Lemoniada - 7 rad, które ułatwią przygotowywanie lemoniady
Lemoniada - jak sama nazwa wskazuje - kiedyś oznaczała wyłącznie orzeźwiający napój z cytryn, cukru i wody, serwowany z dodatkiem plasterków owoców i lodu. Dziś pojęcie lemoniada rozciągnęło się na owocowe lekkie napoje przygotowywane także z innych owoców, a czasem i warzyw. Poznaj ogólne wskazówki dotyczące przygotowania lemoniady - idealnego napoju na upalne dni.
Spis treści
- 7 rad, które ułatwią przygotowanie lemoniady
- Dlaczego warto pić lemoniadę?
- Zobacz naszą galerię z przepisami na domowe lemoniady
- Zobacz wideo i pokochaj domową lemoniadę!
Lemoniada, czyli napój orzeźwiający z soku cytrynowego, cukru i wody to pomysł rodem z krajów, w których cytryny są łatwo dostępne. Zwana jest także perskim sorbetem. Nie wiadomo skąd pochodzi lemoniada. Prawdopodobnie pierwszy raz pojawiła się w Egipcie w roku 1000, po tym, jak cytryny dotarły tam z Chin. Aktualnie jest chętnie pijana na całym świecie, w wielu wariantach owocowych lub warzywnych
Początkowo lemoniada składała się 5 podstawowych składników. Były to woda, cukier, soda, cytryna i sok owocowy.
7 rad, które ułatwią przygotowanie lemoniady
- Cytryny (a także inne owoce cytrusowe, których zamierzasz użyć do przygotowania lemoniady sparz wrzątkiem - pozbędziesz się ewentualnych konserwantów z ich skórki, a owoce będą bardziej soczyste.
- Owoce przed wyciskaniem pokulaj po blacie. Łatwiej wyciśniesz z nich więcej soku.
- Zamiast cukru możesz do słodzenia lemoniady używać syropu cukrowego. Ja zawsze przygotowuję go więcej - z całego kilograma cukru. Przechowuję go w zakręcanej butelce w lodówce - mam go zawsze pod ręką i dzięki temu przygotowania lemoniady zajmuje mi mniej czasu.
- Oprócz syropu cukrowego mam też zamykaną karafkę zawsze pełną przegotowanej wody. Jest wystudzona, gotowa do użycia - nie tylko do lemoniad, ale też w innych kulinarnych okolicznościach.
- Owoce do dekoracji - półplasterki cytrusów, maliny, truskawki, a także plasterki ogórka nabijam na patyczki do szaszłyków i dopiero tak przygotowane wrzucam do dzbanka z lemoniadą. Nie tylko efektownie się prezentują, ale też podczas rozlewania napoju nie wpadają z chlupotem do szklanek rozchlapując lemoniadę wokół.
- Zioła używane do aromatyzowania lemoniady (mięta, melisa, rozmaryn czy bazylia cytrynowa) warto przed wrzuceniem do dzbanka zgnieść w dłoni, oddadzą wtedy wodzie więcej aromatu.
- Lemoniady można przygotować z innych owoców niż cytrusy - praktycznie prawie wszystkie (oprócz bananów i mango, wg mnie) nadają się do tego celu. Pyszna jest też lemoniada ogórkowa, bez dodatku cukru za to ziołami.
Dlaczego warto pić lemoniadę?
- Cytryna jest skarbnicą witamin A, C, B6 oraz minerałów i flawonoidów, które pozytywnie wpływają na organizm.
- Sok z cytryny ułatwia pracę przewodu pokarmowego, zwalcza niestrawności i zaparcia. Ułatwia ruchy perystaltyczne jelit.
- Cytryna jest źródłem rozpuszczalnego błonnika, który pomaga utrzymać odpowiednią wagę. A dodatkowo utrzymuje uczucie sytości.
- Lemoniada ułatwia wydalanie potu. Warto ją pijać podczas gorączki i grypy, ponieważ normalizuje temperaturę ciała.
- Dostarcza przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed dostępem wolnych rodników.
- Nawadnia organizm, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy, ułatwia oddychanie i poprawia kondycję skóry.