Z czego zrobić panierkę? Kilka sprawdzonych pomysłów na smaczną i chrupiąca panierkę do kurczaka, ryby i schabowego

2022-11-22 16:41

Panierka dodaje daniom chrupkości, wyrazistości i niestety zazwyczaj również sporej ilości kalorii. Przynajmniej ta tradycyjna z tartej bułki czy mąki. Jeśli nie wyobrażasz sobie ulubionych kotletów, kurczaka czy ryby w wersji bez panierki, ale z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz jadać tradycyjnej panierki, wypróbuj którejś z alternatywnych wersji. Panierkę można przygotować z wielu produktów, często zdecydowanie zdrowszych niż okruszki chleba.

Panierka
Autor: Shutteratock Tradycyjna panierkę robi się z bułki tartej, ale jest tez wiele innych możliwości.

Spis treści

  1. Tradycyjna panierka
  2. Panko, czyli panierka po azjatycku
  3. Panierka bez tartej bułki
  4. Panierka z warzyw
  5. Co zamiast jajek do panierki?

Tradycyjna panierka

Tradycyjna panierka z tartej bułki i jajka to najpopularniejszy sposób obtaczania dań mięsnych. Jej smak zna chyba każdy, większość z nas lubi. Zazwyczaj jest smaczna, chrupiąca i kaloryczna. Jedni używają tylko jajka i bułki, inni dodają etap mączny, a jeszcze inni mieszają jajka z wodą. Każdy sposób jest dobry, jeśli wam odpowiada. Za pomocą panierki można tez podkręcić smak potrawy dodając albo do jajka, albo do bułki ulubione przyprawy.

Oczywiści zarówno smak i świeżość jajek, jak i czystość bułki tartej ma wpływ na ostateczny smak potrawy. Na sklepowych półkach można spotkać często bardzo niskiej jakości bułkę tartą, która powstaje ze wszystkich zbędnych produktów w piekarni, więc często ma domieszkę chleba. Domowa bułka - z tartych białych kajzerek to chyba najsmaczniejsza jej wersja, ale wymaga poświęcenie nieco pracy, jeśli bułki ścieramy na tarce. Jednak większość elektrycznych maszynek do mielenia mięsa ma w zestawie końcówkę do mielenia bułki - to znacznie ułatwia sprawę. Polecam taką domową bułkę tartą.

Sprawdź: 

Bułka tarta - skromna, ale niezbędna. Co warto o niej wiedzieć?

Co zawiera sklepowa bułka tarta? Jak zrobić domową?

Panko, czyli panierka po azjatycku

Panko to typ panierki popularnej w Azji, a wywodzącej się z Japonii. Od naszej bułki tartej różni się teksturą i wielkością "okruchów" - jest sporo grubsza. Dzięki temu pozwala uzyskać znaczny poziom chrupkości dania i co bardzo istotne - chłonie znacznie mniej tłuszczu podczas smażenia. Suchą panierkę panko kupuje się gotową, bo proces jej przygotowania jest dość żmudny. Jednak można próbować zrobić ją w domu. Więcej o panierce panko, o tym jak ją przygotować i do czego stosować przeczytacie w tekście: Panierka panko - zastosowania kulinarne. Jak zrobić domowe panko?

Panierka bez tartej bułki

Jeśli panierka z tartej bułki nie do końca wam odpowiada warto wypróbować kilka alternatyw. Czym można zastąpić lub częściowo zastąpić tarta bułkę? Oto kilka propozycji:

Panierka z warzyw

Panierkę można też zrobić z tartych warzyw. Mamy wtedy takie 2 w 1. Oto nasze propozycje:

Co zamiast jajek do panierki?

Aby sypki element panierki mógł się dobrze przylgnąć do mięsa czy warzyw, trzeba zastosować coś wilgotnego, co zadziała jak klej. Tradycyjnie stosuje się rozkłócone jajko, czasem z dodatkiem wody lub mleka. Czym je zastąpić? 

  • woda - produkt do panierowana można zwilżyć delikatnie wodą. nie działa ona tak dobrze jak jajko, ale przytrzymuje sypka panierkę na mięsie czy warzywach. Niestety często podczas smażenia taka panierka odchodzi;
  • jogurt - jogurt całkiem nieźle zastępuje w panierce jajka, nadając też charakterystyczny posmak daniu, świetnie pasujący do piersi kurczaka lub indyka;
  • majonez - podobnie jak jogurt, scala panierkę, dodaje smaku, a dodatkowo nieco zmiękcza mięso;
  • musztarda - świetna do wieprzowiny, znakomicie ją zmiękcza, nadaje wyrazistości;
  • glutek lniany - czyli zaparzone ziarna siemienia lnianego, najbardziej przypomina w konsystencji jajko, a właściwie białko jaja. Znakomity zamiennik jajka w wielu przepisach wegańskich. O tym jak zrobić lniany kisielek i do czego można go wykorzystać przeczytasz w tekście: Cudowne siemię lniane - do picia, na włosy, zamiast jajka
Idealne kotlety schabowe: kruche i soczyste. Prosty sposób na zawsze udany obiad