Mąka z ciecierzycy: wartość odżywcza, właściwości i zastosowanie w kuchni
Mąka z ciecierzycy, zwanej również cieciorką, otrzymywana jest ze zmielonych ziaren ciecierzycy (grochu włoskiego). Mąka z ciecierzycy jest cennym źródłem białka roślinnego, które stanowi alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego. Mąka z ciecierzycy jest podstawą wielu dań kuchni indyjskiej. A także kuchni bezglutenowej, ponieważ ciecierzyca nie zawiera glutenu. Polecamy przepis na: Pakora z kalafiora - warzywna przekąska
Spis treści
Wartość odżywcza
Porcja 100 g mąki z ciecierzycy dostarcza 395 kcal. W każdych 100 g tej mąki znajduje się 58 g węglowodanów, 21 g białka oraz 10 g błonnika.
Właściwości
Ciecierzyca (groch włoski) to roślina strączkowa, więc nie zawiera glutenu (białka roślinnego występującego w zbożach).
Mąka z ciecierzycy ma niski indeks glikemicznym. Węglowodany zawarte w ciecierzycy wolno przenikają do krwi nie powodując gwałtownego wzrostu glukozy. Dzięki czemu energia pozostaje w organizmie na długo. Mąka z cieciorki zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które redukują stężenie złego cholesterolu i ograniczają ryzyko powstawania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Potas i magnez dodają energii i przeciwdziałają zmęczeniu. Kwas foliowy i żelazo występujące w mące bardzo dobrze wpływają na wytwarzanie czerwonych krwinek, dlatego jest to szczególnie ważny produkt dla kobiet spodziewających się potomstwa.
Zastosowanie kulinarne
Mąka z ciecierzycy jest podstawowym składnikiem orientalnego pieczywa, które towarzyszy mięsnym koftom. Mąka z cieciorki jest głównym składnikiem indyjskiej pakory, ciasta naleśnikowego, w którym panieruje się warzywa i owoce morza. Można z niej przygotować również naleśniki (socca), lekkie ciasta, pasztety, kotlety, świetnie sprawdza się jako zagęstnik do sosów, zup, gulaszy.