We Włoszech jedzą na potęgę. Ten ser jest pyszny, ale w Polsce wciąż mało popularny

2024-07-09 11:40

Gorgonzola to włoski ser, który wyróżnia się bogatym smakiem i prozdrowotnymi właściwościami. Jest jednym z podstawowych produktów wykorzystywanych w kuchni włoskiej. Pysznie podkręca smak potraw i nadaje im oryginalnego aromatu. W Polsce nie jest tak bardzo popularny, chociaż można go kupić w wielu sklepach. Czy ser gorgonzola jest zdrowy i jak go wykorzystać w przepisach kulinarnych?

gorgonzola
Autor: Shutterstock Włosi wiedzą, co jest dobre. Ten aromatyczny ser o głębokim smaku jedzą od tysiącleci.

Spis treści

  1. Czym jest ser gorgonzola?
  2. Czy ser gorgonzola jest zdrowy?
  3. Jak smakuje ser gorgonzola?
  4. Do czego dodaje się ser gorgonzola?

Czym jest ser gorgonzola?

Ojczyzną gorgonzoli jest Lombardia we Włoszech. Nazwa sera pochodzi od miejscowości Gorgonzola, w której jest wytwarzany od 879 roku. To właśnie tamtejszych grotach, w których naturalnie występują kultury bakterii pleśniowych, zaczęto wytwarzać ten aromatyczny i pyszny ser. Od połowy XX wieku oryginalna włoska gorgonzola chroniona jest we Włoszech i innych europejskich krajach znakiem DOC (Denominazione di origine controllata).

Gorgonzola to dojrzewający niebieski ser pleśniowy z mleka krowiego. Zalicza się go do miękkich serów podpuszczkowych. Gorgonzola poprzerastana jest zielonkawymi żyłkami pleśni Penicillium glaucum. Ser dojrzewa od trzech do czterech miesięcy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje gorgonzoli – naturalna, sucha z większą ilością pleśni oraz śmietankowa produkowana z dodatkiem śmietanki.

Czy ser gorgonzola jest zdrowy?

Ten włoski ser ceniony jest nie tylko ze względu na walory smakowe. Zawiera wiele prozdrowotnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Korzystnie wpływa na prawidłową pracę całego organizmu.

Gorgonzola jest lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe białko zwierzęce. Zalicza się ją do serów pełnotłustych, ponieważ tłuszcz stanowi około 48 proc. jej składu. Jest skarbnicą witamin z grupy B, które wspomagają budowanie odporności i dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ser zawiera także sporo fosforu i wapnia odpowiedzialnego za budowę mięśni i kości.

Włoski ser gorgonzola jest pomocy w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, reguluje gospodarkę hormonalną, a także korzystnie wpływa na metabolizm i mikroflorę jelit. Wykazuje działanie przeciwzapalne i jest bezpieczna dla układu pokarmowego. Gorgonzola jest uboga w cholesterol, nie zawiera glutenu i laktozy. Bez obaw mogą ją jeść osoby zmagające się z alergiami i nietolerancją produktów mlecznych.

Jak smakuje ser gorgonzola?

Gorgonzola ma kształt kręgu i pokryta jest dość grubą skórką o czerwonawej barwie, która nie jest jadalna. Ser ma biały kolor z widocznymi nitkami bezpiecznej dla zdrowia pleśni. Ma ostry zapach, ale w smaku jest łagodny. Młoda gorgonzola jest kremowa z wyczuwalną maślaną nutą. Dojrzały ser z czasem zyskuje pikantny smak.

Do czego dodaje się ser gorgonzola?

Włoska gorgonzola to ser, który nada ciekawego smaku i oryginalnego aromatu wielu potrawom. Od lat wykorzystują go Włosi i wzbogacają nim najróżniejsze potrawy. Można go jeść i na zimno, i na ciepło. Z czym najlepiej smakuje gorgonzola? Świetnie pasuje do deski serów i jest doskonałym dodatkiem do kanapek czy sałatek. Przyjemnego smaku doda pizzy, daniom z makaronem i zapiekankom. Podkręci smak sosów i dobrze łączy się z owocami, tworząc smaczne desery.

Jak wykorzystać ser gorgonzola? Poniżej znajdziecie łatwe i sprawdzone przepisy na pyszne i aromatyczne dania z tym włoskim serem pleśniowym. Warto z nich skorzystać, ponieważ dodatek gorgonzoli sprawia, że zyskują wyjątkowy i oryginalny smak, który zachwyci niejedno podniebienie.

Poniżej znajdziesz galerię z ciekawostkami o włoskich serach. Swoją wiedzę możesz sprawdzić, rozwiązując kulinarny quiz o serach.

KUCHNIA WŁOSKA - dlaczego kochamy włoską kuchni?

Czy znasz te sery?

Pytanie 1 z 6
Miękki ser sprzedawany w niewielkich obłych porcjach zanurzonych w serwatce to:
Sery
Listen on Spreaker.