Ziele angielskie - do czego je stosować?

2021-09-15 14:49

Ziele angielskie to przede wszystkim przyprawa kojarząca się nam z marynatami, sosami i wszelkiego rodzaju zupami. Zapominamy lub nie wiemy, że ta aromatyczna przyprawa może być dodatkiem do ulubionych czekoladowych deserów i likierów. Poznajmy wszystkie oblicza ziela angielskiego!

Ziele angielskie
Autor: thinkstockphotos.com Ziele angielskie zazwyczaj dodajemy do dań wytrawnych, warto jednak wiedzieć, że fajnie podkręca smak  niektórych słodyczy

Spis treści

  1. Niezwykły aromat ziela angielskiego
  2. Ziele angielskie - mielone czy w całości
  3. Ziele angielskie - zastosowanie kulinarne

Niezwykły aromat ziela angielskiego

Ziele angielskie znane też pod nazwą pieprzu angielskiego lub goździkowego nie pochodzi z Anglii, jak mylnie wskazuje jego nazwa, ale z Ameryki Środkowej i Meksyku.  W Polsce przyjęła się nazwa ziele angielskie, ponieważ przyprawa ta była w Anglii bardzo popularna. Z kolei angielska nazwa allspice bardzo wiele mówi o niezwykłej różnorodności aromatycznej tych niewielkich, pomarszczonych kuleczek. Porównywane są bowiem do goździków, gałki muszkatołowej i cynamonu, albo wszystkich tych przypraw na raz. I te skojarzenia nie są bezpodstawne. Ziele angielskie zawiera bowiem związki zapachowe -wyrazisty, korzenny eugenol (podobnie jak goździki), a także świeży i pikantny cyneol oraz drzewny kariolfilen. Dzięki zawartości olejków eterycznych ziele ma intensywny zapach i ostry, gorzki smak, dlatego świetnie nadaje się, podobnie jak goździki czy cynamon, do ciast czy napojów czekoladowych.

Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw

Ziele angielskie - mielone czy w całości

Ziele angielskie to niedojrzałe owoce korzennika lekarskiego (łac. Pimenta dioica). Zbiera się je, gdy są jeszcze zielone, a następnie poddaje fermentacji i suszeniu. Produktem są niewielkie kulki (większe niż ziarna pieprzu), o chropowatej powierzchni, regularnym kształcie i ciemnobrązowym kolorze. Ziele można kupić i używać w całości lub mielone. W obu formach jest niezwykle aromatyczne, ale do przechowywania lepiej kupować ziele w ziarnach. Przyprawa mielona bowiem dużo szybciej wietrzeje. Ziarenka ziela angielskiego można w razie potrzeby bez problemu zmielić  młynku do kawy czy pieprzu, albo utłuc w moździerzu. Najwięcej aromatu ziele zachowa, jeśli będzie przechowywane w próżniowym lub szczelnie zamykanym pojemniku w lodówce.

Ziele angielskie - zastosowanie kulinarne

Ziele angielskie używamy w kuchni do:

  • zup i sosów - przyprawa nadaje im charakterystycznego smaku
  • marynat mięsnych - do przyprawiania wyrobów domowych - mięs pieczonych i wędlin
  • deserów - jest niezastąpione w pierniku, w cieście czekoladowym, a dodane do budyniu nada mu ciekawego posmaku
  • przetworów - marynaty do ogórków, papryki, pomidorów 
  • nalewek - szczególnie do ziołowych likierów
  • grzanego wina, herbaty lub bawarki
  • naparów - parzone ziarna ziela angielskiego to smaczny, rozgrzewający napój
QUIZ: Smakowite pary - do jakiej potrawy pasuje ta przyprawa?
Pytanie 1 z 13
Cynamon
Zdjęcie