Mięso z indyka: właściwości i zastosowanie kulinarne mięsa indyczego
Mięso z indyka cenione jest ze względu na jego walory zdrowotne. Indycze mięso nie alergizuje i jest niskokaloryczne. Przy niskiej zawartości tłuszczu, mięso indyka bogate jest w łatwo przyswajalne i lekkostrawne białko.
Spis treści
- Indyk - pochodzenie
- Hodowla indyka w Polsce
- Czy mięso z indyka jest zdrowe?
- Jak wykorzystać mięso indyka w kuchni?
Z artykułu dowiecie się:
Skąd przybył indyk?Jakie indyki hoduje się w Polsce?Jaka jest wartość odżywcza mięsa indyczego?Jakie jest zastosowanie kulinarne mięsa z indyka?
Indyk - pochodzenie
Największymi ptakami domowym są indyki. Niektóre rasy mogą osiągać ponad 20 kg wagi. Indyki należą do rodziny kurowatych. Indyki tak jak kury i perliczki to drób grzebiący. Nie latają, a raczej podlatują.
Indyki pierwotnie zamieszkiwały Amerykę Północną. Do Europy zawitały w XV wieku, jako ciekawostka przywieziona z Nowego Światu. W Polsce rozpoczęto hodowlę tych ptaków dopiero w wieku XVII.
Ludzie od zawsze cenili mięso tych dużych ptaków.
Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych pieczony w całości indyk stanowi główne danie uroczystej kolacji z okazji Święta Dziękczynienia. Ocenia się, że każdego roku Amerykanie zjadają około 45 milionów tych ptaków. Z resztą mięso z indyka wykorzystywane jest w kuchni północno-amerykańskiej na wiele sposobów.
Hodowla indyka w Polsce
W Polsce hoduje się głównie rasy indyków linii średnio ciężkiej i ciężkiej. Indyczki hoduje się tylko 12 tygodni. Do uboju przeznacza się samice o wadze około 9 kg. Natomiast indory hoduje się minimum 16 tygodni, a nawet 20 lub 24 tygodnie. Samce indyków osiągają masę od 16 od 20 kg.
W handlu najczęściej można kupić tuszki do 3 do 9 kg.
Polecamy: Indyk pieczony: jak upiec indyka z nadzieniem?
Czy mięso z indyka jest zdrowe?
Indycze mięso zawiera niewiele tłuszczu. Średnia kaloryczność mięsa z indyka w porcji 100 g wynosi 166 kcal, a samej piersi 119 kcal. To niewiele w porównaniu z wołowiną lub wieprzowiną. Mięso z indyka bogate jest w łatwo przyswajalne i lekkostrawne białko. Porcja 100 g mięsa z indyka zawiera 22 g białka.
Mięso indycze, jak każde białko, dostarcza nam witaminy z grupy B: niacynę, ryboflawinę i tiaminę, niezbędne do wzrostu i prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz do utrzymania ogólnej sprawności organizmu.
Polecamy także: Golonki z indyka w sosie cebulowo-musztardowym
Mięso z indyka to doskonałe źródło ważnych mikroelementów: fosforu regulującego gospodarkę wodną, potasu odpowiedzialnego za kondycję układu nerwowego i kośćca, uwalnianie energii i wchłanianie składników odżywczych. Dostarcza również magnezu niezbędnego w wielu procesach życiowych, żelaza odpowiedzialnego za prawidłowe dotlenienie komórek żelaza oraz cynku wspierającego system immunologiczny i regulującego zmysł smaku.
Trzeba tu wspomnieć, że ciemne mięso z uda zawiera więcej żelaza i cynku niż jasne mięso z piersi, ale ma też nieco wyższą wartość kaloryczną.
Wypróbuj: Pieczeń z indyka: przepis na pieczony udziec indyczy
Dietetycy zalecają mięso indycze kobietom ciężarnym i karmiącym, małym dzieciom i młodzieży, rekonwalescentom, osobom starszym, osobom odchudzającym się oraz każdemu, komu zależy na zdrowym stylu życia.
Mięso z indyka nie pachnie i narzuca się smakiem.
Jak wykorzystać mięso indyka w kuchni?
Mięso indycze ma wszechstronne zastosowanie kulinarne. Indyka można faszerować lub nie i piec w całości.
Pieczony indyk nadziewany wątróbkami drobiowymi
Mięso z indyka wyfiletowane można dusić i gotować.
Gulasz z indyka z papryką Gulasz z indyka z dynią: łatwy przepis [WIDEO]
Mielone mięso z indyka świetnie nadaje się na mięsne rolady, kotlety oraz klopsy i klopsiki.
Frykadele indycze nadziewane wątróbką: przepis na klopsiki z mięsa mielonego [WIDEO]
Najwyżej cenionym elementem tuszki jest okazała pierś.
Piersi z indyka pieczone z dodatkami - jak zrobić? Rolada z indyka nadziewana szpinakiem Roladki z indyka nadziewane warzywami