Jak konserwować grzyby na zimę?

2021-09-14 15:43

Jeśli chcemy cieszyć się smakiem grzybów w zimie, musimy je odpowiednio zakonserwować. Mamy do wyboru: suszenie, marynowanie, solenie, kiszenie, pasteryzowanie i mrożenie. Jak konserwować zebrane jesienią grzyby?

jak-konserwowac-grzyby-na-zime.jpg
Autor: photos.com Gdy grzybobranie przynosi obfite zbiory warto zrobić zapasy z grzybów na zimę

Spis treści

  1. Suszenie grzybów
  2. Mrożenie grzybów
  3. Marynowanie grzybów
  4. Pasteryzowanie grzybów
  5. Solenie grzybów
  6. Kiszenie grzybów

Na przetwory nadają się tylko grzyby świeże, młode, jędrne i zdrowe. Po przyniesieniu grzybów do domu, trzeba je jak najszybciej przerobić. Zawsze wymagają one starannego oczyszczenia - bez względu na to, jaki sposób ich konserwowania wybierzemy.

Suszenie grzybów

Poza gąskami, kurkami i gołąbkami można suszyć wszystkie grzyby. Trzeba je oczyścić z ziemi i igliwia (nie płukać), przyciąć trzonki. Grzyby można suszyć w całości, w kawałkach lub same kapelusze, najlepiej na słońcu, ale można też i w piekarniku. Aby zachowały smak i aromat, trzeba suszyć je dość wolno i w niezbyt wysokiej temperaturze (60-70 st.C). Grzyby rozkładamy pojedynczą warstwą na blasze, wkładamy do piekarnika i suszymy przy uchylonych drzwiczkach. Po ususzeniu wkładamy do szczelnie zamykanych słoików, puszek lub płóciennych woreczków.

Jak prawidłowo suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby na słońcu?

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Jak suszyć grzyby na kaloryferze

Jak suszyć grzyby w suszarce?

Mrożenie grzybów

Grzyby oczyścić, opłukać, osuszyć (rydze i kurki obgotować w lekko osolonej wodzie, by utraciły goryczkę). Ułożyć na tacy i wstawić do zamrażalnika, by„chwycił je" mróz. Następnie przełożyć do plastikowych pojemników, zamknąć i włożyć do zamrażalnika. Tak przygotowane grzyby możemy przechowywać pól roku.

Jak mrozić grzyby?

Marynowanie grzybów

Nadają się do niego grzyby zdrowe. Oczyszczone i umyte grzyby gotujemy przez 10 minut w osolonej wodzie, następnie odcedzamy. Z dwóch szklanek wody i szklanki octu (10 proc.) przygotowujemy zalewę. Dodajemy do niej przyprawy według smaku i upodobań (pokrojoną cebulę, kilka ziarenek pieprzu, ziele angielskie, listek laurowy, trochę cukru). Małe grzybki wkładamy do słoików w całości, duże kroimy na mniejsze części, zalewamy gorącą zalewą, zamykamy. Pasteryzacja nie jest konieczna.

Grzyby marynowane w occie z marchewką i cebulą

Grzyby marynowane w ostrej zalewie

Grzyby marynowane w oliwie z oliwek

Grzyby marynowane na słodko-kwaśno

Grzyby marynowane po podlasku

Pasteryzowanie grzybów

Pasteryzować można prawie wszystkie gatunki grzybów m.in. rydze, prawdziwki, maślaki, kozaki, podgrzybki. Umyte grzyby kroimy w paski i gotujemy 10–15 minut w osolonej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego (na 1 szklankę wody dajemy 1/4 łyżeczki kwasku). Gorące grzyby razem z zalewą przekładamy do słoików, zamykamy i pasteryzujemy przez godzinę. Po 24 godzinach pasteryzujemy ponownie przez pół godziny.

Metody pasteryzacji przetworów

Solenie grzybów

Solić możemy prawie wszystkie gatunki (każdy oddzielnie), ale najsmaczniejsze są borowiki, rydze, gąski, maślaki i opieńki miodowe. Wybieramy grzyby zdrowe i niezbyt duże. Na 1 kg grzybów potrzeba 20 dag soli. Oczyszczone i dobrze opłukane grzyby obgotowujemy przez ok.5 minut w wodzie z dodatkiem soli (5 dag soli na 1 l wody) i szczypty kwasku cytrynowego. Odcedzamy i natychmiast przepłukujemy zimną wodą. Grzyby układamy w wyparzonym słoju lub kamionce i zalewamy ostudzoną solanką (1 l wody 15 dag soli), muszą być nią całkowicie zakryte. Można dodatkowo posypać warstwą soli, zamknąć. Przed użyciem do potraw grzyby należy wymoczyć. Smakują tak jak świeże.

Konserwowanie solą - jak zasalać grzyby, warzywa i zioła

Opieńki solone w słoikach

Kiszenie grzybów

Nadają się do tego szczególnie rydze, zielone i szare gąski (te dwa gatunki można ze sobą łączyć), borowiki, podgrzybki i koźlaki. Dobrze oczyszczone i umyte grzyby zagotować, wylać na sitko i dokładnie (przez kilka godzin) odsączyć z wody. Układać w naczyniu wierzchami kapeluszy do góry. Każdą warstwę przesypać solą (na 1 kg grzybów 4–5 dag soli). Wierzch posypać grubszą warstwą soli. Przykryć płótnem, położyć talerzyk i obciążyć kamieniem, aby grzyby były pokryte przez cały czas sokiem. Przez 3 dni trzymamy kwaszonkę w temp. pokojowej, po czym wynosimy do chłodnej piwnicy. Z kiszonych grzybów można przygotowywać doskonałe sałatki.

Jak zrobić grzyby kiszone?

Rydze kiszone w słoiku na zimę

Małosolne pieczarki kiszone