Co podać do barszczu czerwonego? 14 przepisów na uszka, paszteciki, krokiety
Czerwony barszcz na eleganckie okazje podaje się czysty, najlepiej w filiżankach. Do czystego barszczu potrzebne są dodatki. Co pasuje do barszczu czerwonego? Uszka, krokiety, kulebiak lub paszteciki z pysznym nadzieniem. Do wyboru mamy ciasto pierogowe, drożdżowe, kruche lub francuskie. Możemy skorzystać z przepisu na ciasto bezglutenowe lub bezjajeczne. Do wyboru, do smaku, tak jak lubisz.
Spis treści
- Uszka
- Kulebiaki
- Paszteciki
- Krokiety
- Zobacz wideo i dowiedz się jak usmażyć najlepsze naleśniki!
- Zobacz galerię z najlepszymi przepisami na barszcze!
Tradycyjnym dodatkiem wywodzącym się z naszej kulinarnej przeszłości są uszka. Uszka to malutkie pierożki zwinięte w kształt ucha. Choć tutaj istnieją różnice zdań, czy to ludzkie ucho, niedźwiedzie, czy świńskie. Uszka do barszczu mogą mieć różne nadzienie. Najczęściej jest to farsz z suszonych grzybów lub z kiszonej kapusty z grzybami. W niektórych regionach Polski obowiązkowe są uszka z nadzieniem śledziowym.
Uszka
Uszka z suszonymi grzybami - klasyczny przepis
Najbardziej znana i lubiana odmiana uszek do barszczu - nie tylko wigilijnego. Wodę w której gotowały się grzyby pozostawcie, gdy zamierzacie gotować barszcz. To bardzo esencjonalny dodatek, który doda barszczowi smaku.
Uszka z grzybami i kapustą do barszczu czerwonego
To oszczędniejszy pomysł na tradycyjne uszka - do takiego farszu potrzebujemy mniej grzybów, a poza tym, jeśli przygotowujemy na Wigilię także pierogi - robimy jeden farsz zarówno do nich, jak i do uszek.
Uszka ze śledziem do barszczu wigilijnego
To przykład innowacyjnego podejścia do tradycji - uszka i śledzie to wszak klasyczne składniki wigilijnego menu. Uszka nadziewane śledziami są oryginalne i bardzo pyszne. Jedyny warunek - wszyscy biesiadnicy powinni lubić śledzie, a z tym bywa różnie.
Bezglutenowe uszka do barszczu czerwonego
Są równie smaczne, jak te z mąki z glutenem, ale wymagają nieco uwagi podczas przygotowywania. Ale jeśli mamy wśród biesiadników osobę na diecie bezglutenowej, warto przygotować na Wigilię takie uszka dla wszystkich. Na pewno zasmakują nie tylko tym, którzy unikają glutenu.
Innym tradycyjnym dodatkiem, szczególnie popularnym na Kresach dawnej Rzeczpospolitej, był kulebiak. Kulebiak to ciasto z nadzieniem. Mogą być kulebiaki z ciasta drożdżowego lub francuskiego. To niezwykle elegancki dodatek, bogaty w smaczny farsz.
Kulebiaki
Kulebiak drożdżowy z kapustą i grzybami
Miłośnicy ciasta drożdżowego z wytrawnym farszem mogą zamiast małych pasztecików zrobić jeden duży kulebiak. Pokrojony w plastry stanowi doskonały dodatek do barszczu. Można też przygotować go w wersji z mięsnym farszem.
Kulebiak z rybą w cieście francuskim
Idealny przepis dla tych, którzy może nie mają nabożeństwa do gotowania, a za to lubią zdobić. Gotowe ciasto francuskie i nieskomplikowany farsz gwarantują sukces kulinarny, a forma ryby - także dekoracyjny.
Mniejszą formą kulebiaka są paszteciki, które rozpowszechniły się w XIX w. Małe bułeczki faszerowane lub wytrawne ciastka z nadzieniem powinny być jak najmniejsze.
Paszteciki
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
Idealne do barszczu, ale także do czystego rosołu. Łatwe do przygotowania, mają też tę zaletę, że można je upiec wcześniej i zamrozić. W dniu podania należy je wyjąć i rozmrozić po czym wstawić do nagrzanego piekarnika na kilka minut. Paszteciki przeznaczone do mrożenia dobrze jest więc mniej zrumienić.
Grzybowe paszteciki z ciasta francuskiego
Szybka wersja pasztecików - farsz można przygotować dzień wcześniej, a paszteciki przygotować na godzinę przed podaniem. Gotowe ciasto francuskie to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych lub nie będących miłośnikami gotowania. Paszteciki smakują dobrze także na zimno.
Paszteciki z kruchego ciasta z nadzieniem grzybowym
Lubicie kruche ciasto? Bo my bardzo - jest proste do przygotowania, sprawdza się idealnie w wypiekach słodkich i wytrawnych, zawsze się udaje. I na dodatek smakuje wyśmienicie.
Paszteciki z rybą w cieście francuskim
Marynowana w cherry ryba nabiera charakteru, po to, by zawinięta w ciasto francuskie trafić do piekarnika. Przepis prosty ale z pazurem. Na pewno spodoba się tym, którzy lubią efektowne dania, ale nie chcą spędzać w kuchni długich godzin, by to osiągnąć.
W ubiegłym stuleciu tradycyjne uszka i paszteciki zaczęły wypierać bardziej demokratyczne krokiety przygotowane z naleśników, panierowane i smażone na tłuszczu roślinnym. Smakosze uważają, że najlepsze są krokiety z nadzieniem z kiszonej kapusty, bądź grzybów. Można użyć zarówno grzybów suszonych, jak i mrożonych oraz świeżych grzybów hodowlanych.
Krokiety
Krokiety z kapustą i grzybami - tradycyjny przepis
Naleśniki wypełnione aromatycznym i smakowitym farszem z kapusty kiszonej i grzybów, to danie nie tylko na święta. Łatwe do przygotowania i można je usmażyć i nadziać wcześniej, a następnie zamrozić - ale przed panierowaniem! Rozmrożone panierujemy w jajku i bułce tartej i smażymy przed podaniem.
Bezglutenowe krokiety z kapustą i grzybami
Krokiety z kapustą i grzybami możemy przygotować w wersji bezglutenowej - dla osób, którym szkodzi gluten, a także dla pozostałych biesiadników. Ich przygotowanie wymaga nieco więcej starań i wprawy niż tradycyjnych naleśników, bo mąka bez glutenu ma inne właściwości.
Krokiety z grzybami świeżymi lub mrożonymi
Przed wigilijną kolacją trudno może być o świeże grzyby, ale na pewno dostępne są grzyby leśne mrożone. Można zrobić krokiety właśnie z nimi, będą pewnym urozmaiceniem tradycyjnego menu. Mrożone grzyby zachowują swój smak i większość aromatu, więc ich miłośnicy będą na pewno zachwyceni takim daniem.
Idealne dla tych, którzy nie mają w rodzinie grzybiarzy, a nie ufają grzybom ze sklepu albo dla tych, którzy mieszkają poza Polską i nie mają dostępu do grzybów leśnych. Poszukiwaczom grzybowego aromatu w pieczarkach podpowiadamy - wybierzcie pieczarki portobello, są bardziej esencjonalne.