Podroby, czyli przysmak PRL’u. 10 najlepszych przepisów na wątróbkę i nie tylko

2023-04-11 15:12

Niegdyś podroby królowały na polskich stołach i uważane były za szczególny przysmak. Z czasem o nich zapomniano, a obecnie wiele osób ich unika. To błąd, ponieważ odpowiednio przyrządzone odwdzięczą się pysznym smakiem. Podroby to również skarbnica prozdrowotnych substancji odżywczych. Co robi się z podrobów? Jak je przyrządzić, aby były smaczne?

dlaczego warto jeść podroby?
Autor: Shutterstock Niegdyś przysmak, dziś zapomniane. Dlaczego warto jeść podroby?

Spis treści

  1. Co to są podroby?
  2. Jakie wartości odżywcze mają podroby?
  3. Jak kupować podroby?
  4. Przepisy na podroby

Co to są podroby?

Do podrobów zalicza się narządy wewnętrzne niektórych zwierząt, takich jak kurczaki, kaczki, świnie i krowy. Są to serca, wątroby, żołądki, nerki, płuca, ozory, mózgi, grasice czy śledziony. Mogą być głównym składnikiem wielu pysznych i sycących dań obiadowych. Są o wiele tańsze niż mięso i łatwo dostępne w sklepach spożywczych i mięsnych.

Jakie wartości odżywcze mają podroby?

Wbrew obiegowej opinii, że podroby są nic nie warte i lepiej z nich zrezygnować, dobrze jest zdobyć nieco więcej wiedzy na ich temat. Najwięcej prozdrowotnych składników zawierają wątroba, mózg, nerki, ozory, serca i płuca. Podroby są bogate w dobrze przyswajalne białko oraz kwas foliowy. Znajdują się w nich minerały jak żelazo, fosfor, wapń, cynk i miedź. To dobre źródło witamin z grupy B, A, D i K.

Mimo że podroby zawierają sporo cennych składników odżywczych, powinny zrezygnować z nich osoby zmagające się z dną moczanową. W podrobach znajduje się też sporo cholesterolu i kwasów tłuszczowych, więc chorujący na miażdżycę i hipercholesterolemię powinni spożywać je małych ilościach.

Jak kupować podroby?

Aby wybrane danie było smaczne, podroby powinny być jak najświeższe. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach lub u rzeźnika. Podroby zachowują świeżość przez bardzo krótki czas, dlatego trzeba przyrządzić je zaraz po przyjściu do domu. Przed przystąpieniem do gotowania powinno się je oczyścić z błon i innych niejadalnych części, a następnie dokładnie umyć.

Jeżeli podroby są lepkie i wydzielają nieprzyjemny zapach, należy ominąć je szerokim łukiem. Nie są już świeże, a ich spożycie może być groźne dla zdrowia.

Przepisy na podroby

W czasach PRL’u w polskich domach często gotowano dania z podrobów. Pyszne potrawy serwowały także ówczesne restauracje. Ozory, żołądki czy gulasze z serc były prawdziwym przysmakiem. Chociaż nazwa podroby nie brzmi apetycznie, warto sprawdzić kilka przepisów i przekonać się, że to nie taki straszny składnik, jak go malują. Oto sprawdzone przepisy na wątróbkę, serca, ozory i nie tylko.

Dlaczego warto jeść wątróbkę - cztery powody