Mrożone warzywa: 8 trików jak osiągnąć smak idealny

2020-04-15 14:37

Jesteście wielbicielami warzywnych mrożonek? Często, czy rzadko po nie sięgacie? Tak czy inaczej, mamy dla was przewodnik! Wyjaśniamy, dlaczego warto kupić mrożone warzywa, a także przestawiamy najlepsze sposoby ich przygotowania. Mrożone warzywa są cennym, pysznym i pożywnym składnikiem diety, a do tego przyjaznym dla portfela. Kupuj, gotuj i korzystaj!

Mrożone warzywa: 8 trików jak osiągnąć smak idealny
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Dlaczego warto wybierać mrożone warzywa?
  2. Kiedy unikać mrożonych warzyw
  3. Jak kupować mrożonki?
  4. Najlepsze sposoby przygotowania mrożonych warzyw
  5. 1. Gotowanie na parze
  6. 2. Smażenie
  7. 3. Na zimno
  8. 4. Przecieranie
  9. 5. Pieczenie
  10. 6. Łączenie
  11. 7. Zatopienie
  12. 8. Zupa

Dlaczego warto wybierać mrożone warzywa?

Mrożone warzywa mają mniejszą zawartość witamin wrażliwych na temperaturę. Na przykład witaminy C. Ale nie są jej całkowicie pozbawione. Najważniejsze jednak składniki takie, jak antyoksydanty, np. naturalne barwniki, czy błonnik, są wytrzymałe na zmiany temperatury. Zatem mrożone warzywa to bogactwo składników, których nasz organizm potrzebuje każdego dnia. 

Mrożone warzywa są nie tylko stosunkowo tanie, szczególnie na przedwiośniu, ale są również bardzo wygodne w użyciu. Mrożone warzywa, to przede wszystkim oszczędność czasu przeznaczonego na codzienne zakupy spożywcze. Wystarczy kupić je raz w tygodniu i przechowywać tygodniową porcję mrożonek w zamrażarce. 

Ponadto niektóre rodzaje warzyw są już wstępnie posiekane, na przykład szpinak. Mrożony szpinak rozdrobniony to prawdziwy prezent od losu oszczędzający nasz cenny czas.

No i najważniejszy argument - korzystanie z mrożonek ogranicza marnotrawstwo żywności, ponieważ można je bezpiecznie spożywać przez dłuższy czas. Można otworzyć torebkę z mrożonką, użyć tyle, ile potrzeba, zamknąć klipsem i z powrotem wrzucić do zamrażarki.

Kiedy unikać mrożonych warzyw

Jak już wspomnieliśmy, mrożone warzywa to świetny sposób, aby twoja kuchnia była oszczędna i lepiej zorganizowana. 

Przez większość roku mrożonki mogą być doskonałym składnikiem twoich  przepisów. Jest jednak kilka ważnych wyjątków.

Jeśli to możliwe, kup świeże produkty w sezonie, zamroź samodzielnie i używaj zamrożone przez resztę roku. Mrożonki cenionych producentów też są dobrej jakości. 

Jeśli dane warzywo jest najważniejszym składnikiem twojego dania, najlepiej kupić je świeże. Prostą sałatkę z marchwi, lepiej nie przyrządzać z mrożonych marchewek, ale z soczystych i chrupkich świeżych korzeni marchewki rodem z targu.

Nigdy nie używaj rozmrożonych mrożonek i ponownie zamrożonych. Mogą one zawierać niebezpieczne dla zdrowia bakterie oporne na gotowanie. 

Jak kupować mrożonki?

Po pierwsze zawsze planuj swój tygodniowy jadłospis i rób listę zakupów.  

Po drugie zawsze pakuj mrożonki do specjalnej torby termicznej lub pudełka. Jeśli po zakupy jeździsz samochodem zaopatrz się w lodówkę samochodową. Uniknięcie rozmrożenia i zatrucia pokarmowego warte jest naszej uwagi i pieniędzy. 

Najlepsze sposoby przygotowania mrożonych warzyw

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego mrożone produkty są świetne, zbadajmy kilka typowych sposobów prawidłowego przygotowania tych przedmiotów.

Oto osiem sprawdzonych sposobów na mrożonki z warzyw. 

1. Gotowanie na parze

NIGDY nie gotuj mrożonych warzyw w dużej ilości wody, bo staną się rozmiękłym błotem. Zalecamy gotowanie na parze, aby uzyskać lepszą teksturę i smak. Lub jeśli to nie możliwe w jak najmniejszej ilości wody, tyle aby ledwo przykryć warzywa i pod przykryciem. 

Naszym ulubionym sposobem jest gotowanie na parze w garnku ze specjalną wkładką.

Jak gotować na parze? Zasady gotowania w parowarze albo na sitku

Jeśli jednak jesteś singlem, po prostu wstaw swoją porcję, aby uzyskać ten sam efekt. Włóż warzywa do bezpiecznego naczynia, dodaj kilka łyżek wody i voila! Oto łatwy sposób na przygotowanie zdrowej porcji warzyw.

Prawie wszystkie mrożone warzywa można przygotować na parze. Z małymi wyjątkami. O wyjątkach czytaj niżej. 

2. Smażenie

Niektóre mrożone warzywa źle znoszą gotowanie, nawet na parze, i lepiej nadają się do panierowania i smażenia lub po prostu do smażenia.

Mrożone szparagi, brukselka, brokuły, okra, dynia piżmowa i kalafior to niektóre przykłady warzyw, które nie wytrzymują gotowania na parze.

