Jak upiec i zamrozić pasztet na święta? Wypróbowane sposoby

2023-03-21 15:13

Święta, czy to Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to przede wszystkim czas spędzony z bliskimi - również za stołem. Dlatego warto tak zaplanować przygotowania, by podczas świąt, jak najmniej przebywać w kuchni. Zarówno mięsne, jak i wegetariańskie pasztety można śmiało upiec wcześniej i zamrozić. W dniu podania ich na stół wystarczy pasztety rozmrozić i gotowe!

Jak zrobić pyszny pasztet na święta
Autor: Shutterstock Domowy pasztet uświetni każde święta.

Spis treści

  1. Pasztet - co to jest?
  2. Z jakiego mięsa przygotować pasztet świąteczny?
  3. Jak mrozić pasztet na święta?

Pasztet - co to jest?

Pasztety to specjalnie przygotowane potrawy o jednolitej konsystencji, przyrządzone z drobiu i innych rodzajów mięsa, dziczyzny, ryb, podrobów, grzybów, warzyw strączkowych, jarzyn i orzechów.

Polecamy: Aromatyczny pasztet z suszonych grzybów -  idealny pomysł na bezmięsny pasztet

Praktycznie pasztet można zrobić z wszystkiego, co jadalne. Tę jednolitą konsystencje uzyskuje się przez uprzednie gotowanie, rozcieranie lub mielenie składników. Rozdrobnione produkty miesza się razem, przyprawia i poddaje powtórnej obróbce termicznej. Rozróżniamy pasztety:

Najpopularniejszy jest pasztet pieczony. Swą popularność zawdzięcza łatwości wykonania. Przygotowanie pasztetów, choć pracochłonne, jest raczej łatwe i nie może się nie udać, jeśli starannie przygotujemy farsz i odpowiednio dobierzemy składniki. 

Z jakiego mięsa przygotować pasztet świąteczny?

Najlepszy pasztet jest z tłustego mięsa: wieprzowiny, wołowiny, gęsiny. Chude mięso drobiowe oraz dziczyznę łączymy z wieprzowym podgardlem lub boczkiem. Polecamy: Jakie mięso jest najlepsze na pasztet?

Pasztet krok po kroku:

  • Mięso przed obróbką cieplną powinno porządnie przejść przyprawami. Dlatego najlepiej mięso pokroić na grube plastry, ułożyć w porcelanowym lub kamionkowym naczyniu, posypać przewidzianymi w przepisie przyprawami oraz solą, skropić wódką, winiakiem, winem lub cydrem, przykryć i zostawić na noc w lodówce.
  • Następnego dnia mięso dusimy z włoszczyzną. Wątróbkę dodajemy na 15-10 minut przed końcem gotowania. Po ostudzeniu całość dwukrotnie mielimy.
  • Aby farsz pasztetowy był pulchny, dodaje się bułkę lub biały chleb namoczony wcześniej w mleku, śmietance lub wywarze z gotowania mięsa. Namoczone pieczywo dodaje się bez odciskania płynu. Do masy dolewamy również wywar z gotowania mięsa.
  • Masę na pasztet wyrabiamy starannie, aby ją napowietrzyć.
  • Nie żałujmy przypraw. Do wieprzowiny pasuje tymianek, estragon i mięta, do wołowiny - kolendrarozmaryn, do gęsiny - majeranek. Do pasztetu zawsze dodajemy czosnek, zmielone ziele angielskie, tartą gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Oraz kieliszek nalewki śliwkowej, winiaku lub porto. Polecamy również: Jak przyprawić pasztet na święta?
  • Pasztet pieczemy w keksówkach, wąskich i wysokich formach prostokątnych. Metalowe wykładamy pergaminem. Żaroodporne i gliniane smarujemy tłuszczem, wykładamy słoniną lub boczkiem. Bezproblemowe są formy silikonowe.
  • Pasztet studzimy w foremce. Upieczony pasztet po wystudzeniu powinien przez 1-2 dni dojrzewać w lodówce, wówczas dopiero ujawni się całego jego smak i aromat. Jeśli pasztetu nie zamrażamy, to dobrze jest pasztet po wystudzeniu zalać tężejącą galaretą lub smalcem, aby pasztet nie wysychał. 

Polecamy przepis na Świąteczny pasztet wieprzowy oraz  Najlepszy pasztet z dzika

Jak mrozić pasztet na święta?

Pasztet na święta najlepiej upiec w cienkich aluminiowych foremkach jednorazowych. Takie foremki w komplecie wyposażone są w pokryte cienką folią aluminiowa kartonowe wieczka. Pasztet należy po wystudzeniu przykryć takim wieczkiem. 

  • Można również pasztet wyjąć z foremki, pozostawić w całości lub podzielić na porcje, owinąć folią aluminiową lub pergaminem.  
  • Następnie należy umieścić całość (bez względu na rodzaj opakowania) w woreczku foliowym przeznaczonym do mrożenia i szczelnie zamknąć, starając się usunąć powietrze z woreczka. 
  • Tak opakowany pasztet nie będzie wysychał. Przededniu podania go na stół należy pasztet wyjąć z zamrażarki i rozmrażać go w lodówce przez 8-12 godzin. 
Netto - niemarnowanie jedzenia

Oto TOP 10 najlepszych przepisów na pasztet