Łopatka wieprzowa pieczona w rękawie: przepis na soczystą i kruchą pieczeń z łopatki wieprzowej
Łopatka wieprzowa to smaczny kawałek mięsa i stosunkowo tani. Odpowiednio doprawiona i upieczona w rękawie zachowa swą soczystość i kruchość. Tak przygotowana pieczeń z łopatki wieprzowej podana na ciepło może stanowić główne danie mięsne, a na zimno jest świetnym dodatkiem do kanapek. Podajemy sprawdzony przepis na łopatkę pieczoną w rękawie.
Łopatka wieprzowa na pieczeń
Łopatka wieprzowa to rodzaj mięsa bardzo odpowiedni do przygotowywania zeń pieczeni. Dzięki temu, że jest nieco poprzerastana tkanką łączną i tłuszczową, mięso nawet podczas długiego pieczywa nie wysycha tak, jak jego gatunki pozbawione białej siateczki przerostów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wysychaniem jest oczywiście pieczenie mięsa w foliowym rękawie, który nie pozwala sokom wyparować.
Jak piec mięso, by było miękkie i soczyste?
Polecamy również:
Kminkowa łopatka pieczona - soczyste i pachnące mięso na obiad
Łopatka wieprzowa duszona z cebulą
Pod materiałem wideo znajdziesz galerię z innymi przepisami na dania z łopatki wieprzowej
SKŁADNIKI
- 1,5 kg łopatki wieprzowej
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki oleju
- 1,5-2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka estragonu
- 1 łyżeczka majeranku
- 1/2 łyżeczki papryki ostrej
- 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
- sól i pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Przygotować marynatę: olej dokładnie wymieszać z przyprawami: majerankiem, tymiankiem, estragonem i papryką, dodać także nieco uniwersalnej przyprawy do mięs oraz sól i pieprz.
- Mięso umyć i osuszyć, a następnie ostrym nożem zrobić w nim małe nacięcia na czosnek. Łopatkę natrzeć marynatą i naszpikować czosnkiem, wkładając kawałki w przygotowane nacięcia. Mięso odstawić do lodówki minimum na 1 godzinę, a najlepiej na całą noc.
- Zamarynowane mięso umieścić w rękawie do pieczenia, odczekać godzinę, gdy mięso osiągnie temperaturę pokojową, szczelnie zawiązać rękaw i włożyć do rozgrzanego piekarnika.
- Najpierw piec 15 minut w temperaturze 220°C, a następnie około 1,5 godziny w 180°C. Czas pieczenia oblicza się według wzoru: 15 minut na zrumienienie oraz po 1 godzinie na każdy kilogram mięsa.
- Pod koniec pieczenia rękaw rozciąć, aby wierzch łopatki mógł się zrumienić. Po upieczeniu odczekać z 10 minut, aby mięso ponownie wchłonęło soki, jakie z niego wypłynęły w trakcie pieczenia i dopiero wtedy kroić.