Lawenda lekarska – czy jest zdrowa dla każdego? Poznaj jej wszystkie właściwości

2022-08-02 11:34

Od starożytności lawendę stosowano w kuchni, lecznictwie i kosmetyce. W jaki sposób można wykorzystać lawendę dla zdrowia? Czy rzeczywiście każdemu służy?

Lawenda lekarska – czy jest zdrowa dla każdego? Poznaj jej wszystkie właściwości
Autor: Shutterstock Lawenda lekarska ma wiele zastosowań, trzeba jednak wiedzieć, że istnieją też przeciwwskazania przy jej stosowaniu

Spis treści

  1. Lawenda – jakie ma właściwości?
  2. Czy lawenda służy każdemu na zdrowie? Jakie są przeciwskazania do stosowania lawendy?
  3. Jak i kiedy zbierać lawendę?
  4. Jak wykorzystać lawendę?
  5. Lawenda w kuchni – co można z niej zrobić?

Lawenda – jakie ma właściwości?

Dzięki zawartości olejków eterycznych odpowiedzialnych za niesamowity zapach lawendy, począwszy od czasów starożytnych, lawendę chętnie dodawano do kąpieli. Tak robili starożytni Grecy i Rzymianie, doceniając jej odprężające i lekko uspokajające właściwości. Stąd też łacińska nazwa lawendy:  lavo lavare, co można tłumaczyć jako: 'myć się, kąpać'.

W średniowieczu używano lawendy jako środka moczopędnego, pobudzającego miesiączkowanie oraz poród, a także niwelującego drżenie rąk i zawroty głowy.

Dziś wiadomo, że lawenda – a dokładnie jej olejki eteryczne – rzeczywiście wykazuje działanie uspokajające, a także przeciwbólowe, co wykorzystywane jest w kojeniu nerwic, migren i bezsenności. Olejki eteryczne działają też przeciwskurczowo na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych.

Kwiaty lawenda działają pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych. Napar z nich działa żółciotwórczo, poprawia apetyt i przyspiesza trawienie, a także likwiduje wzdęcia i nudności.

Zewnętrznie lawenda ze względu na swoje substancje czynne pomaga również w leczeniu opryszczki wargowej, wrzodów jamy ustnej oraz wspomaga gojenie ran

Czy lawenda służy każdemu na zdrowie? Jakie są przeciwskazania do stosowania lawendy?

Jak niemal każde zioło lawenda nie każdemu może wyjść na zdrowie. Wśród jej substancji czynnych są też dość silne fitohormony. Dlatego jest w stanie łagodzić napięcie miesiączkowe (także za sprawą olejków eterycznych), lecz także to miesiączkowanie przyspieszyć i zintensyfikować. U kobiet związki endogenne pobudzają laktację, ponieważ pobudzają prolaktynę. Te same związki zawarte w lawendzie  mogą jednak u chłopców przyczynić się do ginekomastii, czyli przerostu gruczołu sutkowego.

Lawenda wchodzi też w interakcje z lekami, przede wszystkim moczopędnymi, przeciwgrzybiczymi i obniżającymi ciśnienie, a także stosowanymi przy nowotworach. Dlatego jej stosowanie (w każdej formie – czy to olejku, czy naparu, maści itp.) należy w tych przypadkach konsultować z lekarzem prowadzącym.

Jak i kiedy zbierać lawendę?

Zbieramy kwiaty i łodygi w suchy dzień, ale nie upalny. Suszymy w pęczkach w ciepłym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Suszenie może trwać kilka tygodni. Gdy roślina będzie sucha, obrywamy kwiaty i przechowujemy je w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Zobacz też:

Jadalne kwiaty drzew i krzewów. Co, jak i kiedy zbierać z kwitnących drzew i krzewów?

Jadalne byliny: rośliny co zdobią ogród i żywią. Sprawdź, które byliny są jadalne

Jak wykorzystać lawendę?

Najprościej jest z lawendy zrobić napar: 3 łyżki kwiatów zalać 3 szklankami wrzątku; pić – jeśli nie ma przeciwwskazań – 3 razy dziennie po szklance  przy zaburzeniach trawiennych, migrenowych bólach głowy i skąpym miesiączkowaniu. 

Możemy sami domowym sposobem pozyskać olejek eteryczny. Świeże kwiaty należy umieścić w słoju i zalać taką ilością oleju, aby je całkowicie pokrył. Słój zakręcić i postawić w słonecznym miejscu na 2–6 tygodni. Słońce spowoduje, że substancje z ziół przenikną do oleju. Następnie przecedzić, odcisnąć resztki oleju z roślin i całość wlać do butelki. Używać do smarowania zmienionych chorobowo miejsc.

Przypominamy, że żadnego poważniejszego schorzenia nie należy leczyć samemu. W każdym budzącym wątpliwości przypadku należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Lawenda w kuchni – co można z niej zrobić?

Lawenda ma korzenny, gorzkawy smak, dlatego doskonale pasuje do tłustych mięs, np. pieczeni baraniej czy wieprzowiny. Świetnie komponuje się również z zapiekankami mięsno-warzywnymi. Lawenda służy również do aromatyzowania olejów i octów. Można ją także dodać do babeczek, aby wzbogacić ich aromat.

Zobacz nasze przepisy z lawendą:

Pachnące ciasteczka lawendowe

Syrop lawendowy

Księżycowe mleko lawendowe na sen

Lawendowe kruche ciasteczka

Krówki ciągutki

Beszamel - Jadalne Chwasty