Podroby, czyli przysmak PRL’u. 10 najlepszych przepisów na wątróbkę i nie tylko
Niegdyś podroby królowały na polskich stołach i uważane były za szczególny przysmak. Z czasem o nich zapomniano, a obecnie wiele osób ich unika. To błąd, ponieważ odpowiednio przyrządzone odwdzięczą się pysznym smakiem. Podroby to również skarbnica prozdrowotnych substancji odżywczych. Co robi się z podrobów? Jak je przyrządzić, aby były smaczne?
Spis treści
Co to są podroby?
Do podrobów zalicza się narządy wewnętrzne niektórych zwierząt, takich jak kurczaki, kaczki, świnie i krowy. Są to serca, wątroby, żołądki, nerki, płuca, ozory, mózgi, grasice czy śledziony. Mogą być głównym składnikiem wielu pysznych i sycących dań obiadowych. Są o wiele tańsze niż mięso i łatwo dostępne w sklepach spożywczych i mięsnych.
Jakie wartości odżywcze mają podroby?
Wbrew obiegowej opinii, że podroby są nic nie warte i lepiej z nich zrezygnować, dobrze jest zdobyć nieco więcej wiedzy na ich temat. Najwięcej prozdrowotnych składników zawierają wątroba, mózg, nerki, ozory, serca i płuca. Podroby są bogate w dobrze przyswajalne białko oraz kwas foliowy. Znajdują się w nich minerały jak żelazo, fosfor, wapń, cynk i miedź. To dobre źródło witamin z grupy B, A, D i K.
Mimo że podroby zawierają sporo cennych składników odżywczych, powinny zrezygnować z nich osoby zmagające się z dną moczanową. W podrobach znajduje się też sporo cholesterolu i kwasów tłuszczowych, więc chorujący na miażdżycę i hipercholesterolemię powinni spożywać je małych ilościach.
Jak kupować podroby?
Aby wybrane danie było smaczne, podroby powinny być jak najświeższe. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach lub u rzeźnika. Podroby zachowują świeżość przez bardzo krótki czas, dlatego trzeba przyrządzić je zaraz po przyjściu do domu. Przed przystąpieniem do gotowania powinno się je oczyścić z błon i innych niejadalnych części, a następnie dokładnie umyć.
Jeżeli podroby są lepkie i wydzielają nieprzyjemny zapach, należy ominąć je szerokim łukiem. Nie są już świeże, a ich spożycie może być groźne dla zdrowia.
Przepisy na podroby
W czasach PRL’u w polskich domach często gotowano dania z podrobów. Pyszne potrawy serwowały także ówczesne restauracje. Ozory, żołądki czy gulasze z serc były prawdziwym przysmakiem. Chociaż nazwa podroby nie brzmi apetycznie, warto sprawdzić kilka przepisów i przekonać się, że to nie taki straszny składnik, jak go malują. Oto sprawdzone przepisy na wątróbkę, serca, ozory i nie tylko.
- Wątróbka duszona z papryką i fasolką szparagową
- Pełne żelaza i zdrowe kurze serduszka duszone w sosie śmietanowym: oszczędny przepis na obfity obiad
- Ozorki wieprzowe w galarecie
- Móżdżek wieprzowy po polsku: przepis na smażone podroby wieprzowe
- Zupa jarzynowa z młodych warzyw na podrobach drobiowych
- Oszczędny pasztet z podrobami: przepis z wątrobą wołową i wieprzowymi płuckami oraz boczkiem
- Kurze serduszka duszone z kiszoną kapustą
- Sznycle z wątroby wołowej: przepis na panierowaną wątróbkę
- Zupa pomidorowa na żołądkach drobiowych z ryżem
- Gęsie pipki: przepis na pyszny gulasz galicyjski