Pomysł na obiad w piątek - 15 przepisów na piątkowy obiad

2022-05-06 9:43

Wiele osób w piątki nie jada mięsa. Niezależnie od tego, czy robimy to z powodów religijnych, czy też z powodu przyzwyczajenia wyniesionego z rodzinnego domu, jest to całkiem niezły zwyczaj. Obiady mięsne zastępujemy zazwyczaj daniami rybnymi lub warzywnymi, co jest bardzo dobre dla naszego organizmu. na co dzień jemy bowiem za mało i ryb, i warzyw. Co podać na piątkowy obiad. Oto kilka sprawdzonych pomysłów!

Pomysł na obiad w piatek - 15 przepisów na piątowy obiad
Autor: Shutterstock W piątki zazwyczaj jadamy rybę.

Spis treści

 1. Obiad na piątek - inspiracje
 2. Obiad na piątek - dania rybne
 3. Bezmięsne kotlety na piątkowy obiad
 4. Galeria: 10 przepisów na bezmięsne kotleciki
 5. Bezmięsne zapiekanki na piątek
 6. W galerii znajdziesz więcej przepisów na zapiekane warzywa!

Obiad na piątek - inspiracje

Jakie jarskie potrawy można jadać w piątek? Oto skrócona lista inspiracji:

 • Danie rybne - na piątkowy obiad zazwyczaj podajemy rybę, i bardzo dobrze, bo w wielu domach, to jedyny rybny posiłek w tygodniu. Warto ryby jadać częściej i zadbać o ich różnorodność.
 • Dania warzywne - gulasze warzywne, zapiekanki, pieczone warzywa.
 • Dania na bazie makaronu - z dodatkiem ryb, warzyw, owoców sera.
 • Pyszne risotta i kaszotta - z warzywami lub grzybami.
 • Kotlety i placki bezmięsne - z warzyw, jajek, sera, grzybów.
 • Pizzę, focaccię i wytrawne ciasta warzywne i serowe

Polecamy: Gorszy smak, gdy sosu brak - rozwiąż quiz i zgarnij komplet punktów

Obiad na piątek - dania rybne

Piątkowy obiad kojarzy nam się głownie z filetem rybnym, panierowanym i usmażonym, podanym z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty. To nasz piątkowy standard, nieprawdaż? Smaczny, ale może się znudzić. Tymczasem rybę można przygotowywać na tak wiele sposobów, że można ją jadać co piątek, a za każdym razem mieć zupełnie inny obiad. Wybierajmy więc spośród gatunków ryb, sposobów ich obróbki, dobierajmy dodatki i przyprawy. Nie jest to specjalnie trudne, ani czasochłonne. Rybę przygotowuje się naprawdę szybko, bo jej delikatne mięso nie potrzebuje długiej obróbki cieplnej.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Bezmięsne kotlety na piątkowy obiad

Bezmięsne kotlety na piątkowy obiad sprawdzają się nie gorzej niż dania rybne. Takie kotlety można przygotować z warzyw, kasz, ryżu, jajek, sera. Można też mieszać składniki w zależności od tego, którymi z nich akurat dysponujemy lub które najbardziej lubimy. Świetnie smakują kotlety jajeczne czy jajeczno-warzywne, znakomite są kotlety z różnych rodzajów kasz i sera, albo warzywne - z jednego rodzaju warzyw lub mieszane. Do większości z nich pasują też sosy: czosnkowy, pieczarkowy, serowy, więc jest w czym wybierać.

Galeria: 10 przepisów na bezmięsne kotleciki

Bezmięsne zapiekanki na piątek

Zapiekanka to zawsze doby pomysł na obiad, również piątkowy. Zapiekanki to w większości znakomite dania w stylu zero waste. można do ich przygotowania użyć tego, co zalega nam w lodówce, zużyć produkty zamiast je wyrzucać. Dobrą bazą do zapiekanek są produkty węglowodanowe: makarony, kasze, ryż czy ziemniaki. Do nich dobieramy resztę - warzywa, rybę, ser, tofu. Całość trzeba zwieńczyć sosem, który spoi zapiekankę w całość podczas pieczenia. I obiad na piątek gotowy!

W galerii znajdziesz więcej przepisów na zapiekane warzywa!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE