Czym różni się kabaczek od cukinii?

2021-08-04 10:37

Kabaczek czy cukinia? To pytanie zadaje sobie wiele osób buszujących w warzywniakach i na targach. Czym różni się kabaczek od cukinii? Niektórzy kabaczkiem nazywają zieloną cukinię, a cukinią tylko tę żółtą. Tymczasem okazuje się, że jedno i drugie to to samo!

Czym różni się kabaczek od cukinii?
Autor: Shutterstock Kabaczek czy cukinia? Jak je odróżnić? I czy jest co odróżniać?

Spis treści

  1. Kabaczek a cukinia
  2. Młoda cukinia
  3. Dojrzały kabaczek

Kabaczek a cukinia

Nawet doświadczeni działkowcy mają kłopot z określeniem różnic pomiędzy cukinią a kabaczkiem. Niektórzy twierdzą, że kabaczek to zielone warzywo dyniowate przypominające kij baseballowy lub wojenny pocisk. Cukinia zaś ich zdaniem to podobne warzywo, ale żółte, zwykle nieco mniejsze, słodsze, bez dużych pestek.

Młoda cukinia

Okazuje się, że kabaczek i cukinia to ten sam gatunek rośliny, ale w różnym okresie wzrostu i na różnym etapie dojrzewania. Cukinia jest młoda, jędrna, delikatna i słodkawa. Może być zarówno żółta, jak i zielona.

Dojrzały kabaczek

Kabaczek zaś to nazwa cukinii dojrzałej, większej, z pestkami. Nazewnictwo takie dotyczy zarówno cukinii żółtych, jak i zielonych. Co ważne, wielkiej różnicy nie ma też w samych liściach i łodygach tych roślin. Cukinie żółte mogą mieć nieco większą rozpiętość liści, ale taki stan rzeczy może wynikać też z ekspozycji na słońce.

CUKINIA: Dlaczego warto ją jeść? Co można zrobić z cukinii?

Polecamy także inne artykuły o cukinii i kabaczku:

Cukinia: dlaczego jest dobra dla zdrowia?

Co to jest ratatouille? Przepis na zdrowy obiad

Racuchy z cukinią - sprawdzony przepis

Zapiekanka z kabaczka i mięsa mielonego

Cukinia - co to za warzywo?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmi alternatywna nazwa cukinii?
Cukinia
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE