Przetwory z papryki i z papryką - przepisy na kolorową paprykę zamkniętą w słoikach
Końcówka lata i początek jesieni to czas, kiedy natura obdarza nas plonami papryki. Słodkie, soczyste strąki o różnych kolorach i kształtach są bardzo zdrowe, smaczne i łatwo dostępne. Przetwory z papryki przygotowanie jesienią są tanie, można więc zrobić z nich sporo marynowanej papryki na zimę. Tym bardziej, że takie weki są bardzo trwałe i można je naprawdę długo przechowywać.
Spis treści
- Przetwory z papryki - zielonej, czerwonej czy żółtej?
- Papryka marynowana
- Papryka marynowana z dodatkami
- Papryka marynowana w towarzystwie innych warzyw
- Papryka kiszona
- Sosy paprykowe na zimę
- W galerii znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak zrobić marynowaną paprykę
Przetwory z papryki - zielonej, czerwonej czy żółtej?
Przetwory z papryki można przygotować właściwie z każdej jej odmiany. W poniższych przepisach nie robimy podziału, jakiej papryki użyjecie, taka będzie dobra. Świetnie wygladają sloiki z przetworami z kolorowej papryki, warto więc zrobić również miksy.
Papryka marynowana
Paprykę zazwyczaj marynuje się w zalewie na bazie octu z dodatkiem aromatycznych przypraw: ziela angielskiego, gorczycy, liści laurowych. Uzyskujemy wtedy płaty kwaskowej papryki, a o intensywności jej smaku decyduje zawartość octu w marynacie, dzięki czemu można przygotować przekąskę o różnej mocy - w zależności od upodobań. Można oczywiście eksperymentować również z innymi dodatkami: płatkami chili, przyprawami korzennymi, dodatkiem innych warzyw lub substancji słodzących. Dzięki temu możemy uzyskać fantastyczne smakowe efekty. Taka marynowana papryka to pyszny dodatek do kanapek, sałatek i sosów. Można ją również podać jako samodzielną przekąskę lub zakąskę.
- Papryka marynowana w oleju
- Kolorowa papryka marynowana do słoików
- Papryka marynowana z niską zawartością sodu
- Papryka pieczona marynowana w oliwie
Papryka marynowana z dodatkami
Przygotowując marynowaną paprykę można pokusić się o małe lub większe eksperymenty smakowe. Dodatek miodu, musztardy, keczupu lub niestandardowych przypraw może okazać się strzałem w dziesiątkę. Papryka ma taki smak, że świetnie sprawdza się w marynatach kwaskowych i słodkich, łagodnych i pikantnych. Dobrą opcją jest również połączenie w jednym słoiku różnych rodzajów papryki: na przykład łagodnej białej papryki z dodatkiem ostro-kwaśnego jalapenio czy słodko-ostrego chili. Ciekawy smak uzyskuje się również dodając do papryki świeże zioła, na przykład rozmaryn lub tymianek.
Papryka marynowana w towarzystwie innych warzyw
Paprykę można zamarynować samą, ale jest ona również cennym składnikiem mieszanych sałatek warzywnych do słoika. Taka sałatka na półce w spiżarni to super rozwiązanie zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy warzywnego dodatku do obiadu, a nie mamy czasu lub możliwości go przygotować. Wystarczy wtedy sięgnąć po gotowca ze spiżarni. Ja przygotowuję zazwyczaj w niedużych słoikach, takich na 1-2 porcje. Dzięki temu sałatka jest w całości zjadana zaraz po otwarciu, nawet jeśli nie wszyscy zasiadamy do obiadu. Nic się nie marnuje. Mieszane sałatki warzywne do słoików to również dobry patent na wykorzystanie każdego samotnego warzywa. Tu poniewiera się marchewka, tam kawałek kalafiora, a na desce leży połówka cebuli, rozkrojona kilka minut temu? Rach, ciach wrzucamy wszystko do słoika, zalewamy zalewą i do spiżarki.
- Papryka marynowana z marchewką
- Papryka w occie z marchewką, selerem i czosnkiem
- Buraczki z papryką i cebulą
- Papryka w przecierze pomidorowym
- Papryka z czosnkiem na zimę
Papryka kiszona
Zazwyczaj paprykę marynujemy. Jednak strąki pieprzowca rocznego można również zakisić - w słoikach na zimę lub kamionkowym naczyniu do zjedzenia w ciągu kilku dni. Papryka kiszona jest bardzo zdrowa, jak wszystkie kiszonki. Warto ją przygotować i w takiej formie.
Sosy paprykowe na zimę
Sosy z papryki to genialne dodatki do... wszystkiego. Ja mam zawsze kolekcję sosów paprykowych o różnych stopniach ostrości. Pasują i do mięsa, i do serów, i do warzyw. Znakomite do kanapek, zapiekanek i marynat. Nie mają sobie równych. Bałkański ajwar, hiszpańskie romesco, meksykańska salsa, nie istnieją bez papryki.
- Sos paprykowy na zimę
- Ostry chutney paprykowy
- Ajwar - paprykowa pasta rodem z kuchni bałkańskiej
- Domowy keczup z papryką