Jogurt grecki kontra serek wiejski. Żywieniowy nokaut na kuchennym blacie

2023-02-07 10:02

Jogurt grecki i serek wiejski to zdrowe przekąski, które charakteryzują się wysoką zawartością białka. Która z nich jest zdrowsza? Przyjrzeliśmy się wartościom odżywczym obu produktów i wybraliśmy zwycięzcę.

Serek wiejski kontra jogurt grecki
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Serek wiejski kontra jogurt grecki
  2. Ile kalorii ma serek wiejski?
  3. Ile kalorii ma jogurt grecki?
  4. Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość białka
  5. Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość tłuszczu
  6. Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość węglowodanów
  7. Serek wiejski kontra jogurt grecki – witaminy i minerały
  8. Zwycięzcą jest...
  9. Przepisy z jogurtem greckim
  10. Przepisy z serkiem wiejskim

Serek wiejski kontra jogurt grecki

Wybieranie i kupowanie zdrowych przekąsek bogatych w białko to zajęcie czasochłonne i wymagające cierpliwości. W lodówkach znajdują się tysiące produktów, których etykiety zapewniają o zdrowych składnikach i pozytywnym wpływie na zdrowie. Pod lupę wzięliśmy dwie popularne przekąski, czyli jogurt grecki i serek wiejski. Która z nich jest zdrowsza i zawiera więcej wartościowych składników odżywczych?

Ile kalorii ma serek wiejski?

Porcja serka wiejskiego o wadze 100 g to niecałe 100 kcal. Trzeb jednak pamiętać, że opakowanie serka jest nieco większe, więc wartość energetyczna też będzie wyższa.

Ile kalorii ma jogurt grecki?

100 g jogurtu greckiego to 59 kcal. Porcja jogurtu wraz z dodatkami będzie miała jednak więcej kalorii.

Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość białka

Obie przekąski są bogate w pełnowartościowe białko. Serek wiejski zawiera go ponad 11 g, co stanowi 46 proc. tego składnika odżywczego. Z kolei w jogurcie greckim białko to niecałe 11 proc., czyli 69 proc.

Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość tłuszczu

Jogurt grecki jest zdecydowanie chudszy niż serek wiejski. Zawartość tłuszczu w jogurtowej przekąsce wynosi niecałe 0,4 g. To 6 proc. zwartości. Serek wiejski w 40 proc. składa się z tłuszczu, co stanowi 4,3 g w porcji o wadze 100 g.

Serek wiejski kontra jogurt grecki – zawartość węglowodanów

W składzie obu produktów znajdują się węglowodany. Ich zawartość jest porównywalna. Serek wiejski zawiera 3,38 g, a grecki jogurt 3,6 g.

Serek wiejski kontra jogurt grecki – witaminy i minerały

Jogurt grecki jest o wiele bogatszy w witaminy z grupy B niż serek wiejski. Zawartość wapnia, magnezu i żelaza jest porównywalna. Serek bije na głowę jogurt pod względem zawartości sodu, cynku i fosforu. Dostarcza kilka razy więcej tych składników mineralnych. Każdy jogurt grecki to skarbnica probiotyków działających korzystnie na jelita. Serki wiejskie nie zawsze je zawierają, więc w tym przypadku warto przeczytać skład na opakowaniu.

Zwycięzcą jest...

Z małą przewagą rywalizację wygrywa jogurt grecki. Oprócz przyjemnego i delikatnego smaku wyróżnia się niedużą liczbą kalorii, sporą zwartością wapnia i probiotyków. Należy wybierać naturalne jogurty greckie bez dodatków, w których składzie nie znajdziemy nadprogramowego cukru, aromatów i innych niepotrzebnych składników. Warto pamiętać, że jogurt grecki i serek wiejski to zdrowe i bogate w pełnowartościowe białko przekąski, które mogą być też składnikami innych potraw.

Przepisy z jogurtem greckim

Przepisy z serkiem wiejskim

Beszamel: Jogurt naturalny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE