Ryby na Wigilię - karp w galarecie, pasztet z łososia i śledź w oleju [WIDEO]
Ryby na Wigilię co roku przygotowujemy według tradycyjnych receptur, chociaż coraz częściej szukamy urozmaiceń, jak choćby nowego sposobu podania. Tym razem podajemy przepisy na 3 wigilijne ryby: karpia w galarecie, pasztet z łososia oraz śledzia w oleju.
Spis treści
Kolacja wigilijna zwyczajowo jest postna. Zamiast mięsa na stole pojawią się ryby. Przygotowujemy je według dobrze znanych przepisów – często jest tak, że Wigilia jest jedynym dniem w roku, kiedy jemy ryby przyrządzone w ten konkretny sposób. Czasem jednak szukamy pomysłów na delikatną odmianę dania lub chociaż inną formę podania. W odpowiedzi na te poszukiwania podajemy 3 przepisy na ciekawe dania z ryb.
Polecamy również >>> śledzie w ziołach
Tradycyjny karp w galarecie
Wielu z nas nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez ryby w galarecie. Dla większości powinien to być karp. Wielu z nas woli jednak sandacza lub szczupaka. Ryba w galarecie jest chyba najlżejszym daniem podczas kolacji wigilijnej, dobrze jest więc podtrzymywać tradycję jej jedzenia mimo, że jest to danie dosyć trudne do przygotowania. Warto skorzystać ze starszych przepisów lub wiedzy mam i babć, jak gotować rybę, żeby jej nie rozgotować i jak zrobić idealnie przezroczystą galaretę. Pamiętajmy jeszcze o jednym - gotowej ryby w galarecie nie można zamrozić, ponieważ galareta straci swoje właściwości - a szkoda by było. Także pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ryby w galarecie na balkonie na noc podczas nawet niewielkiego mrozu.
Składniki:
1 kg świeżego karpia
2 marchewki
2 pietruszki
1/4 selera
2 jajka
cebula
łyżka żelatyny
sok z cytryny
liść laurowy
4 ziarenka czarnego pieprzu
4 ziarenka ziela angielskiego
Karpia umyć, oczyścić z łusek, sprawić, odciąć łeb, umyć i pokroić w dzwonka.
Włoszczyznę obrać, umyć i pokroić. Włożyć do garnka, dodać łeb i zalać wodą, tak by dokładnie przykryła wszystkie składniki. Doprawić solą i cukrem, przykryć i ugotować.
Do gorącego wywaru włożyć pozostałą rybę i przyprawy; gotować na małym ogniu jeszcze przez 15-20 minut. Wyjąć ugotowaną rybę na talerz i wystudzić. Przecedzić wywar.
Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, następnie rozpuścić w ciepłym wywarze i ponownie zagotować całość. Doprawić sokiem z cytryny.
Jajka ugotować na twardo pokroić i ułożyć na karpiu.
Rybę zalać galaretą i wstawić do lodówki.
Gotowa rybę w galarecie podawać skropioną sokiem z cytryny lub z dodatkiem sosu tatarskiego. Do przybrania można użyć natki pietruszki, zielonego groszku, czerwonej papryki, cząstek cytryny lub liści sałaty.
Polecamy również >>> Śledzie w marynacie korzennej
Śledź w oleju
Śledź w oleju ma wielu zwolenników w ciągu całego roku. Jednak podczas Bożego Narodzenia, a szczególnie w Wigilię, śledź w oleju jest daniem tradycyjnym, najczęściej podawanym z drobno posiekaną cebulką. Polecamy przepis na śledzia w oleju lnianym. Aby go podejrzeć, wystarczy kliknąć TUTAJ.
Coraz częściej szukamy jednak nowych sposobów podania tego tradycyjnego dania. Możemy podać śledzia na mini kromeczkach chleba razowego jako porcję na jeden kęs. (Przepis znajduje się TUTAJ). Możemy do śledzia dodać również słodko-kwaśną żurawinę, która w ciekawy sposób przełamie tradycyjny smak.
Innym pomysłem na wigilijnego śledzia jest podanie w go w małych ziemniaczkach w mundurkach. Naprawdę warto czasem „podkręcać” tradycję, ponieważ goście kosztują czegoś nowego, a tradycji staje się zadość.
Składniki:
6 filetów śledziowych solonych
2 cebule
1 jabłko
10 łyżek oleju lub oliwy (choć tak naprawdę ilość zależy od upodobań i naczynia, w którym podajemy śledzie)
sok z cytryny
1 łyżeczka cukru
1 cytryna
Śledzie namoczyć w wodzie lub w wodzie z mlekiem na około 2 godz. (Jak moczyć śledzie? Sprawdź TUTAJ.)
Odcedzić, dokładnie osączyć, a następnie pokroić w dzwonka.
Pokrojone filety ułożyć na półmisku (śledzie w oleju najładniej wyglądają na talerzu długim i wąskim), skropić sokiem z cytryny i polać oliwą (6-8 łyżek).
Obrać cebulę, jabłko opłukać i obrać ze skórki. Jabłko i cebulę drobniutko posiekać, skrapiając w trakcie sokiem z cytryny - wtedy jabłko nie ściemnieje.
Posiekane jabłko i cebulę wymieszać z cukrem i 2 łyżkami oliwy, a następnie posolić.
Tak przygotowanym dodatkiem obłożyć śledzie. Całość udekorować cytryną.
Sprawdź także >>> Sałatka śledziowa ze śledzi solonych i wędzonych
Pasztet z łososia w cieście francuskim
Nowoczesny pasztet z łososia z białym winem będzie miłym akcentem podczas eleganckiej kolacji wigilijnej. Tradycji stanie się zadość - jest to danie bezmięsne - a pojawi się nowy smak. Wykwintny pasztet z łososia będzie także alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za karpiem.
Składniki:
0,5 kg łososia bez skóry i ości
2 małe cebule
100 ml białego wina, pasującego do łososia
50 ml białego octu winnego
4-5 goździków
przyprawy: 2 listki laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku
2 jajka
1 żółtko
1,5 łyżki tartej bułki
Drobno posiekaną cebulę zeszklić na łyżce oleju rzepakowego.
Do zeszklonej cebuli dodać pokrojonego łososia, smażyć przez chwilę.
Dodać wino, ocet i przyprawy, gotować do momentu odparowania płynów.
Wyjąć przyprawy, zmiksować.
Gdy masa trochę przestygnie dodać 1 całe jajko, żółtko i bułkę tartą.
Do wyłożonej ciastem francuskim formy przełożyć masę z łososia i przykryć ciastem, brzegi dokładnie zlepić.
Wierzch ciasta nakłuć w kilku miejscach i posmarować rozkłóconym jajkiem.
Piec w piekarniku średnio nagrzanym (180 st. C) przez ok. 35-40 minut.
Pasztet z łososia podajemy na zimno, pokrojony w plastry, z dodatkiem chrzanu. Pasztet można również upiec w kokilkach wyłożonych ciastem francuskim - powstaną wtedy porcje dla jednej osoby. Pojedyncze porcje można udekorować plastrem łososia wędzonego.
Sprawdź także >>> Jabłka faszerowane śledziami
Polecamy wypróbować również: Śledzie w winie, Zupę śledziową oraz Jabłka faszerowane śledziami