, takie jak ziele angielskie, ziarna pieprzu czy liście laurowe. Głębokiego smaku nada także cebula i marchewka. Dzięki temu nie tylko wywar będzie miał ciekawszy smak. Również smak kiełbasy będzie lepszy.
Kolor wywaru po parzeniu kiełbasy
Wywar powstały w czasie gotowania białej kiełbasy ma mnóstwo smaku i aromatu oraz składników odżywczych. Aby nadawał się do dalszego wykorzystania, trzeba zwrócić uwagę na jego kolor. Barwa wody zależy od rodzaju kiełbasy. Najlepszy wywar powstanie z surowej białej kiełbasy. Niestety, z wody po gotowaniu wędzonej kiełbasy raczej już nic nie da się zrobić, zwłaszcza jeżeli jej kolor jest brązowy. Oznacza to, że mięso było nieprawidłowo przygotowane do wędzenia.
Co zrobić z wody po białej kiełbasie?
Woda, w której gotowała się biała kiełbasa, może posłużyć jako składnik innych potraw. To doskonała baza do wielu dań na ciepło i na zimno, która doda głębokiego mięsnego smaku i aromatu. Wywar można wykorzystać jako składnik zup, sosów i mięsnych farszy.
Zupy
Wywar sprawdzi się w takich zupach jak fasolowa, grochowa, szczawiowa czy żurek. Dzięki niemu zupy nabiorą głębszego smaku i aromatu.
- Żurek z białą kiełbasą - prosty, szybki przepis
- Zupa szczawiowa z przecieru - powiew wiosny na talerzu
- Prawdziwa zupa fasolowa jak u babci: łatwy przepis na fasolówkę
- Grochówka wojskowa: najlepszy przepis na zupę grochową
Sosy
Na bazie wody po gotowaniu kiełbasy można przyrządzić gęsty sos. Wywar idealnie sprawdzi się w sosie pieczeniowym i grzybowym. Podkreśli smak sosu do gołąbków lub makaronu, nadając im mięsnego aromatu i smaku.
- Jak zrobić sos grzybowy ze świeżych grzybów? Wypróbuj przepis babci
- Sos pomarańczowy idealny do dziczyzny i golonki - jak zrobić?
Mięsne farsze
Wywar kiełbasiany można wykorzystać, przygotowując farsz do krokietów, pierogów, pyz oraz do pasztetów. Jest super składnikiem, który nadaje mięsom wilgoci i soczystości oraz głębokiego smaku.
- Paszteciki z mięsem - idealny dodatek do barszczu. Świetny sposób na wykorzystanie gotowanego mięsa
- Cannelloni z mięsnym farszem w sosie pomidorowym: przepis na pyszny obiad
Wywar po kiełbasie do gotowania
Pierogi i kluski będą miały mocniejszy smak, jeżeli ugotuje się je w wywarze po białej kiełbasie. Dania zyskają mięsny smak i aromat.
- Pierogi z mięsem z rosołu i z kaszą jęczmienną - i sprytny sposób zastępujący wałkowanie
- Dzyndzałki z mięsem
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz nasz top przepisów na dania z białą kiełbasą