Pakora z kalafiora: warzywna przekąska smażona w cieście z ciecierzycy

Zamiast tego zalecamy ich smażenie i to bez rozmrażania. Na przykład w cieście naleśnikowym lub mieszance tartej bułki i parmezanu. Można też smażyć je bezpośrednio. Karmelizowane marchewki będą chrupkie, a ich smak skondensowany. Te warzywa można również bez rozmrażania śmiało używać od przygotowania  wszelkiego rodzaju zapiekanek. 

Fasolka szparagowa z cebulką: szybki przepis z mrożoną fasolką lub Glazurowana marchewka z pomarańczami

3. Na zimno

Jednym ze sposobów serwowania, który czasem przeoczamy, jest podawanie ich na zimno, bez gotowania. Na samą myśl o tym przechodzą cię dreszcze? Niepotrzebnie. Dzięki szybkiemu rozmrożeniu w mikrofalówce lub na parze mrożone warzywa mogą być doskonałym dodatkiem do zimnego dania, takiego jak sałatka. Dlaczego? Bo większość z nich została przed zamrożeniem zblanszowana, czyli wstępnie podgotowana. 

Zdrowa i prosta pasta warzywna do chleba

Warzywa mrożone, które można użyć do sałatki po rozmrożenie i ugotowaniu, to: kukurydza, paski papryki, zielona fasola, groszek, fasolka edamame (czyli niedojrzała soja) i serca karczocha.

Chrzanowa sałatka jarzynowa

To się naprawdę sprawdza. 

4. Przecieranie

Przetarte musy z warzyw to nie tylko hummus z ciecierzycy i guacamole z awokado. 

Mrożone dynie piżmowe i marchewki, po rozmrożeniu mają dość papkowatą teksturę. Warto wykorzystać je do przygotowania dipów warzywnych  i past do smarowania kanapek. 

Hummus z dyni - doskonała pasta do kanapek lub Hummus z dyni z natką pietruszki

Po prostu bezpiecznie je rozmroź, ugotuj, a następnie eksperymentuj z tymi zdrowymi składnikami. Nie ma żadnych ograniczeń!

5. Pieczenie

Mrożone warzywa można piec bez rozmrażania. I to jest naprawdę świetny sposób! Pieczone warzywa mają intensywny skondensowany smak. Do tego mamy absolutną pewność, że żadne cenne składniki nie wypłukały się w kąpieli wodnej. To czysta postać smaku, skoncentrowanego i pysznego.

Frytki warzywne z pieca, czyli samo zdrowie lub Pieczona brukselka z mrożonki: sprytny trik na pyszny dodatek do obiadu

Mrożone warzywa korzeniowe świetnie nadają się na pieczone frytki. Można je dodawać do pieczonych quichy, placków i zapiekanek. Można również zamrożone zmiksować w malakserze i dodać do zdrowych ciast typu marchewkowe babeczki, czy dyniowe keksy. 

Quiche warzywny: łatwy przepis na tradycyjną francuską przekąskę  lub  Babeczki jarzynowe a la quiche ze szpinakiem i papryką

6. Łączenie

Jak już powiedzieliśmy mrożone warzywa można zmiksować w malakserze bez rozmrażania. Taką zimną papkę można dodać do pasztetu, farszu do naleśników zapiekanych, a nawet do pieczeni rzymskiej, czy klopsików. Można również ugotować je na parze i dopiero zmiksować. Jako dodatek do rozdrobnionego nadzienia sprawdzą się doskonale. 

Pieczeń warzywna na zimno  lub  Klops z pieczarkami i marchewką wolno gotowany

To świetny sposób na wzbogacenie naszej diety w większą ilość warzyw. 

7. Zatopienie

Mrożony szpinak, czy jarmuż można połączyć z jogurtem, śmietaną, albo z awokado by uzyskać gęsty, esencjonalny sos lub dip.  Można także z tych warzyw po rozmrożeniu i krótkim podsmażeniu na patelni przygotować idealne pesto. Zatem zatop swoją porcję szpinaku z czosnkiem w śmietanie i do dzieła!

Pesto cytrynowo-szpinakowe lub Dal z soczewicy z dynią i szpinakiem

8. Zupa

To, co najlepsze, zostawiliśmy na koniec, ponieważ jest to być może najłatwiejszy sposób na właściwe zastosowanie zamrożonych warzyw. W zupie mniej istotna jest jędrność warzyw. Zatem można łączyć wszystko ze wszystkim.

Mrożonki są nieocenione jeśli chcecie przygotować krem warzywny. Ich tekstura jest dużo lepsza niż za warzyw świeżych.

Zupa krem z mrożonego kalafiora lub Marchewkowa zupa-krem z ryżem

I jeszcze jedna ważna zaleta - czas gotowania jest krótszy. A to oznacza oszczędność czasu i energii. 

W przypadku zup wieloksładnikowych, takich jak jarzynowa z kurczakiem i makaronem, dodaj zamrożone składniki pod koniec gotowania, aby nie zamieniły się w papkę z powodu długiego gotowania w zbyt dużej temperaturze.

Aksamitna zupa z mrożonych warzyw: przepis na kremową zupę warzywną 

Zbadaliśmy powody, dla których mrożone warzywa są przyjazne dla twojego portfela i oszczędzają twój czas.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika wszyscy jesteście gotowi na nowe przepisy. Miłego gotowania!