Świeże śledzie smażone: śledzie w panierce na wigilijnym stole
Jedynym śledziem na wigilijnym stole nie musi być śledź marynowany lub w oleju z cebulą. Można kupić świeże śledzie, które znakomicie smakują smażone w panierce i wpasowują się w wigilijne menu.
Żeby podać filety w cieście, należy przyrządzić ciasto naleśnikowe i usmażyć je podobnie jak te w panierce. Śledzie w cieście podaje się z chrzanem i pieczywem (mogą to być grzanki zrobione w piekarniku, z dowolnego rodzaju pieczywa, uprzednio posmarowanego masłem przynajmniej po jednej stronie, bo będą wtedy bardziej chrupiące).
Uwaga! Kupując śledzie zwróćmy uwagę na ich świeżość. Ważny jest krwisty kolor skrzeli oraz sprężystość – po naciśnięciu palcem ryba powinna wrócić do pierwotnego kształtu, oczy nie mogą być mętne.
Polecamy również inne przepisy z udziałem świeżych śledzi na: śledzie w cieście piwnym, śledzie na ciepło po skandynawsku, śledzie zapiekane po szwedzku
SKŁADNIKI
- 1 kg śledzi
- 2 jajka,
- 10 dkg startego sera (tu wybór zależy od preferencji, bo przepisy uwzględniają sery typu pleśniowego: brie, camembert, roquefort, sery podpuszczkowe jak: mozarella, oscypek, jak również sery żółte: parmezan, tylżycki, gouda, cheddar, gouda, edamski),
- mąka
- bułka tarta (2 x więcej niż mąki),
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Śledzie trzeba oczyścić, sprawić i starannie opłukać (efektowniej na półmisku lub talerzu będą prezentować się z głowami i ogonami). Można je podawać w całości lub zrobić filety (filety jednak lepiej smakują w cieście niż w panierce).
- Śledzie muszą być osuszone. Rybę solimy, obtaczamy w mące, zanurzamy w roztrzepanym jajku i obtaczamy w bułce tartej wymieszanej ze startym serem.
- Śledzie obsmażamy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Nie zaszkodzi nieco mocniej je przyrumienić, bo wtedy będą bardziej chrupiące.
- Śledzie w panierce można podawać saute, z chlebem i chrzanem. W tradycyjnych przepisach serwuje się je z ziemniakami i surówką z pomidorów i cebuli.