Jak rozpoznać dobrego śledzia?

2021-11-25 14:38

Dobre śledzie wcale nie tak łatwo kupić, choć to powszechnie dostępne ryby. A to dlatego, że w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów śledzi, o których nie wiemy, czym się charakteryzują. Jak więc kupić nie tylko dobre śledzie, ale też takie, które najlepiej sprawdzą się w przygotowywanej przez nas potrawie?

Jak rozpoznać dobrego śledzia?
Autor: Shutterstock Śledzie dostępne są w różnych formach, ale w przypadku każdej z nich można wybrać najsmaczniejsze

Spis treści

  1. Jak kupić dobre śledzie?
  2. Zobacz wideo i dowiedz się, jak prawidłowo moczyć śledzie!

Jak kupić dobre śledzie?

Śledź śledziowi nie równy, bo oferta handlowa jest niezwykle różnorodna, zatem na półkach sklepowych znajdziemy:

Matiasy  – młode śledzie, poławiane wczesną wiosną. Mają mięso delikatne i tłuste. Konserwuje się je w lekkiej solance.

Uliki – podobne do matiasów, ale zakonserwowane w solance o wyższym stężeniu.

Bismarck – podwójne filety (tzw. motyl - butterfly) w zalewie z octu, oleju, cebuli, gorczycy i liści laurowych. Nazwane tak dla uczczenia wielbiciela śledzi, kanclerza von Bismarcka.

Rolmops – zrolowane, pojedyncze filety (bez głowy i ości, ale z płetwą grzbietową). Marynowane przez 35 dni w occie i soli. Do środka wkłada się różne dodatki np. kiszone lub konserwowe ogórki i cebulę.

Piklingi – lekko solone i wędzone w całości (z wnętrznościami i z ikrą) w gorącym dymie (60°C). Lubią je Niemcy, Holendrzy, Skandynawowie oraz mieszkańcy Pomorza. Pycha!

Kipery – wędzone ze skórą, bez głowy i wnętrzności. Od piklingów różni je wędzenie w zimnym dymie (do 40°C).

Moskaliki – młode, malutkie marynowane w całości lub wypatroszone tuszki śledziowe. Ich prawdziwymi wielbicielami są Rosjanie.

Śledzie smażone marynowane w zalewie octowej. 

Śledzie smażone do natychmiastowego spożycia albo do marynowania na własny sposób.

Smokie – to wędzony na zimno różowiutki matjas.

Dobre śledzie to podstawa udanej potrawy. Jak wybierać śledzie w sklepie? Wszystko zależy od rodzaju śledzi.

Zobacz też galerię z przepisami na  Tatar ze śledzia

Śledzie świeże - są rzadko dostępne z dala od morza. Jeśli jednak takie spotkamy, pamiętajmy, że świeża ryba ma mieć ładny zapach i czerwone skrzela.

Śledzie solone całe - z beczki powinien unosić się zapach śledzi, a solanka może być co prawda mętna, ale nie powinna mieć innego koloru niż ciemnokremowy. Poprośmy sprzedawcę o jak najbardziej tłuste dorodne ryby - takie mają najsmaczniejsze mięso. Ryba powinna mieć jasne mięso - żółte lub bardzo białe nie jest pożądane.

Zobacz też >>> Świeży śledź: jak rozpoznać, czy jest rzeczywiście świeży?

Matiasy - te na wagę wybierajmy jak największe i najbardziej tłuste. Ich mięso powinno mieć jednolity kolor i nie być ani białe, ani ciemnożółte.

Matiasy w opakowaniu - wybierajmy te, które są w solance i mają jak najmniej konserwantów. Dobre są również te w oleju, najwięcej wątpliwości budzą te, które zanurzone są w cieczy będącej mieszaniną solanki i octu - dzięki temu trudno zorientować się, jaki smak mają śledzie i czy są dobre. Ocet zmienia też konsystencję mięsa na bardziej zwartą oraz wybiela je, dlatego trudno zgadnąć, czy przed pakowaniem ryba była dobrej jakości.

Śledzie wędzone - powinny wydzielać tylko zapach wędzonki, mieć zwięzłe mięso o jednolitym kolorze i jednakowej konsystencji.

Zobacz też >>> Śledzie - wartości odżywcze. Dlaczego trzeba jeść śledzie?

Zobacz wideo i dowiedz się, jak prawidłowo moczyć śledzie!

Moczenie śledzi: jak namoczyć śledzie?