Jak zamrozić pierogi na święta? Nie czekaj, zrób teraz i zamroź!

2022-12-14 13:58

Pierogi na święta można zrobić wcześniej i zamrozić. Właściwie przygotowane i odpowiednio zamrożone pierogi czy uszka będą tak samo pyszne jak świeżo zrobione. Dzisiaj, gdy w każdym domu jest zamrażalnik lub oddzielna zamrażarka, warto ułatwić sobie życie i przygotować te dość pracochłonne specjały wigilijne wcześniej, a następnie je zamrozić. Jak to zrobić? To bardzo proste. 

Jak zamrozić pierogi?
Autor: Shutterstock Pierogi najlepiej przygotować wcześniej i zamrozić. Podpowiadamy, jak to zrobić najlepiej

Spis treści

  1. Jak zamrozić surowe pierogi?
  2. Jak zamrozić gotowane pierogi?
  3. Mrożenie pierogów zblanszowanych
  4. Galeria: Jak zrobić pierogi?

Pierogi to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych. Przygotowuje się pierogi z grzybami, kapustą i suszonymi grzybami czy wędzonymi śliwkami. Ich mniejsza, lecz równie smaczna odmiana – uszka z ciasta pierogowego z grzybowym nadzieniem – to obowiązkowy dodatek do czerwonego barszczu buraczanego. Pierogi mrożone w niczym nie ustępują świeżo zrobionym. W czasach, gdy każda i każdy z nas ma coraz więcej obowiązków, a czas wolny jest w cenie, warto tak zorganizować przygotowania, aby nas nie przytłoczyły. Zawsze powtarzamy, lepiej coś odpuścić, niż się spracować i zasnąć zaraz po deserze. 

Istnieją trzy metody mrożenia pierogów. Można mrozić pierogi:

  • surowe,
  • gotowane,
  • blanszowane.

Jak zamrozić surowe pierogi?

Gotowe pierogi należy ułożyć na tacy wyścielonej pergaminem (papierem do pieczenia) tak, aby się nie stykały i wstawić do zamrażalnika lub wsunąć do pierwszej niskiej szuflady w zamrażarce. Po 2 godzinach można je przełożyć do woreczków foliowych (przeznaczonych do zamrażania), szczelnie zamknąć, aby nie wysychały. Tak przygotowane pierogi można przechowywać nawet do 3  miesięcy. 

Surowe mrożone pierogi gotujemy w osolonym wrzątku, około 2 minut od momentu wypłynięcia. Istnieje jednak ryzyko, że mogą być w środku niedogotowane. Dlatego najlepiej w ten sposób zamrażać pierogi z gotowanym nadzieniem. 

Zobacz: Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami? Klasyczny przepis krok po kroku

Jak zamrozić gotowane pierogi?

Można również zamrozić pierogi już ugotowane. Przygotowane pierogi trzeba ugotować w osolonym wrzątku, odcedzić, a następnie polać olejem i wymieszać. Tak przygotowane pierogi nie będą się sklejały. Po wystudzeniu, można je pakować do woreczków foliowych i zamrażać. Zamrożone mogą być przechowywane do 4 tygodni. Dłuższy termin przechowywania powoduje wysychania ciasta. Bo choć może to się wydawać dziwne, niska temperatura panująca w zamrażarce również powoduje intensywne wytrącanie wody zawartej w zamrożonym produkcie, a tym samym wysychanie ciasta pierogowego.

Zamrożone pierogi ugotowane wystarczy na krótko zanurzyć we wrzątku, a gdy woda ponownie zawrze, szybko je odcedzić. Trzeba uważać, aby ich nie przegotować, bo zaczną się rozpadać. Ich zaletą jest to, że obficie namaszczone olejem, nadają się od razu prosto z zamrażarki do wyłożenia na patelnię i odsmażenia na niewielkim ogniu.

Mrożenie pierogów zblanszowanych

To naszym zdaniem najlepszy sposób mrożenia pierogów, który stosujemy i polecamy. Ten kuchenny trik stosowany przez profesjonalistów ułatwi wasze życie. Gotowe pierogi należy zanurzyć w osolonym wrzątku na 30 s (trzydzieści sekund). Następnie wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć w odstępach jeden obok drugiego, na natłuszczonym olejem papierze do pieczenia, na tacce. Tackę wstawić do zamrażarki na 2 godziny. Potem już tylko przełożyć do woreczków foliowych, szczelnie zamknąć.

Tak zamrożone pierogi gotujemy w osolonym wrzątku. Gdy wypłyną na powierzchnię, dolewamy do garnka pół szklanki zimnej wody. Gdy woda ponownie zawrze, odcedzamy pierogi. Gotowe!

Pamiętajmy, aby opisać woreczki z pierogami! Dzięki temu unikniemy loterii na talerzu

Polecamy również inne przepisy na świąteczne pierogi: Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami,  Pierogi z rybą,  Pierogi z makiem oraz Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem

Galeria: Jak zrobić pierogi?

Beszamel - Jak zrobić ciasto na pierogi?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE