Tańsze niż łosoś i dorsz. Są pyszne i zdrowe, a zupełnie niedoceniane

2024-02-19 11:47

Od lat lekarze i dietetycy apelują, aby jeść więcej ryb. Są nie tylko pyszne, ale i zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych i pozytywnie wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Jednak łosoś czy dorsz to spory wydatek, dlatego warto sięgnąć po inne gatunki pysznych i zdrowych ryb. Są tak samo dobre, ale ich cena nie przyprawia o zawrót głowy. Sięgnijcie po te wartościowe ryby i zobaczcie, jakie pyszne dania można z nich przygotować.

niedoceniane gatunki ryb
Autor: Shutterstock To najbardziej niedoceniane gatunki ryb. Są tanie, pyszne i zdrowe.

Spis treści

  1. Czy wszystkie ryby są zdrowe?
  2. Makrela – właściwości i przepisy
  3. Miruna – właściwości i przepisy
  4. Morszczuk – właściwości i przepisy
  5. Śledź – właściwości i przepisy

Czy wszystkie ryby są zdrowe?

Według zaleceń lekarzy i specjalistów od zdrowego odżywiania ryby powinniśmy jeść dwa razy w tygodniu. Niestety, w Polsce ryby jada się zwykle od święta. Szkoda, ponieważ zawierają witaminy i minerały oraz cenne kwasy tłuszczowe. W sklepach rybnych czy działach z rybami w większych sklepach dostępne są różne gatunki ryb. Najczęściej wybieramy dorsza lub łososia. Jednak obiad z jedną z tych ryb to dość duży wydatek. Dlatego warto zamienić je na inne, mniej popularne, ale o wiele tańsze gatunki.

Niektóre gatunki ryb należy omijać szerokim łukiem, ponieważ mogą zawierać metale ciężkie czy toksyny. Ich spożycie grozi przykrymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego. Do ryb, których nie powinno się jeść zbyt często, należą ryba maślana, tuńczyk czy panga.

Makrela – właściwości i przepisy

Makrela jest tłustą rybą morską. To dobre źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na serce i układ krwionośny. Zawiera sporo białka. To skarbnica witamin i minerałów. Makrela jest bogata w witaminy z grupy B, D, A oraz selen, fosfor, potas i magnez.

Makrelę najczęściej spożywa się w wersji wędzonej. Można przygotować ją także na grillu.

Miruna – właściwości i przepisy

Miruna jest jedną z najzdrowszych ryb na świecie. Zawiera witaminy z grupy B, A i D3. Jest bogata w selen, jod, fosfor, sód, potas i żelazo. Zawiera kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Miruna poprawia pracę mózgu i serca, a także zapobiega chorobom układu krążenia. Korzystnie wpływa na kondycję włosów i paznokci.

Morszczuk – właściwości i przepisy

Morszczuk należy do ryb morskich białych. Jest lekkostrawną i niskokaloryczną rybą o delikatnym smaku. Porcja o wadze 100 g zawiera tylko 89 kcal, dlatego bez wyrzutów sumienia można jeść ją na diecie odchudzającej. Morszczuk zawiera nieco mniej kwasów tłuszczowych. Jest bogaty w pełnowartościowe białko, aminokwasy, witaminę B12, A, E, fosfor, żelazo, selen i magnez.

Z morszczuka można przyrządzić pyszne dania, które świetnie sprawdzą się na obiad. Rybę można piec i smażyć.

Śledź – właściwości i przepisy

Śledzie to jedne z najbardziej popularnych w Polsce ryb. Są bogate w pełnowartościowe białko i cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwas EPA, który korzystnie wpływa na układ krwionośny. Śledzie zawierają witaminy z grupy B, A, D, E oraz żelazo, cynk, miedź, fosfor i jod. Pozytywnie wpływają na serce, wzrok i pamięć. Wspomagają odporność, regulują ciśnienie krwi i pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Śledzie zazwyczaj jada się w formie przekąski na zimno z dodatkiem oleju i cebuli lub sosu na bazie śmietany. Warto jednak sprawdzić inne sposoby na śledzie, które zachwycą smakiem.

Zobacz galerię i sprawdź najlepsze przepisy na dania rybne na obiad. Poniżej znajdziesz także quiz o rybach, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Quiz. W sklepie rybnym. Mało kto odpowie na 10 pytanie!

Pytanie 1 z 10
Ta ryba może spowodować śmierć i tylko nieliczni kucharze potrafią ją przyrządzić. Mowa o:
Listen on Spreaker.