Co można jeść w Wielki Piątek? Przykładowe menu postne
Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku, kiedy katolików obowiązuje post ścisły. Co to oznacza? Co można jeść w Wielki Piątek, czego dotyczą zakazy religijne? Kto może pościć, a kto jest z postu zwolniony? Co oznacza termin post ścisły?
Spis treści
- Co można jeść w Wielki Piątek?
- W Wielki Piątek można jeść:
- Przykładowe menu na Wielki Piątek
- Dyspensa od postu w Wielki Piątek
Co można jeść w Wielki Piątek?
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (taki post obowiązuje też w Środę Popielcową). Post ścisły to post ilościowy połączony z jakościowym (ieiunium et abstinentia). Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od jedzenie potraw mięsnych, post ilościowy polega na wstrzymywaniu się od jedzenia do syta (ale można jeść potrawy mięsne).
Post ścisły oznacza więc wstrzymanie się od jedzenia potraw mięsnych oraz od jedzenia do syta - dozwolone jest zjedzenie jednego posiłku do syta w ciągu dnia.
W Wielki Piątek nie można jeść mięsa i wyrobów z niego - także rosołu, który jest wywarem mięsnym. Dozwolone jest jedzenie nabiału, jaj, ryb i owoców morza, no i oczywiście wszelkich owoców i warzyw.
Nie można się też najadać do syta podczas każdego posiłku - sugerowana jest redukcja posiłków do 3 w ciągu dnia, z czego 2 powinny być skąpe.
Post ścisły polega więc na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych. Dlatego też, jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się zarówno do postu ilościowego, jak i do postu jakościowego.
Podsumowując: w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, liczbę posiłków powinno się ograniczyć do 3, z czego tylko jeden jemy do syta. Nie je się tego dnia mięsa ani jego przetworów. Niedozwolone są też podroby oraz drób.
W Wielki Piątek można jeść:
produkty zbożowe (chleb, płatki, kasze)
nabiał (sery, jaja, mleko i jego przetwory)
ryby i owoce morza
tłuszcze - nawet mięsne
jarzyny, owoce, grzyby
produkty mączne - kluski i makarony.
Przykładowe menu na Wielki Piątek
Postne śniadanie
Tosty ze śledziem i twarożkiem + WIDEO
Sałatka z rzodkiewek siostry Anastazji
Jaglane racuchy z cynamonem: przepis na placki z jaglanki
Postny obiad
Filety z flądry zapiekane z pomidorami i mozzarellą
Makaron z łososiem i porem: przepis na sycące postne danie. Ryby mają głos!
Placki rybne - przepis dietetyczny [dieta Dukana]
Postna kolacja
Grecka patelnia - szybkie danie z zapiekanych ziemniaków z fetą
Lekkie placuszki z cukinii - prosty i zdrowy przepis + WIDEO
Świeże śledzie w cieście piwnym [przepis]
Dyspensa od postu w Wielki Piątek
Z powodu wieku czy stanu zdrowia możliwa jest dyspensa od postu w Wielki Piątek. Kto otrzymał dyspensę tylko od postu jakościowego, jest obowiązany do zachowania postu ilościowego; wolno mu zatem pożywać mięso tylko przy jednorazowym posiłku do sytości. Kto jest zwolniony tylko od postu ilościowego, zachować musi post jakościowy.