Zakupy świąteczne - co można kupić wcześniej, a co w ostatniej chwili?
Jak zorganizować zakupy na święta, by nie przepłacać, nie stać w kolejkach i nie targać wszystkiego do domu jednorazowo? Aby uniknąć świątecznej zakupowej gorączki i pustki w portfelu, warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej.
Spis treści
- Planowanie świątecznych zakupów
- Zakupy na święta - produkty do przygotowania potraw
- Kiedy kupić owoce, warzywa, jajka i mleko?
Planowanie świątecznych zakupów
Im wcześniej zaczniemy świąteczne zakupy tym lepiej! Dlaczego? Świąteczne wydatki rozłożą się na 2 - 3 miesiące, unikniemy tłumów w sklepach, zyskamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Właściwie już z początkiem jesieni, a najpóźniej na koniec listopada warto zacząć rozglądać się za świątecznymi prezentami. Ich kupno stanowi czasem duże wyzwanie, dlatego nie warto tego obowiązku zostawiać na ostatnią chwilę. Dodatkowo prezenty kupione w październiku czy listopadzie odciążą nasz grudniowy budżet.
Zakupy na święta - produkty do przygotowania potraw
Na początku grudnia warto wybrać się do sklepów po produkty spożywcze z długą datą przydatności do spożycia, potrzebne nam do przygotowania świątecznych potraw. Mak, mąka, cukier czy alkohol nie przeterminują się szybko, dlatego można kupić je wcześniej. Także karpia możemy kupić na kilka tygodni przed Wigilią - zamrożony będzie czekał na swój czas.
Kiedy kupić owoce, warzywa, jajka i mleko?
Na tydzień przed świętami nasze zakupy warto uzupełnić o produkty, które psują się szybko np. owoce, jajka, mleko. Jest to też idealny moment na kupno choinki. Jeśli jest żywa, warto wystawić ją na balkon - im dłużej będzie trzymana w zimnie, tym później zgubi igły.
Unikajmy wypraw do sklepu w ostatni weekend przed świętami. Jest to najgorętszy czas, kiedy w marketach panuje ogromy ruch i chaos.