Ciecierzyca: jakie ma właściwości i wartość odżywczą? Co można z niej zrobić?

2017-09-18 13:59

Ciecierzyca jest źródłem białka i węglowodanów. Bogata w aminokwasy zawierające siarkę oraz znaczne ilości błonnika. Wspomaga trawienie oraz obniża poziom glukozy we krwi. Zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i oleinowy) korzystnie wpływają na śledzionę, trzustkę i żołądek. Co można zrobić z ciecierzycy? Wszystko, twierdzą starożytni mędrcy i współcześni kucharze. 

Ciecierzyca: jakie ma właściwości i wartość odżywczą? Co można z niej zrobić?
Autor: thinkstockphotos.com Ciecierzyca jest składnikiem wielu dań kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego. 

Spis treści

  1. Trochę historii
  2. Wartość odżywcza ciecierzycy 
  3. Przydatność kulinarna ciecierzycy

Trochę historii

Ciecierzyca (Cicer arietinum L.), zwana także cieciorką lub grochem włoskim, to roślina z gatunku bobowatych, której ziarna są częstym składnikiem potraw kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej.  Uprawiana jest od czasów starożytnych. Nasiona grochu włoskiego znaleziono w wykopaliskach datowanych na 9200 r. p.n.e.

W Biblii nie jest wymieniona jej nazwa, ale nazwa paszy z dodatkiem ciecierzycy, stosowana do dzisiaj na Bliskim Wschodzie. Cieciorka niewątpliwie była podstawą wyżywienia Greków i Rzymian. Jest wymieniona w słynnym kompilacyjnym dziele "De re coqinaria" przypisywanym Apicjuszowi.

W czasach nowożytnych ważnym zabytkiem świadczącym o uprawie ciecierzycy jest dzieło "Capitulare de villis", czyli Rozporządzenie o posiadłościach wiejskich, wydane w roku 795 przez Ludwika Pobożnego, króla Akwitanii (Francja). W rozdziale 70 czytamy, że warzywniku królewskim należy m.in. sadzić ciecierzycę pospolitą.

Cieciorka to staropolska nazwa ciecierzycy pospolitej (grochu włoskiego) używanej przez polskich botaników epoki Renesansu. 

Wartość odżywcza ciecierzycy 

Ciecierzyca pospolita, to produkt, który jest w naszej kuchni niedoceniany, a szkoda, bo daje ogromne możliwości. Dzięki dużej zawartości białka ciecierzyca może skutecznie zastępować w naszej diecie mięso, a zawarty w niej błonnik sprawia, że jest bardzo sycąca. Jest także niskokaloryczna i bogata w pierwiastki takie jak żelazo, fosfor, potas i witaminy z grupy B.

Surową ciecierzycę przed ugotowaniem trzeba namoczyć w wodzie, najlepiej przez noc. Później należy odlać wodę, uzupełnić świeżą i ugotować do miękkości, co trwa ok. 2 godzin. Na rynku dostępna jest także ciecierzyca w puszcze. Gotowa cieciorka może stać się składnikiem potraw o międzynarodowym charakterze. 

Oprócz wielu korzyści dla zdrowia, ciecierzyca jest po prostu smaczna. Można z niej zrobić mąkę, używać ugotowanych ziaren w całości lub zmiksowanych na papkę. Najsłynniejszą potrawą z ciecierzycy jest pasta hummus, popularna w krajach basenu morza Śródziemnego i arabskich.

Przydatność kulinarna ciecierzycy

Ciecierzyca występuje w wielu daniach kuchni bliskowschodniej, takich jak wspomniany hummus. Jednym z najsłynniejszych dań jest falafel, kotleciki z ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu.

Klasyczny hummus, czyli pasta z ciecierzycy

Hummus libański

Falafel: kotleciki z ciecierzycy

Ciecierzycę dodaje się także do słynnego dania tażin.

Marokański tażin z wołowiny i ciecierzycy

Ciecierzyca jest obecnie podstawą wyżywienia wegetarian i wegan. Używa się jej do zup, gulaszy, curry oraz sałatek. Robi się z niej także kotlety i kotleciki. 

Rozgrzewająca zupa z ciecierzycy

Burgery z ciecierzycy

Wegańska potrawka z ciecierzycy i soczewicy