Jak zrobić pieczeń wieprzową? Najlepsze przepisy

2019-04-09 12:45

Gdy widzisz w promocji duży kawałek mięsa wagi około 1,5 kg, to zastanawiasz się, co można zrobić z taką ilością mięsa? Można podzielić na mniejsze kawałki i zamrozić. Najlepiej jednak upiec! Oto kilka sprawdzonych przepisów na pieczenie wieprzowe ze schabu środkowego i karkowego, łopatki i szynki oraz boczku.  

Przepisy jak zrobić pieczeń wieprzową
Autor: Shutterstock Odpowiednio zamarynowana i upieczona wieprzowina zachowuje soczystość 

Spis treści

  1. Schab środkowy
  2. Schab karkowy
  3. Łopatka wieprzowa
  4. Szynka wieprzowa
  5. Boczek wieprzowy
  6. Pieczeń rzymska
  7. Polecamy 7 najlepszych przepisów na pieczeń rzymską: 

Schab środkowy

Schab środkowy uchodzi za niezwykle smaczny, kruchy i najchudszy kawałek tuszy wieprzowej. Zobacz: Schab wieprzowy - zastosowanie, własności, wartości odżywcze, ile ma żelaza? Na pieczeń potrzebna jest porcja mięsa powyżej 1,2 kg. Mniejszych kawałków nie warto piec, bo delikatne mięso wyschnie podczas obróbki termicznej. Pieczeń ze schabu najlepiej podać z sosem, jako danie na ciepło. Ale to także doskonała domowa wędlina na zimno. Wypróbujcie kanapkę z cienkimi plastrami pieczonego schabu, jabłka i ogórka kiszonego z liściem sałaty, a już nigdy nie będziecie chcieli jeść nić innego. 

Schab pieczony w niskiej temperaturze: przepis na soczysty schab różowy w środku [WIDEO]

Schab pieczony w rękawie - domowa wędlina [WIDEO]

Schab karkowy

Schab karkowy jest przerośnięty tłuszczem, a tłuszcz, jak powszechnie wiadomo, to nośnik smaku. Pieczeń ze schabu karkowego jest doskonała. Mięso jest soczyste, nie grozi mu wysychanie podczas pieczenia, a po upieczeniu jest pełne smaku. 

Schab karkowy w sosie rozmarynowym: pieczona karkówka w sosie na obiad [WIDEO]

Karkówka pieczona w soli: wędlina na zimno lub danie mięsne na ciepło [WIDEO]

I jeszcze jedne przepis, dość nietypowy, ale znakomity. 

Schab karkowy jak kebab: karkówka pieczona w plastrach na obiad [WIDEO]

Łopatka wieprzowa

Mięso z łopatki potrzebuje dłuższej obróbki cieplnej. Zobacz także: Wieprzowina: jakie pełnowartościowe białka zawiera mięso wieprzowe?Jeśli się nie spieszycie wypróbujcie metodę wolnego pieczenia w niższej temperaturze. Pieczeń z łopatki wieprzowej jest sycąca i pełna smaku. 

Łopatka wieprzowa pieczona w rękawie: przepis na soczystą i kruchą pieczeń z łopatki wieprzowej [WIDEO]

Łopatka w kawowej skorupce: pieczeń idealna na niedzielny obiad

Szynka wieprzowa

Szynka wieprzowa to tradycyjny przysmak wielkanocnego stołu. Zobacz: Wieprzowina - jakie witaminy zawiera mięso wieprzowe? Pieczeń z szynki uchodzi za wykwintne danie. Soczyste mięso, subtelny smak i doskonały sos - czynią z tej potrawy króla świątecznego stołu.

Szynka pieczona, podawana na gorąco: tradycyjny przepis [WIDEO]

Domowa szynka gotowana z ziołami [wędlina na zimno albo danie mięsne na ciepło]

Boczek wieprzowy

Boczek wieprzowy ma wielu zagorzałych wielbicieli. Zobacz: Boczek wieprzowy: własności mięsa, wartość odżywcza, zastosowanie Pieczony rozpływa się w ustach. Jeśli jesteście aktywni fizycznie, to nie straszne wam kalorie jakich dostarcza. 

Biały boczek pieczony. Przepis na boczek wielkanocny

Pieczony boczek rolowany: domowa wędlina na kanapki

Pieczeń rzymska

Jak z tańszych kawałków mięsa stworzyć kulinarne arcydzieło? Oto smaczna odpowiedź. Pieczeń rzymska, czyli klops, lub jak kto woli "fałszywy zając" to wyższy stopień kuchmistrzowskiego wtajemniczenia.

Polecamy 7 najlepszych przepisów na pieczeń rzymską: 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE