Bułka tarta - co zawiera sklepowa? Jak zrobić własną bułkę tartą?

2016-11-14 17:05
bulka-tarta.jpg
Autor: CzeM Bułka tarta.

Wydawałoby się, że tak prosty produkt jak bułka tarta, którą oferują nam sklepy, nie może być niezdrowy. Nic bardziej mylnego. Dlatego najlepiej przygotowywać bułkę tartą samemu. Sprawdź, jak to zrobić.

Co zawiera sklepowa bułka tarta?

Bułka tarta, przygotowana tradycyjnie, czyli z suchej bułki, powinna zawierać takie same składniki, z których owa bułka została upieczona (w zależności od przepisu): mąka, drożdże, sól, jajka, woda lub mleko. Rodzaj mąki i ewentualnie dodatków wpływa na smak i teksturę bułki tartej. Okazuje się jednak często, że sprzedawana nam bułka tarta zawiera niewiele bułki tartej. Ma natomiast w składzie bardzo dużo przemysłowych „ulepszaczy”, które czynią z tego prostego produktu bardzo niezdrowy, a popularny dodatek do posiłków.

Otóż jak zbadali eksperci, kupna bułka tarta zawiera (co zresztą można wyczytać na etykietach, a rzadko kto to robi): stabilizatory (węglan wapnia), emulgatory, E472 – przedłużające trwałość produktu, cukier, tłuszcze roślinne, kwas askorbinowy. A to wszystko po to, by obniżyć koszty produkcji „bułki tartej”, poprawić jej wygląd i przedłużyć trwałość.        

Jak zrobić bułkę tartą?

Dlatego najlepiej zrobić bułkę tartą w domu. Należy to robić z bułek pszennych, grahamek lub chleba – pieczywo powinno pochodzić z piekarni, które do ich wypieku stosuje tradycyjne receptury. Pamiętajmy, że pieczywo z supermarketów często również jest pieczone z dodatkiem ulepszaczy, a więc i bułka tarta będzie nimi „skażona”. Bułkę tartą najlepiej robić z pieczywa czerstwego (gdy zbieramy resztki bułek, nie wolno ich przechowywać w zamknięciu, muszą leżeć „na wolnym powietrzu”). Przed starciem pieczywa, trzeba je dosuszyć w piekarniku, najlepiej w temp. do 100  st., gdy temperatura będzie wyższa, bułka zacznie nabierać ciemnej barwy). Najlepszą teksturę bułki tartej otrzymujemy dzięki tarce, bo miksery mielą ją niemal na pył. Bułkę ścieramy do miski, a potem przesiewamy ją przez metalowe sito (z większymi otworami), żeby oddzielić większe kawałki bułki, które ukruszyły się podczas ścierania. Bułkę tartą przechowujemy w zamkniętych pojemnikach, ale nie mogą one być zbyt szczelne, by utrzymać naturalny przepływ wilgoci. Zbyt szczelne zamknięcie zatrzyma wilgoć we wnętrzu pojemnika i bułka może zapleśnieć lub stracić swoje walory użytkowe. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE