Jak prawidłowo suszyć grzyby? [WIDEO]

2021-09-14 16:23 Anna Ptaszyńska
Grzyby - jak prawidłowo przechowywać grzyby?
Autor: Shutterstock Niektórzy sugerują, by  suszone grzyby przechowywać w płóciennym worku. Jednak według nas tracą w nim aromat i mogą stać się łatwym łupem dla moli spożywczych. Lepiej  przechowywać je w szczelnie zamykanych słojach.

Jak prawidłowo suszyć grzyby? Torebka suszonych grzybów nie zajmuje wiele miejsca, a może wystarczyć na całą zimę jako surowiec na zupę czy sos lub dodatek do mięs i bigosu. To idealny półprodukt, który można mieć praktycznie bez kosztów, jeśli się grzyby uzbiera samemu.

Do ususzenia najlepiej nadają się prawdziwki, podgrzybki i koźlaki. Kruche kurki, delikatne rydze i mokre maślaki lepiej jest zamarynować. Suszenie grzybów to sprawdzona, prosta i ekonomiczna metoda konserwowania grzybów. Aby grzyby się dobrze ususzyły i nie zepsuły podczas przechowywania, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Świeżo zebranych grzybów nie płuczemy w wodzie! Trzeba je jednak dokładnie, za pomocą nożyka, oczyścić z igliwia i innych zanieczyszczeń (np. piasku), oraz sprawdzić, czy nie są robaczywe. W tym celu dokładnie oglądamy kapelusz grzyba lub – jeśli jest duży – przekrawamy go na pół. Odcinamy nóżkę i też sprawdzamy, czy nie jest robaczywa. Zdrowe małe kapelusze można suszyć w całości, ale duże kapelusze i duże nóżki lepiej pokroić w paski – będą szybciej schły.

Jak i gdzie suszyć grzyby?

Przygotowane grzyby trzeba luźno rozłożyć na papierze pergaminowym i arkusz ułożyć na kratce kuchennej lub ruszcie. Grzyby powinny stać w ciepłym, przewiewnym, suchym miejscu – np. na parapecie słonecznego okna; można je też wstawić kilkakrotnie na 10-15 minut do piekarnika (piekarnik trzeba rozgrzać do 80-100 stopni, po czym wyłączyć i wstawić grzyby, zostawiając uchylone drzwiczki). Dopóki grzyby są wilgotne, trzeba sprawdzać, czy nie przylepiły się do papieru. Grzyby można też suszyć, nawleczone w niewielkich odstępach na nitkę. Trzeba wówczas pilnować, by nitka była mocno napięta i grzyby nie zsuwały się w jedno miejsce. Najprościej zaś jest suszyć grzyby w specjalnej suszarce do grzybów i warzyw. Grzyby są dobrze ususzone, gdy z łatwością się łamią (nie powinny być gumowate).

Jak przechowywać suszone grzyby?

Dobrze ususzone grzyby najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Trzeba je zapakować tak, by nie naciągnęły ponownie wilgocią. Można je więc włożyć do metalowej puszki ze szczelną przykrywką, słoika twist-off lub do papierowej torebki, którą z kolei owiniemy szczelnie torebką z folii.

Suszenie: funkcja kuchni

Projektując nową kuchnię lub planując przebudowę starej kuchni, warto zadbać o jej funkcjonalność i przewidzieć również SUSZENIE, jako praktyczną funkcję piekarnika.

Sprytny sposób na funkcjonalną kuchnię

GALERIA: Grzyby trujące podobne do jadalnych

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE