Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

2020-12-22 11:31 redakcja
co-zrobic-gdy-osc-stanie-w-gardle.jpg
Autor: Shutterstock Ości w gardle to najczęstszy problem laryngologiczny w okresie świąt Bożego Narodzenia

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle? Jedzenie niewyfiletowanych ryb może skutkować niebezpiecznym urazem spowodowanym przez ości. Mało kto wie, jak niebezpieczne dla przełyku potrafią być ości ryb. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy ość utkwiła w gardle?  

Sezon na ości to nie czas wakacyjnych wypadów połączonych z wędkowaniem, ale okres Bożego Narodzenia! Laryngolodzy co roku biją na alarm, aby uważniej sprawdzać przyrządzane ryby i przywiązywać większą wagę do spożywanych posiłków. Wbrew pozorom, wigilijna kolacja przy świecach, czy świąteczne posiłki w gronie znajomych i rodziny mogą skończyć się tragicznie dla wielu miłośników ryb. Kiedy drażniąca ość stanie w gardle, zachowaj spokój i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Dowiedz się, jak  uniknąć kłopotów z ośćmi  w Wigilię: Karp nacinany: nacinanie karpia do smażenia

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Według laryngologów, najbardziej niebezpieczny bywa popularny sposób zajadania ości chlebem. Sam odruch połykania, polegający na zaciskaniu mięśni gardła, może jeszcze głębiej wbić ość. Język przepycha pokarm do gardła, a tam dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające połknięte pokarmy do przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową. Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku. Tymczasem w odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta. Jej przebicie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Co zatem pozwoli nam pozbyć się ości z przełyku?      

W przypadku połknięcia ości najlepiej przy pomocy drugiej osoby usunąć ją z przełyku. Należy zaświecić latarką w głąb przełyku i pęsetą spróbować usunąć ość. Jeśli ten sposób zawiedzie, a ość okaże się zbyt głęboko wbita w ścianki gardła i przełyku, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy laryngologa lub udać się na pogotowie.

Pamiętaj, że czasami niepozorne połknięcie ości może okazać się tragiczne w skutkach. Aby oszczędzić sobie takiego wątpliwego prezentu jakim jest pobyt na pogotowiu, najlepiej uważnie spożywać ulubione posiłki.