Wigilijny barszcz czerwony: jak kisić, na czym ugotować, z czym podać?
Wigilijny barszcz czerwony rządzi się swoimi prawami. Zgodnie z tradycją powinien być postny, czyli ugotowany na wywarze warzywnym lub warzywno-grzybowym bez dodatku mięsa. Zazwyczaj taki barszcz podaje się czysty z uszkami, pierogami, kulebiakiem lub krokietami z naleśników. Jednak najważniejsze, że barszcz przyrządza się na zakwasie buraczanym, który należy odpowiednio wcześniej zakisić. Jeszcze zdążycie! Oto wszystkie tajemnice idealnego barszczu czerwonego.
Spis treści
- Domowy zakwas na barszcz: jak go zrobić?
- Na czym i jak ugotować postny barszcz czerwony?
- Z czym podać wigilijny barszcz czerwony?
- Polecamy również kilka innych przepisów na świąteczne barszcze:
W kuchni staropolskiej barszcz czerwony podawano na różne sposoby. Czysty, postny barszcz serwowano na jako posiłek południowy w dniu wigilii Bożego Narodzenia lub na śniadanie po całonocnych zabawach karnawału. Taki barszcz podawano czysty lub zabielany, często z grzybami, kaszą lub śledziami. Poza tym podawano barszcz czerwony mięsny gotowany na rurze, kości wołowej ze szpikiem lub ze schabem wieprzowym z uszkami lub kawałkami mięsa.
Nazwę barszcz wywodzi się od ziela Heracleum sphondylium z rodziny selerowatych zwanego po polsku barszczem. Do XIX w. z tego ziela przygotowywano kwaśne zupy. Z czasem wszystkie kwaskowate zupy nazywano barszczem.
Domowy zakwas na barszcz: jak go zrobić?
Kiszenie barszczu nie jest specjalnie trudne, lecz wymaga cierpliwości, dlatego za zakwas musimy wziąć się najpóźniej 5 dni przed planowanym gotowaniem barszczyku. Można jednak zrobić większą jego ilość i trzymać w zakorkowanych butelkach w lodówce.
Na czym i jak ugotować postny barszcz czerwony?
Najsmaczniejszy postny barszcz czerwony jest ugotowany na wywarze z warzyw i suszonych grzybów. Taki barszcz ma bardzo bogaty smak i jest przepyszny.
Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie
Z czym podać wigilijny barszcz czerwony?
Barszcz czerwony podaje się czysty. Można go serwować w talerzach z uszkami lub pierogami, ale bardziej elegancko jest podać go w filiżankach. Do barszczu w filiżankach podajemy paszteciki, kulebiak lub krokiety. Pamiętajmy, że filiżanka do barszczu choć ma dwoje uszu, to trzymamy ją za jedno ucho.
Drożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami
Polecamy również kilka innych przepisów na świąteczne barszcze:
Prosty barszcz czerwony: oryginalny przepis
Barszcz wigilijny Magdy Gessler
Przepis na świąteczny barszcz czerwony z majerankiem
Specjalnie dla ciebie opracowały: Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska