Świeży śledź: jak rozpoznać, czy jest rzeczywiście świeży?

2021-11-25 11:09

W porównaniu z innymi gatunkami ryb na rynku świeże śledzie są niemal rzadkością. To dlatego, że szybko się psują, a wtedy ich spożycie grozi zatruciem. Jak rozpoznać, że świeży śledź jest rzeczywiście świeży?

Świeży śledź
Autor: Shutterstock Sprawdź, jak rozpoznać, czy świeży śledź jest naprawdę świeży

Spis treści

  1. Zobacz galerię z 10 najpopularniejszymi przepisami na śledzie!
  2. Świeże śledzie: jak rozpoznać?
  3. Śledzie solone: które są świeże?
  4. Śledzie smażone

Zobacz galerię z 10 najpopularniejszymi przepisami na śledzie!

Nieświeży śledź wydziela kwaśną woń, wyczuwalny jest też zapach amoniaku i siarki. Taki śledź będzie miał nieładny wygląd, bo pokrywający łuskę śluz jest mętny. O oznakach zepsucia świadczą też zapadnięte oczy i miękkie mięso łatwo odchodzące od ości.

Zobacz też >>> Śledzie - wartości odżywcze. Dlaczego trzeba jeść śledzie?

Świeże śledzie: jak rozpoznać?

Świeże śledzie powinny mieć lekko żółtawe i jędrne mięso, błyszczącą łuskę, różowoczerwone skrzela i przezroczyste wypukłe oczy. Dobrze zapamiętać te wskazówki dla wzrokowych oględzin, bo nie zawsze sprzedawcy pozwalają zajrzeć w skrzela, których kolor natychmiast zdradza jakość ryby.

Zobacz też >>> Jak rozpoznać dobrego śledzia?

Śledzie solone: które są świeże?

Trwałość śledzi solonych zależy od temperatury przechowywania ich w zalewie. Gdy temperatura nie będzie przekraczać 15°C, śledzie powinny nadawać się do spożycia nawet przez 4 miesiące. Jednak przechowywane zbyt długo nawet solone śledzie tracą smak i zapach, a mięso robi się coraz bardziej miękkie. Warto wiedzieć, że najszybciej psują się te bardziej tłuste sztuki. 

Śledzie solone powinny mieć srebrzyste łuski i nieuszkodzoną, przylegającą do mięsa skórę. Mięso powinno być białe i tak jak w przypadku śledzia świeżego, powinno ściśle przylegać do ości. Zanim zaczniemy przygotowywać potrawy ze śledzi solonych, powinno się je moczyć od 12 do 24 godzin, w zależności od gatunku i ich wielkości. W trakcie moczenia trzeba minimum dwa razy wymienić wodę.

Zobacz też >>> Jakie są gatunki/rodzaje śledzia? Jaki śledź do czego?

Śledzie smażone

I jeszcze jedna rada. Smażone śledzie wydzielają charakterystyczny ostry zapach. To nie świadczy o tym, że ryba jest nieświeża. Jeżeli kogoś ta woń szczególnie drażni, wystarczy do rozgrzanego oleju wcisnąć sok z cytryny lub wrzucić kilka plasterków surowego ziemniaka.

Zobacz też >>> Moczenie śledzi: jak namoczyć śledzie?

Moczenie śledzi: jak namoczyć śledzie?