Bułka tarta - skromna, ale niezbędna. Co warto wiedzieć o bułce tartej?
Bułka tarta - na co dzień nie pamiętamy o jej istnieniu. Ale nich jej tylko zabraknie - okazuje się, jak często bywa nam potrzebna. Co warto wiedzieć o bułce tartej?
Spis treści
- Bułka tarta - do czego jest niezbędna?
- Bułka tarta - z czego się ją robi?
- Domowa bułka tarta - jak ją zrobić, jak przechowywać?
- Zobacz wideo i galerię i dowiedz się, jak zrobić idealne schabowe!
Bułka tarta - do czego jest niezbędna?
Bułka tarta to niepozorny produkt z resztek, ale mający powszechne zastosowanie w kuchni. Używamy jej do zagęszczania potraw - przede wszystkim tych zmielonego mięsa. Kotlety mielone czy nadzienie z surowego mięsa zazwyczaj wymagają dodatku bułki tartej.
Bułka tarta to także niezbędny składnik chrupiącej panierki - do kotletów, ryb, warzyw. Trudno sobie wyobrazić schabowego lub sznycel bez niej. Panieruje się w niej także potrawy mielone - z mięsa lub warzyw. Dzięki temu uzyskuje się rumianą chrupiącą skórkę, kryjącą soczystą zawartość, bo panierka chroni potrawę przed wysychaniem.
Bułki tartej używamy też do warzyw serwowanych "po polsku", czyli polanych roztopionym masłem z rumianą bułką tartą. Tradycyjnie podajemy w ten sposób szparagi, fasolkę szparagową, kalafiora, brokuły i brukselkę, a także to co nam podpowie nie tradycja, ale wyobraźnia.
Bułka tarta przydaje się także do wysypywania posmarowanych tłuszczem foremek w których piec będziemy ciasto lub pasztet. Ten zabieg zapobiega przywieraniu zawartości do formy.
Bułka tarta - z czego się ją robi?
Bułka tarta to po prostu wysuszone czerstwe pieczywo, jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim bułka starta na tarce. Jednak ponieważ często nie mamy czasu lub ochoty samodzielnie jej przygotowywać, kupujemy ją. Skład sklepowej bułki tartej może nas zaskoczyć (podobnie jaj jej "właściwości"). Otóż w składzie bułki tartej możemy ze zdumienie odkryć nie tylko rozdrobnione pieczywo pszenne, ale też dodatki: stabilizatory (węglan wapnia), emulgatory (E472 – przedłużające trwałość produktu), cukier, tłuszcze roślinne i kwas askorbinowy. Dzięki nim "bułka" może stać na półce dłużej, pozostaje też zawsze sypka, bez względu na panujące w sklepie warunki. Dlatego warto samodzielnie przygotować bułkę tartą w domu, gdyż nie jest to skomplikowane, a dzięki temu, będziemy wiedzieli, co jemy (przynajmniej częściowo, bo nie znamy dokładnego składu pieczywa, z którego bułkę zrobimy)
Domowa bułka tarta - jak ją zrobić, jak przechowywać?
Domową bułkę tartą należy przygotować z wysuszonych bułek pszennych - bez polepszaczy. Doskonale nadają się kajzerki lub bułka wrocławska. Można dodać chleb, ale także najlepiej pszenny lub pszenno-żytni, ale w niewielkiej ilości - nie więcej niż 1/4 całości. Bułkę przed ścieraniem należy wysuszyć, nie może może być spleśniała czy stęchła, więc powinna schnąc na wolnym powietrzu - na przykład na tacy.
Bułkę należy zetrzeć na tarce lub zmielić w maszynce do mięsa z sitkiem o średniej wielkości oczek. Nie należy rozdrabniać pieczywa blenderem, bo będzie zbyt miałkie, cechą charakterystyczną bułki są jednak drobne okruszki.
Po ścieraniu ręcznym na tarce warto bułkę przesiać przez sitko, by pozbyć się grubych okruchów.
Bułkę tartą przechowywać w zamkniętym ale nie hermetycznym pojemniku, przez około miesiąc.
Najpopularniejszym daniem, do którego używamy bułki tartej, są schabowe .