Karczoch: właściwości, zastosowania i 9 super przepisów na karczochy

2022-01-24 14:41

Karczoch to warzywo o zielono-filetowym kolorze, wyglądem przypominające szyszkę lub pączek kwiatu. Część jadalną stanowią młode pąki przed rozkwitnięciem. Zalety tego warzywa opisywał już jeden z uczniów Arystotelesa, który zachwalał go, jako doskonały środek na poprawę trawienia. Sprawdź, jakie inne właściwości korzystne dla zdrowia ma karczoch zwyczajny i jak go przygotować.

Co to są karczochy? Przepis na karczochy z sosem winegret
Autor: Shutterstock Karczochy są bardzo popularne m.in. w kuchni włoskiej

Spis treści

  1. Karczoch - smak i wygląd
  2. Jak obrać karczochy?
  3. Jak przygotowywać karczochy?
  4. Przepis na karczochy z sosem winegret
  5. W GALERII znajdziesz jeszcze 8 przepisów na dania z karczochami
  6. Karczoch zwyczajny - dlaczego warto go jeść?
  7. Karczoch pełen zdrowia

Karczoch - smak i wygląd

Karczoch to niedojrzały pączek ostu. Jest spożywany jako warzywo i jako taki jest klasyfikowany kulinarnie. Roślina należy do rodziny astrowatych, a pąki zbiera się, zanim zakwitnie. Karczoch nie jest łatwym warzywem do przygotowania i trzeba się trochę napracować, aby dostać się do jadalnych części. Zewnętrzne liście (zwane „przylistkami”) pąka mają kolce na końcach, więc trzeba się nieco napracować by dostać się do jadalnych części: delikatnych liści wewnętrznych oraz mięsistego serca. Jadalna jest również wewnętrzna część łodygi. 

Karczochy słyną z orzechowego smaku i są z jego powodu bardzo cenione przez szefów kuchni, dlatego większość z nich wybiera intensywnie orzechowe kolczaste odmiany mimo dostępności łatwiejszych w obróbce odmian bezkolcowych.

Jak obrać karczochy?

Młode karczochy po ugotowaniu można jeść w całości. Starsze rośliny trzeba obrać. Przed przystąpieniem do obierania karczochów przygotujmy rękawiczki, bo warzywa te barwią skórę na czarno i mogą poranić dłonie. Kwiatostany należy umyć i oberwać twarde liście. Następnie odcinamy łodyżkę u nasady karczocha. Ostre końcówki ścinamy na 1/3 wysokości, najlepiej nożyczkami. W przypadku bardzo twardych liści należy je obrać, pozostawiając środek (pokryty włoskami). Aby odcięta część nie sczerniała, warto ją posmarować sokiem z cytryny. 

Jak przygotowywać karczochy?

Karczochy możemy przygotowywać na różne sposoby: smażyć, gotować, nadziewać i marynować. Należy pamiętać, że karczochy trzeba gotować w garnkach stalowych lub emaliowanych. Gotowane w aluminiowych niestety sczernieją. Kupując karczochy, pamiętajmy, żeby wybierać te zwarte, pękate i bez brązowych przebarwień. Łodyżka powinna być jasnozielona i niewysuszona. Po kupieniu należy je przechowywać nie dłużej niż tydzień - najlepiej nieumyte w lodówce (np. w plastikowym pojemniku).

Przepis na karczochy z sosem winegret

Składniki:

  • 10 młodych karczochów
  • 1/3 szklanki oliwy
  • cytryna
  • sok z cytryny
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki musztardy
  • natka pietruszki
  • sól i pieprz

Przygotowanie:

1. Umyte karczochy gotować przez około pół godziny w osolonej wodzie z pokrojoną na ćwiartki cytryną. Po ugotowaniu odcedzić i przekroić na ćwiartki.

2. Z musztardy, oliwy, soku z cytryną, czosnku i pietruszki przygotować sos winegret. Dodać sól i pieprz.

3. Przygotowane wcześniej karczochy przekładamy do miseczki i polewamy sosem.

W GALERII znajdziesz jeszcze 8 przepisów na dania z karczochami

Karczoch zwyczajny - dlaczego warto go jeść?

Karczoch przyspiesza wydzielanie żółci i jej spływanie do dwunastnicy, dlatego jest zalecany przy leczeniu niestrawności. Karczochy, oprócz tego, że wspomagają trawienie, są też doskonałym środkiem chroniącym wątrobę przed toksynami oraz wspomagają regenerację po zatruciach. Już w latach 30. XX wieku wyciąg z karczocha zwyczajnego był stosowany do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Niektórzy uczeni twierdzą nawet, że regularne zażywanie wyciągu z karczocha zwyczajnego obniża stężenie złego i podnosi stężenie dobrego cholesterolu. Dzieje się tak za sprawą zawartej w karczochach luteolinie, która hamuje wytwarzanie cholesterolu w wątrobie.

Karczoch pełen zdrowia

Karczoch to kopalnia fitoskładników. Cynaryna i flawonoidy znajdujące się w karczochu są silnymi przeciwutleniaczami, które zapobiegają uszkodzeniu komórek wątroby. Wiadomo także, że wyciąg z liści karczocha podnosi odporność organizmu, pomaga przy bólach brzucha i nudnościach. Jest też polecany osobom cierpiących z powodu nadmiernego wytwarzania gazów. Zawarta w karczochach inulina (wielocukier) korzystnie wpływa na stężenie glukozy we krwi. Nie potwierdzone badaniami naukowymi są doniesienia, że karczoch zwyczajny jest skuteczny w walce z dną moczanową, zapaleniem kości, zapaleniem stawów. W wielu laboratoriach trwają prace badawcze nad wykorzystaniem karczochów do leczenia zespołu jelita nadwrażliwego. Na ich wyniki trzeba jeszcze poczekać, ale pierwsze doniesienia wydają się być obiecujące.

W formie 24: owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami