Jakie są rodzaje mąki? Co oznacza typ mąki?

2021-09-28 15:06

Kiedyś nie było problemu z wyborem mąki. Na rynku była tradycyjna mąka pszenna i ewentualnie mąka tortowa, co od razu podpowiadało zastosowanie, szczególnie tej drugiej. Dzisiaj półki sklepowe pełne są mąki różnych typów, produkowanych z najróżniejszych zbóż. Jakiej mąki używać?

maka.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Jak wybrać najlepszą mąkę?

Spis treści

  1. Każda mąka ma swój typ
  2. Typy mąki wg polskich norm
  3. Im mąka ciemniejsza tym lepiej
  4. Mąka chlebowa i niechlebowa
  5. Inne rodzaje mąki
  6. Galeria: super przepisy z Tik-Toka

Każda mąka ma swój typ

Czasami w przepisach kulinarnych spotykamy się z zastrzeżeniem, że trzeba użyć na przykład mąki pszennej typu 650, a my akurat mam typ 480. Znawcy twierdzą, że od użycia złego typu mąki może nam się nie udać przygotowywana potrawa. Może i tak jest, ale przede wszystkim warto wiedzieć, co owe liczby oznaczają. Typ mąki wyrażony liczbą oznacza, jaką ilość substancji mineralnych zawiera ona po zmieleniu. Im liczba jest niższa, tym mąka ma ich najmniej i tym samym jest ona najbardziej miałka. To dlatego zaleca się, jako najbardziej wartościowego, jedzenie na przykład chleba z mąki graham (typ 1850, czyli zawiera 1,85% składników mineralnych) czy z mąki razowej (typ 2000 - ma ich 2%). Mąka tortowa ma typ 450 (0,45%), ale za to wypieki z niej są niezwykle delikatne w smaku.

Typy mąki wg polskich norm

Polskie normy wyróżniają 8 typów maki pszennej:

  • typ 450 – tortowa
  • typ 550 – luksusowa
  • typ 650
  • typ 750 – chlebowa
  • typ 1050
  • typ 1400 – sitkowa
  • typ 1850 – graham
  • typ 2000 - razowa, śruta chlebowa

Inne typy mąki pszennej spotykane na rynku, np. typ 480, 500 czy 850, produkowane są według tzw. norm zakładowych.  Inaczej przedstawiają się typy mąk żytnich, wyróżniamy tu: typ 500, 720, 1150, 1400 i 2000.

Sprawdź: Jaka mąka pszenna na drożdżówkę, biszkopt, naleśniki, a jaka na chleb?

Jak mąka do czego?

Im mąka ciemniejsza tym lepiej

Mąkę można też rozpoznawać po kolorze, im bielsza tym ma niższy typ, te brązowe świadczą o wysokiej zawartości cennych substancji mineralnych (czyli jest w niej więcej otrębów, które w procesie mielenia oddzielają się od bielma ziarna zbóż).

Mąka chlebowa i niechlebowa

Jest też inny podział rodzajów mąki: na chlebowe (z ziaren żyta i pszenicy) i niechlebowe (z jęczmienia, owsa, gryki, pszenicy orkisz, kukurydzy, soi, ryżu). Mąki drugiej grupy są również dodatkiem do mąki chlebowej dla osób z zaburzeniami trawienia, w postaci nieprzyswajania glutenu występującego w np. w ziarnach żyta czy pszenicy.

Inne rodzaje mąki

  • Mąka sojowa, ze względu na dużą zawartość białka, jest składnikiem kuchni wegetariańskie.
  • Jest jeszcze mąka makaronowa, która otrzymuje się z twardej pszenicy durum i jest to: semolina, typ 950 i typ 1750. Do makaronów używa się też grubo mielonej pszennej mąki - krupczatki (typ 500). 
  • Mąka orkiszowa (jest również dodatkiem do chleba), ale eksperci przyznają jej właściwości przeciwnowotworowe, poprawiające odporność i krążenie krwi.
  • Dzięki na przykład mące gryczanej i kukurydzianej, bezglutenowcy nie muszą być pozbawieni dań z dodatkiem mąki. Ponadto ta pierwsza jest bogatym źródłem witamin grupy B i magnezu, ta druga zawiera dodatkowo witaminy A oraz E, selen i kobalt.
  • Możemy natknąć się także na mąkę grochową (również bezglutenowa), mąkę z ciecierzycy, ryżową (powstaje z brązowego ryżu, bardzo delikatna) z której produkuje się makaron i papier ryżowy, amarantusową (na nowo odkryty amarantus został nazwany zbożem XXI wieku) z dużą zawartością białka, żelaza, wapnia oraz magnezu i bez glutenu oraz aromatyczną mąkę kasztanową.
  • Zwolennicy diety ketogenicznej nie wyobrażają sobie swojej kuchni bez mąki kokosowej i migdałowej.
  • Można też spotkać mączkę grzybową – doskonały dodatek do sosów i zup, w kuchni azjatyckiej z mączki niektórych tamtejszych grzybów wyrabia się też makarony. Ten produkt, w przeciwieństwie do innych rodzajów mąki, można sobie zrobić samemu – wystarczy zmielić suszone grzyby - na przykład ogonki.

Galeria: super przepisy z Tik-Toka