Jak suszyć grzyby na słońcu? [WIDEO]
Gdy jesteśmy na urlopie i szczęśliwie trafiliśmy na wysyp grzybów - suszenie ich może być problemem. Warto wtedy wykorzystać naturę i do suszenie grzybów użyć słońca i wiatru.
Spis treści
- Jak suszyć grzyby na słońcu?
- Przygotowanie grzybów do suszenia
- Najlepsze miejsce do suszenia grzybów na słońcu
- Galeria: Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych?
Do suszenia najbardziej nadają grzyby rurkowate, czyli podgrzybki, borowiki i kozaki. Muszą być świeże, jędrne, najlepiej zbierane w suche, słoneczne dni, bo nie są wtedy mocno nasiąknięte wodą. Najbardziej znana metoda suszenia to wstępne osuszenie na słońcu, a następnie suszenie w ciepłym piekarniku. Gdy piekarnika brak - grzyby wysuszyć można całkowicie na słońcu - warto jednak skorzystać też ze wspomagania wiatru.
Jak suszyć grzyby na słońcu?
Najbardziej tradycyjną metodą jest suszenie na słońcu. Sposób ten ma wiele zalet; chroni grzyby przed nadmiernym wyschnięciem czy spaleniem, pozwala im zachować naturalny aromat, nie wymaga specjalnego sprzętu, nic nie kosztuje. Oczywiście, można go stosować tylko wtedy, gdy sprzyja pogoda - podczas deszczowej jesieni raczej się nie sprawdzi. Świetnie suszy się grzyby na strychach starych domów, pozbawionych izolacji - wnętrza te są przeważnie kompletnie suche, a w ciepłe dni jest w nich bardzo gorąco, grzybowe plastry wysychają w jeden dzień.
Przygotowanie grzybów do suszenia
Grzyby dokładnie czyścimy, nie myjemy, duże okazy kroimy na mniejsze części. Układamy na wyłożonej pergaminem blasze lub sicie (będzie lepsze, bo zapewnimy przepływ powietrza), nawlekamy na nitkę lub nadziewamy na drut, patyczek do szaszłyków. W dawnych czasach suszono podobno grzyby, nabijając je na cierniste gałązki układane w słońcu. Sporo zachodu, ale metoda na pewno działa - każdy kawałek grzyba jest oddzielony, więc szybciej wysycha. Tej zasady warto się trzymać, susząc grzyby współcześnie.
Najlepsze miejsce do suszenia grzybów na słońcu
W czasie suszenia najważniejsza jest przewiewność i temperatura. Grzyby muszą być rozłożone niezbyt ciasno, by ciepłe powietrze dokładnie je owiewało. W czasie suszenie dobrze jest kilkakrotnie je odwracać, aby nie przywarły do podłoża. Gdy już umieścimy grzyby w suchym słonecznym i przewiewnym miejscu nakrywamy je gazą, by owady ne miały do nich dostępu. Suszenie na słońcu grzybów nawleczonych na nitkę lub drucik jest łatwiejsze - nie trzeba ich przekładać i odwracać, można je też np. przypiąć klamerkami do sznurów do suszenia bielizny albo do suszarki na pranie i postawić ją w słonecznym przewiewnym miejscu. Aby sprawdzić, czy grzyby są już dobrze wysuszone, trzeba je nacisnąć. Jeżeli lekko uginają się, są gotowe. Przesuszone będą się kruszyły.