7 najlepszych przekąsek z błonnikiem. Łatwe przepisy na wysokobłonnikowe pyszności

2023-01-18 15:12

Nawet będąc na diecie odchudzającej, lekarze i dietetycy zachęcają do jedzenia między posiłkami zdrowych przekąsek. Warto wiedzieć, że takie małe dania powinny zawierać nie tylko porcję witamin i mikroelementów, ale i sporą dawkę błonnika. Oto najlepsze przepisy na zdrowe przekąski z dużą zawartością błonnika.

przekąski z błonnikiem
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Co to jest błonnik?
  2. W jakich produktach znajduje się błonnik?
  3. Przekąski z błonnikiem
  4. Przepisy na przekąski z błonnikiem

Co to jest błonnik?

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego, która się nie trawi i nie wchłaniania. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienne spożycie błonnika wynosiło od 20 do 40 gramów. Większe ilości mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.

Błonnik pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krwionośnego i niektórych nowotworów. Obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę jelit i korzystnie wpływa na cały układ trawienny. Reguluje poziom cukru, zapobiega miażdżycy i ma działanie oczyszczające.

Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Ten pierwszy wykazuje korzystne działanie na jelita, poprawia ich perystaltykę i pomaga oczyścić organizm. Mikroflora jelitowa się poprawia, rozwijają się pożyteczne bakterie, a poziom cholesterolu spada. Z kolei ten drugi rodzaj błonnika daje uczucie sytości.

W jakich produktach znajduje się błonnik?

Dieta bogata w błonnik powinna składać się z warzyw, owoców i produktów zbożowych. Źródłem błonnika są także rośliny strączkowe, pestki słonecznika i dyni, nasiona chia oraz suszone owoce. Odżywianie można suplementować lnem dostępnym w aptekach i sklepach zielarskich.

Przekąski z błonnikiem

Zdrowe i bogate w błonnik przekąski to dobry sposób, aby jeść więcej tej roślinnej substancji. Spożywanie tego typu małych dań daje uczucie sytości, poprawia humor, dodaje energii i zapobiega napadom głodu. Najzdrowsze przekąski to te, w których błonnik łączy się białkiem i zdrowym tłuszczem.

Przepisy na przekąski z błonnikiem

1. Pełne ziarno i owoce

Najlepsze są przekąski z płatków owsianych górskich, pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem masła orzechowego i pestek. Nie można zapomnieć o bogatych w błonnik owocach jak jagody, jabłka, granaty, gruszki czy banany.

2. Kulki mocy

To pyszny i zdrowy zamiennik słodkich przekąsek ze sklepu. Można je robić z różnych składników, które zawierają sporo cennego błonnika. Kulki mocy nasycą i dodadzą energii.

3. Dipy na bazie warzyw

Są pyszną przekąską w ciągu dnia. Gęste sosy wzbogacone świeżymi warzywami lub pełnoziarnistymi krakersami zapobiegną nagłym atakom głodu.

4. Popcorn

Przekąską bogatą w błonnik jest popcorn. Dodane w czasie prażenia zioła i przyprawy korzenne wzmocnią smak.

5. Smoothies

Pyszne warzywne i owocowe koktajle to nie tylko porcja błonnika, ale i witamin oraz cennych składników mineralnych. Wzbogacone nasionami chia zapewnią sytość i energię.

6. Orzechy

Zdrową błonnikową przekąską są orzechy. Ich regularne spożywanie korzystnie wpływa na zdrowie. Orzechy można wymieszać z ziołami i przyprawami. W ten sposób powstanie pyszne małe co nieco, które można zabrać ze sobą na wynos.

7. Pudding z chia

Malutkie nasiona szałwii hiszpańskiej, czyli chia, to mnóstwo zdrowia, witamin i minerałów. Doskonale sprawdzają się jako składnik zdrowych puddingów.

Wszystko o błonniku cz.1
Wszystko o błonniku cz.2