Jadalne byliny: rośliny co zdobią ogród i żywią. Sprawdź, które byliny są jadalne [WIDEO]
Określenie „jadalny ogród” w pierwszej kolejności kojarzy się z warzywami, owocami i ziołami. W rzeczywistości istnieje dużo więcej gatunków roślin jadalnych, niż Ci się wydaje. Posadź je u siebie, a potem ciesz się ich widokiem w ogrodzie, a smakiem na talerzu. Jeśli spróbujesz tej superżywności, zachwyci cię smakiem, aromatem i kolorami.
Spis treści
- 10 najlepszych bylin jadalnych
- Przekąska z bylin jadalnych
- Plony z bylin jadalnych każdego roku
- Ciekawostki na temat roślin jadalnych
10 najlepszych bylin jadalnych
Może tego nie wiesz, ale prawdopodobnie niektóre z tych roślin jadalnych rosną już w Twoim ogródku. Wykorzystaj je do przygotowania prawdziwych pyszności, jak na przykład syrop z kwiatowym aromatem, sałatki z płatkami kwiatów lub blanszowane pędy roślinne. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych odmian roślin jadalnych:
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)
Farbownik lekarski (Anchusa officinalis)
Odmiany kłosowca (Agastache)
Lawenda wąskolistna (Lavendula officinalis)
Kocanki włoskie (Helichrysum italicum)
Krwiściąg lekarski (Sanquisorba officinalis)
Miodunka wąskolistna (Pulmonaria angustifolia)
Fiołek rogaty (Viola cornuta)
Rumian rzymski (Chamaemelum nobile)
Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)
Przekąska z bylin jadalnych
Jednokwiatowe liliowce (odmiana z rodzaju Hemerocallis) są idealnym przykładem pysznych roślin jadalnych. Rośliny te w całości nadają się do jedzenia, łącznie z korzeniami. Ich płatki to gotowa przekąska: wystarczy je zerwać i zjeść. Kwiaty mogą być dodatkiem zarówno do słodkich, jak i słonych dań. Anyżowe w smaku liście kłosowca (Agastache) i młode liście orlika (Aquilegia) dodadzą z kolei wyjątkowego charakteru sałatkom. A czy wiesz, że niektóre rośliny jadalne mogą wzbogacić smak pesto lub masła ziołowego?
Plony z bylin jadalnych każdego roku
Zaletą bylin jadalnych jest fakt, że nie są wymagające w uprawie i rozwijają się od nowa każdego roku. Wszystko dzięki temu, że są bylinami, które należą do roślin wieloletnich. Oznacza to, że po posadzeniu roślin jadalnych możesz zbierać plony i wykorzystywać je w swojej kuchni przez długie lata. Wiele użytecznych wskazówek na temat bylin można znaleźć na stronie internetowej perennialpower.eu
Ciekawostki na temat roślin jadalnych
A może by tak urozmaicić napój czymś wyjątkowym? Kiedy potrzebujesz kostek lodu, przed zamrożeniem wody dodaj do niej kilka mniejszych kwiatów jadalnych, takich jak bratki (Viola), rumian (Chamaemelum) czy ogórecznik lekarski (Borago).
Wiele roślin jadalnych nadaje się też do zasuszenia, a następnie do wykorzystania jako dodatku do oleju lub octu. Można je nawet dorzucić do cukru, aby Twoje desery nabrały indywidualnego charakteru.
Zapomnij o używaniu kupnych wzmacniaczy smaku. Zamiast tego „dosmacz” swoją zupę, dodając do niej lubczyka ogrodowego (Levisticum officinale).
W Internecie dostępne są rozmaite przepisy na ciekawe dania z wykorzystaniem roślin jadalnych. Na przykład do przygotowania syropu o smaku lawendy potrzeba jedynie suszonych kwiatów lawendy, wody i cukru. Jest pysznym dodatkiem nie tylko do wody, ale także herbaty, jogurtu i lodów.
Uwaga: używaj w kuchni wyłącznie tych części roślin, co do których masz pewność, że są jadalne.