Dania na Wigilię - samodzielnie przygotować czy kupić gotowe? [WIDEO]

2020-11-30 11:51

Gdy urządzasz Wigilię, przeważnie stajesz przed dylematem: poświęcić czas i energię na samodzielne przygotowanie uroczystej kolacji, czy raczej zamówić gotowe dania? Wybór nie jest łatwy, bo tradycja kłóci się z wygodą albo zwyczajnym brakiem czasu. Jak zorganizować Wigilię w domu lub w pracy? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać najrozsądniejsze wyjście. 

Dania wigilijne
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie dań wigilijnych, zamów menu świąteczne lub lepiej - zorganizuj kolację składkową 

Spis treści

  1. Zaproponuj wigilię składkową
  2. Przed świętami zrób rekonesans w sklepach
  3. Nie rób wszystkiego jednocześnie

Tradycjonaliści nie wyobrażają sobie Wigilii z barszczem z kartonu i kupnymi uszkami. Trochę w tym racji jest. Jednak współczesne życie nas goni i nie ma czasu na sentymenty. Z kłopotliwej sytuacji można znakomicie wybrnąć. Oto sprawdzone sposoby.

Wigilia i święta w lockdownie: kalendarium zamawiania gotowych dań. Kiedy zamówić świąteczne potrawy?

Zaproponuj wigilię składkową

Każdy uczestnik będzie miał za zadanie przygotowanie jednej potrawy, w przyrządzaniu której czuje się mistrzem. Będzie to także okazja do pochwalenia się przy stole swoimi umiejętnościami i docenienia kulinarnych zasług innych osób.

Sonda
Jak przygotowujesz się do wieczerzy wigilijnej?

Przed świętami zrób rekonesans w sklepach

Wypróbuj różne produkty, np. uszka, pierogi, makaron, kutię itd. Sprawdź produkty kilku firm i wybierz najlepsze. Jeśli kupisz choć kilka rzeczy, będziesz mieć o wiele mniej pracy w kuchni.

Zakupy świąteczne - co można kupić wcześniej, a co w ostatniej chwili?

Nie rób wszystkiego jednocześnie

Jeżeli decydujesz się samodzielnie przygotować potrawy, wcześniej przyrządź te, które można zamrozić lub dłużej przetrzymać. Pierogi z grzybami i kapustąuszka do barszczu, świąteczny bigos można spokojnie przygotować dwa tygodnie wcześniej i zamrozić. Piernik nawet potrzebuje kilkunastu dni, by osiągnąć pełnię smaku. Śledzie w oliwie czy occie także można przyrządzić zawczasu. Zupa grzybowa czy barszcz również wytrzymają dzień-dwa w lodówce.

Wigilia w czasie pandemii - jak przygotować wieczerzę wigilijną dla 2 - 5 osób?

Zawrotna kariera karpia. Czyli skąd karp na polskim stole

Polecamy sprawdzone porady, które pomogą zorganizować magiczne święta:

Kalendarz świątecznych przygotowań na lockdown: jak przygotować Wigilię i Święta w okresie pandemii

Kalendarium świątecznych zakupów spożywczych: co i kiedy kupić na Wigilię i święta

Świąteczne zakupy spożywcze online: przewodnik jak i gdzie zamawiać przez internet?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE