Dlaczego warto jeść orzechy?

2021-04-13 9:26

Wszystkie orzechy - włoskie, laskowe, ziemne czy pistacjowe - powinny być stałym składnikiem naszej diety. Są wprawdzie bardzo kaloryczne, ale ich jedzenie chroni nas przed licznym chorobami i poprawia kondycję organizmu.

Dlaczego warto jeść orzechy?
Autor: thinkstockphotos.com Orzechy zawierają wiele witamin, nianasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz tłuszcz. Ich jedzenie korzystnie wpływa na zdrowie.

Spis treści

  1. Dlaczego orzechy są zdrowe?
  2. Dobre tłuszcze
  3. Orzechowe minerały
Dlaczego warto jeść orzechy?

Dlaczego orzechy są zdrowe?

Jedząc orzechy dostarczamy organizmowi sporą dawkę fosforu, żelaza, wapnia, potasu, magnezu, cynku i selenu. A także witaminę E, która zabezpiecza nas przed starzeniem oraz witaminy A i z grupy B. Orzechy są bogate w błonnik wspomagający trawienie, białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i niewielkie ilości węglowodanów (w tym cukrów), co zwiększa ich wartość odżywczą.

Dobre tłuszcze

Orzechy to także solidna porcja tłuszczu, a co za tym idzie - kalorii. Można je jednak jeść bez obaw, gdyż garść orzechów dziennie tak syci, że ogranicza spożywanie innych produktów. W dodatku tłuszcze znajdujące się w orzechach dostarczają nam cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują przemianę materii i nie pozwalają na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Garść orzechów może dać nam znacznie więcej dobrego niż złego. „Dobre” tłuszcze nienasycone, które obniżają poziom złego cholesterolu chronią orzechowych smakoszy przed chorobą wieńcową, udarem i zawałem serca.

Orzechowe minerały

Zawarte w orzechach minerały pobudzają pracę mózgu, poprawiają naszą koncentrację i pamięć, a także łagodzą stany depresyjne. Regularne ich spożywanie spowalnia procesy starzenia komórek nerwowych. Poza tym są doskonałym źródłem energii dla naszego organizmu. Wystarczy dodać orzechy do płatków śniadaniowych a będziemy tryskać energią przez cały dzień. Ale to nie wszystko. Dzięki bogactwu minerałów orzechy wzmacniają również włosy i poprawiają stan skóry. Maseczki i kremy z ich dodatkiem to świetny sposób na zachowanie urody.

O żesz ty... orzeszku. Czy znasz te orzechy?

Pytanie 1 z 8
Które orzechy dzięki dużej zawartości magnezu wspomagają nas w walce ze stresem?
Zdjęcie