Suszenie grzybów na kaloryferze: jak to zrobić?

2016-07-29 11:22

Na słońcu suszymy grzyby od lipca do września. W innym miesiącach musimy skorzystać z innych źródeł ciepła: pieca, kaloryfera, piekarnika czy specjalnych elektrycznych suszarek do grzybów. Jak więc suszyć grzyby na kaloryferze?

suszenie grzybów na kaloryferze
Autor: thinkstockphotos.com Grzyby można suszyć rozłożone albo nawleczone na mocne nitki

Pamiętajmy, do suszenia nadają się tylko grzyby zdrowe i świeże. Przed suszeniem grzyby należy dokładnie oczyścić, duże pokroić na mniejsze kawałki, ale nie za małe, bo w czasie suszenia bardzo zmniejszają swoją objętość. Gdy nie mamy sprawnego piekarnika elektrycznego ani suszarki do grzybów, możemy  do ich suszenia użyć kaloryferów - o ile już grzeją. W domach jednorodzinnych w sezonie grzybowym możemy kaloryfery uruchomić na tę okazję.

Suszenie grzybów na kaloryferze

Kaloryfery wycieramy z kurzu i układamy na nich  papier - najlepszy będzie śniadaniowy, pokryty  lekką warstwą wosku, który chroni przed przeciekaniem papieru. Papier warto lekko podziurawić wykałaczką by ułatwić przepływ powietrza. Grzyby układamy na papierze pojedynczą warstwą aby wyschły a nie zgniły. Aby ochronić je przed szkodnikami przykrywamy je gazą.

Ważna jest temperatura suszenia, na początku nie powinna przekraczać 50ºC. Gdy grzyby stracą większość wody, zwiększamy temperaturę suszenia do 60 - 70ºC.

W trakcie suszenia od czasu do czasu poruszamy grzybami, odwracamy je , aby nie przywarły do papieru. Możemy też suszyć grzyby nawleczone na nitki lub sznurek lub nabite na drut czy patyk np. do szaszłyków - takie rozwiązanie ułatwia odwracanie grzybów.

Grzyby na nitkach możemy też rozwiesić nad źródłem ciepła. Kawałki grzybów powinny być luźno rozłożone, a sznurki niezbyt ciężkie. Dobrze wysuszone grzyby są elastyczne, łamią się dopiero, gdy je mocno zegniemy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE