Gęsie pipki: przepis na pyszny gulasz galicyjski

Gęsie pipki: przepis na pyszny gulasz galicyjski
Autor: Shutterstock.com
łatwy
30 min
4

Dieta bezglutenowa

Gęsie pipki to tradycyjne danie kuchni żydowskiej. Istnieją dwie odmiany tego dania. Gęsie szyjki nadziewane podrobami przyrządzane na terenie dawnego zaboru rosyjskiego oraz esencjonalny gulasz z żołądków w sosie cebulowym na terenie zaboru austriackiego. I tym właśnie przepisem chcę się dzisiaj podzielić z Wami. Oto łatwy przepis na pyszny gulasz z gęsich żołądków! 

Składniki

1 kg gęsich lub indyczych żołądków

3 łyżki gęsiego smalcu

4 cebule, pokrojone w grubą kostkę

1 główka czosnku, ząbki czosnku obrane i grubo posiekane

sól i pieprz

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

Gęsie żołądki dobrze umyć. Zalać wodą i gotować, doprowadzić do wrzenia. Zlać wodę razem z szumowinami. Napełnić garnek zimną wodą. Osolić. Ponownie doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować na małym ogniu około 30 minut. Odcedzić. Żołądki pokroić na mniejsze kawałki. 

W rondlu z grubym dnem rozgrzać gęsi smalec. Dodać pokrojone żołądki i smażyć 2-4 minuty. Dodać pokrojoną cebulę. Smażyć do zeszklenia. Dodać czosnek i smażyć, aż cebula zacznie się rumienić.

Wlać tyle wody, aby lekko przykryć zawartość rondla. Doprowadzić do wrzenia. Następnie zmniejszyć ogień i dusić przez 1,5 godziny. Mięśnie żołądków należą do najbardziej spracowanych po sercu i dlatego wymagają długiego gotowania. W razie potrzeby uzupełniać płyn w rondlu. 

Podawać z kaszą jęczmienną lub gryczaną.

Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Kuchnia kresowa z Podlasia” (wyd. Benkowski, 2006), „Polska Księga ...

więcej