Polska Wigilia - jak odnaleźć smak polskich świąt za granicą?
Wigilia najlepiej "smakuje" w Polsce. Tylko w ojczyźnie wigilijny wieczór pachnie czerwonym barszczem, makowcem i kompotem z suszonych owoców. Wielu Polaków, którzy spędzają ten magiczny czas za granicą, pragnie przywołać aromaty z rodzinnych stron choć na ten jeden wieczór. I choć wydaje się to trudne, warto spróbować. Niech polskie potrawy królują na wigilijnym stole nie tylko w kraju!
Smak polskich Świąt
Polska tradycyjna wieczerza wigilijna jest jedyna w swoim rodzaju. Stół przykryty świeżo wykrochmalonym, białym obrusem, pod którym ukrywamy źdźbła pachnącego siana, pięknie ubrana choinka w kącie pokoju i elegancki stroik na stole, blask świec, radosna melodia kolędy i niecierpliwe wypatrywanie pierwszej gwiazdy. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat tego wieczoru, a jednocześnie jest wspaniałym tłem dla wyjątkowego posiłku. Posiłku spędzanego w gronie najbliższych, choć z otwartym sercem i dodatkowym nakryciem dla niespodziewanego gościa. Na stole pysznią się przysmażone na złoto pierogi, rumieni czerwony barszczyk i delikatnie srebrzą śledzie w oleju. A to tylko początek... w końcu na wigilijnym stole czeka 12 potraw.
Wigilijne akrobacje
Przygotowanie tak bogatego menu i specyficznej kolacji wydaje się karkołomnym przedsięwzięciem? Nie jest tak źle. W Polsce produkty potrzebne do jej przygotowania mamy na wyciągnięcie ręki. Poza tym każda szanująca się firma kateringowa i restauracja ma w swej ofercie potrawy wigilijne i chętnie przygotuje je dla tych mniej zaradnych lub bardziej zapracowanych na zamówienie. Za granicą nie ma takich możliwości, albo są bardzo ograniczone. Aby przygotować wigilijne potrawy nie wystarczy znajomość receptur. Problemem może okazać się przede wszystkim brak półproduktów, zwłaszcza, jeśli w pobliżu nie ma polskiego sklepu. Część z nich, z długim terminem przydatności, można oczywiście zamówić w sieci. Należy to jednak zrobić ze sporym wyprzedzeniem, w przeciwnym razie barszcz wigilijny będziemy jeść na Święto Trzech Króli.
Półprodukty na Wigilię
Co warto kupić wcześniej, aby czekało na święta lub poszukać odpowiednika w markecie. Na pewno sok z buraków lub z buraków i jabłek. Podgrzany i przyprawiony majerankiem smakuje jak prawdziwy, czerwony barszcz na zakwasie. Inną opcją jest przygotowanie barszczu z rozcieńczonego bulionem warzywnym koncentratu z buraków. Barszcz czerwony można również ugotować na suszonych burakach. Do barszczu można podać paszteciki z nadzieniem z pieczarek, na liście zakupów nie powinno więc zabraknąć gotowego francuskiego ciasta lub ciasta filo. Tym, którzy do barszczu wolą podać uszka z kapustą i grzybami polecamy puszkowaną kapustę, z której powstanie niezły farsz do uszek i do pierogów. Do tego odrobina suszonych grzybów i farsz gotowy. Zamiast tradycyjnego ciasta pierogowego można użyć kilku warstw gotowego ciasta do chińskich pierożków.
Warto również zaopatrzyć się w kilka puszek mielonego maku. To duża oszczędność czasu. Można go wykorzystać nie tylko do przygotowania ciasta z makiem, ale także do kutii i łazanek. I nie zapominajcie o śledziach - te wystarczy wyjąć ze słoika, ozdobić kleksem śmietany lub pomidorowej salsy i gotowe. Jak widać czasem wystarczy nieco kreatywności lub dobry pomysł, by przygotować pyszne wigilijne danie.
Proste przepisy na wigilijne potrawy
Nie wszystkie wigilijne potrawy wymagają wcześniejszego przygotowania. Ich nieco uproszczone wersje można przygotować od ręki, z produktów dostępnych w każdym sklepie spożywczym na całym świecie. Na dowód kilka szybkich i bardzo prostych przepisów.
Jak zrobić zupę z suszonych grzybów?
Jak najszybciej lepić pierogi?
Uszka wigilijne: prosty przepis na wigilijny klasyk
Jak zrobić rybę po grecku? Sprawdzony przepis!
Jak z piernika w proszku zrobić pyszne świąteczne ciasto?
Coś za coś, czyli czym zastąpić trudnodostępne produkty
Są produkty, których ze względu na krótki termin przydatności, nie da się zamówić w sieci, a na lokalnym rynku są nie do zdobycia. Czym zastąpić tradycyjny polski twaróg na sernik czy niespecjalnie popularnego w Ameryce karpia? A czego użyć, jeśli w porę nie zamówimy suszonych grzybów? Są i na to sposoby. Karpia można zastąpić dowolną białą rybą, sprawdzi się dorsz, halibut i sandacz. Suszone podgrzybki i prawdziwki mają wyjątkowy aromat, ale zamiast nich można użyć powszechnie dostępnych suszonych grzybów azjatyckich, na przykład shitake lub samodzielnie ususzyć pieczarki. Sernik zaś warto przygotować z dostępnego wszędzie serka śmietankowego, serka wiejskiego lub ricotty.
Bezglutenowy sernik na zimno: przepis z serkiem ricotta