6 błędów najczęściej popełnianych podczas gotowania zupy pomidorowej
Zupa pomidorowa to klasyka kuchni polskiej. I choć jej kariera nie jest tak długa jak barszczu i grzybowej, to szybko podbiła żołądki prawdziwych smakoszy. Ale czy wiecie, jak prawidłowo gotować zupę pomidorową. Oto 6 błędów najczęściej popełnianych podczas gotowania i łatwe sposoby na uniknięcie wpadki.
Spis treści
- 1. Błąd generalny - nie przesmażone
- 2. Brak cukru
- 3. Bez rosołu
- 4. Ryż czy makaron?
- 5. Zważona śmietana
- 6. Pomidorowa czysta, czy na gęsto?
➲ Podstawą idealnej zupy pomidorowej są przesmażone na tłuszczu pomidory.
➲ Bazą do zupy pomidorowej jest dobrej jakości bulion warzywny, rosół drobiowy lub wywar na kościach.
➲ Pomidorową można podać z makaronem, ryżem albo pierożkami.
➲ Zupę dla zaokrąglenia smaku można zabielić: śmietaną, serkiem mascarpone lub mieszaniną śmietany i mąki (po dodaniu zagotować).
➲ Czystą zupę pomidorową można podać w filiżance. Albo zamienić w sycące danie jednogarnkowe, dodając mięso lub warzywa strączkowe.
Polecamy przepis: Zupa pomidorowa na oliwie >>
1. Błąd generalny - nie przesmażone
Już w XVII w. Hiszpanie, którzy jako pierwsi zaczęli uprawiać pomidory w Europie i używać ich owoców do gotowania, odkryli, że pomidory po przesmażeniu nabierają głębokiego, wielowymiarowego smaku. Podczas smażenia zachodzą specyficzne reakcje Maillarda. Cukry zawarte w owocu pomidora karmelizują się, kwasy zagęszczają, aromaty intensyfikują. Uwalniane są reszty kwasu glutaminowego (jednego z aminokwasów budujących wszystkie białka). Nasz język rozpoznaje je jako umami - smaczne. Dlatego tak ważne jest podsmażenie pomidorów na maśle lub na dobrym oleju roślinnym.
➽ Jeśli używacie całych pomidorów, to po przesmażeniu należy je przetrzeć przez sito lub rozdrobnić blenderem, a potem dodać do gorącego rosołu.
➽ Jeśli używacie przecieru pomidorowego lub koncentratu, również dodawajcie go na rozgrzany tłuszcz. Smażcie chwilę i dopiero uzupełnijcie bulionem.
Wypróbuj: Jednogarnkowa zupa pomidorowa z drobnym makaronem: szybka i prosta >>
2. Brak cukru
Każda zupa, a szczególnie zupa pomidorowa potrzebuje równowagi smaków. Jak ją uzyskać? Dodając do podgrzanych pomidorów, przecieru lub koncentratu odrobiny cukru. Nie chodzi tu o zwykle posłodzenie zupy. Cukier w ilości od 1/8 do 1/2 łyżeczki należy dodać do podgrzewanych pomidorów. W ten sposób uzyskujemy dodatkowy karmel, który pogłębia smak słony i uwypukla smak kwaśny.
Nie zapomnij wypróbować w poniedziałek: Zupa pomidorowa na niedzielnym rosole >>
3. Bez rosołu
Pewnie nie jeden raz słyszeliście, że najlepsza pomidorowa jest na niedzielnym rosole? Otóż to! Rosół, powoli gotowany wywar na warzywach, mięsie i kościach, wzmocni smak najlepszych pomidorów. Już sam jest dobry, a po dodaniu przesmażonych pomidorów tylko zyskuje. Zgodnie z wielowiekowym doświadczeniem najlepszy jest rosół drobiowy, gotowany na kurczaku, ewentualnie na indyku. Jeśli nie macie wywaru mięsnego, wypróbujcie tańszą wersję rosołu na kościach, na tak zwanej porcji rosołowej, na korpusach, szyjkach, skrzydełkach i łapkach. Ta wersja jest tania, ale nie pozbawiona wartości odżywczych. Bulion ugotowany na kościach to doskonałe źródło pierwiastków: wapnia, fosforu, żelaza. Wielu smakoszy uważa, że najlepszy jest rosół kaczy. Osobiście używam bulionu warzywnego. Spróbujcie i sami zweryfikujcie te opinie.
Polecamy wszystkim zaganianym: Zupa pomidorowa w 3 minuty - przepis na szybką pomidorową >>
4. Ryż czy makaron?
Dyskusja, czy do zupy pomidorowej dodawać ryż, czy makaron, przypomina mi debaty pod tytułem „skrzydełko, czy nóżka”. Nad gustami nie ma co się rozwodzić. Jedno jest pewne, zarówno makaron, jak i ryż do zupy gotujemy oddzielnie. Choć i tu są wyjątki. Jeśli zupy jest tyle, że zostanie zjedzona od razu bezpośrednio po ugotowaniu, to można dodać makaron, czy ryż do zupy. Można nawet ryż lub kluski ugotować w pomidorowej. Jeśli jednak pozostawicie makaron lub ryż w zupie, to z czasem oba te dodatki rozkleją się, rozmiękną i staną się papkowate.
Więcej porad gotowania znajdziecie w książce: A.E. Stawska I L. Stawska, KRÓLESTWO ZUP >>
5. Zważona śmietana
Wiele osób lubi zupę pomidorową zabielaną, czyli z dodatkiem śmietany. Tłusta śmietana zawierająca 30% tłuszczu i więcej nie waży się w gorącej zupie. Jednak śmietana o niższej zawartości tłuszczu ma tendencję do zamiany w nieapetyczne kłaczki o smaku twarogu. Dlatego śmietanę do zupy zawierającą mniej niż 30% tłuszczu trzeba „zahartować”. Do śmietany w temperaturze pokojowej dodaje się drugie tyle gorącej zupy i szybko miesza. Dopiero tę mieszaninę wlewa się do zupy. Profilaktycznie lepiej zupy już nie gotować, aby nie powstały niechciane kłaczki. Jeśli jednak zupę będziecie odgrzewać, to do mieszaniny śmietany (18% tłuszczu lub mniej) należy dodać nieco mąki pszennej. Po dodaniu mieszaniny śmietany i mąki do zupy, zupę należy zagotować.
6. Pomidorowa czysta, czy na gęsto?
Jak już wiecie osobiście wolę zupę pomidorową na wywarze warzywnym. Jeśli chcę wzbogacić wartość odżywczą o więcej pożywnego białka to dodaję pierożki z serem, wędzone tofu, fasolę lub ciecierzycę. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by przełamać klasyczny przepis i zamienić zwykłą zupę pomidorową jednogarnkowe danie, które syci i poprawia humor. Polecam gorąco tych kilka przepisów, wybranych specjalnie dla Was:
Pomidorowa z tortellini: ekspresowa zupa z gotowymi pierożkami>>
Domowa pomidorowa z miniklopsikami: obfita i pyszna zupa >>
Zupa pomidorowa na gęsto - z ciecierzycą i kurczakiem >>
Zupa pomidorowa z fasolą i makaronem: sycące danie kuchni włoskiej >>
Zupa lasagna: sprytna pomidorowa z mielonym mięsem i makaronem >>