Biała dieta: przepisy na potrawy. Co wolno, a czego nie wolno jeść po wybielaniu zębów?

2022-07-27 16:09

Jeśli jedzenie może poplamić białą koszulkę, to może również poplamić zęby. Tą przydatną wskazówką powinniście kierować się w ciągu najbliższych 48 godzin po wybielaniu zębów. Spożywane przez nas pokarmy i napoje wpływają na kolor naszych zębów. Jednak właśnie wybielone zęby są bardziej narażone na przebarwienia. Dlatego BIAŁA DIETA jest polecana każdemu, kto przeszedł zabieg wybielania zębów. Dlaczego tak się dzieje i jakie pokarmy są groźne dla bieli twoich zębów? Czytaj dalej.

Biała dieta: przepisy na potrawy. Co wolno, a czego nie wolno jeść po wybielaniu zębów?
Autor: Shutterstock.com Biała dieta: przepisy na potrawy. Co wolno, a czego nie wolno jeść po wybielaniu zębów?

Jak zbudowane są zęby?

Nie musimy wchodzić w szczegóły, ale żeby zrozumieć w czym tkwi problem, dobrze jest poznać podstawową strukturę zęba. Ząb jest podzielony na trzy odrębne części: korzeń, szyję i koronę. Ponieważ wybielanie zębów ma wpływ tylko na koronę, część zęba, którą możesz zobaczyć w lustrze, skupimy się tylko na tej części.

 • Emalia: jest to zewnętrza warstwa górnej cześći zęba, a zatem najtwardsza i najmocniejsza część. Naturalnie kolor może wahać się od lekko żółtego do bardziej szarobiałego, dlatego niektórzy ludzie mogą mieć bielsze zęby niż inni. Główna rola szkliwa to ochrona wnętrza zęba, w którym znajdują się wrażliwe nerwy. Jeśli spożywasz żywność, która jest gorąca, zimna lub kwaśna, szkliwo działa jako ochrona przed nią i wszelką powstałą płytką nazębną.
 • Zębina: znajduje się tuż pod szkliwem. Zębina pokrywa cały ząb od korony do korzenia i łączy się z nerwami wewnątrz. Jako druga warstwa podpory, jej elastyczna struktura pomaga zapobiegać pękaniu szkliwa, jednocześnie łącząc się z resztą zęba. Jednak zębina jest również bardzo podatna na bakterie i próchnicę, dlatego musi być chroniona przez szkliwo i dziąsła. Jeśli szkliwo ulegnie erozji lub dziąsła cofną się, warstwa zębiny zostaje odsłonięta. Dlatego ludzie odczuwają ból i wrażliwość na niektóre pokarmy, napoje i temperatury. Ich warstwa ochronna przerzedziła się, a w niektórych przypadkach całkowicie zniknęła, co oznacza, że ​​nerwy są bardziej podatne na podrażnienie.

Jak więc działa wybielanie zębów i jak wpływa na twoje zęby?

Krótkoterminowe efekty wybielania zębów

Chociaż mogliście słyszeć o możliwych zagrożeniach związanych z wybielaniem zębów, badania pokazują, że konsultacja z profesjonalistą jest zarówno bezpieczna, jak i mało ryzykowna.

Dostępnych jest wiele różnych metod leczenia, ale jeśli zalecono ci przejście na tymczasową białą dietę, stanie się tak z następujących powodów:

 • Ekspozycja zębiny: podczas zabiegu wybielania zębów często wykorzystuje się nadtlenek wodoru do usuwania przebarwień, dzięki czemu stają się one bielsze. Proces ten może jednak tymczasowo odsłonić warstwę zębiny, powodując wzrost wrażliwości zębów. Jak wspomniano powyżej, warstwa zębiny jest bardzo podatna na bakterie i erozję, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakich pokarmów należy unikać po wybielaniu zębów.
 • Podrażnienie dziąseł: zbieg wybielania zębów może również powodować podrażnienie tkanki miękkiej, co może wywoływać dyskomfort. Na szczęście prawie we wszystkich przypadkach jest to przejściowy efekt uboczny, który znika od jednego do trzech dni po zabiegu.
 • Biała dieta głównie pomaga zmniejszyć przebarwienia zębów w czasie po zabiegu, ale może również pomóc zminimalizować poziom dyskomfortu odczuwanego w dziąsłach.

Co barwi twoje zęby?

Trzy czynniki, które przyczyniają się do przyciemnienia zębów to chromogeny (barwniki roślinne), garbniki i kwasy. Znajdują się one w wielu popularnych produktach spożywczych i mogą plamić szkliwo lub osłabiać je, co ułatwia tworznie się plam i przebarwień.

Chociaż może wydawać się niezwykle trudne, aby obejść się bez niektórych rzeczy wymienionych poniżej, pamiętajcie, że obostrzenia dietetyczne obowiązują tylko 48 godzin po zabiegu. To małe, krótkie poświęcenie, które zapewni Ci piękne białe zęby na dłużej.

Co to jest biała dieta?

Teraz, gdy już wiecie dlaczego po wybielaniu wasze zęby wyglądają i czują się tak, jak wyglądają, możemy zapoznać się z poniższą białą listą pokarmów. Zobaczcie, co możecie jeść, a czego powinniście unikać przez 48 godzin po zabiegu wybielania zębów. 

Jakich pokarmów unikać po wybielaniu?

 • Kawa – rozumiemy, że może być ciężko ją całkowicie wyeliminować. Jeśli potrzebujesz kawy, dodaj mleko, aby zmniejszyć efekt plamienia. Ogranicz także ilość wypijanej kawy do najwyżej dwóch filiżanek, ponieważ badania pokazują, że im więcej filiżanek kawy  wypijasz, tym większe powoduje przebarwienia.
 • Herbata – ciemna herbata jest w rzeczywistości gorsza dla bieli zębów niż kawa. Jeśli nie możesz walczyć z pragnieniem, postępuj zgodnie z tą samą radą, co powyżej.
 • Wino – kwasowość i ciemna barwa czerwonego wina sprawiają, że jest to napój wysokiego ryzyka. Podczas gdy białe wino nie może samo zabarwić zębów, kwasowość osłabia szkliwo, zwiększając podatność na inne przebarwienia pokarmowe.
 • Napoje gazowane – kwaśne i pełne kolorów, unikaj całkowicie tych napojów, jeśli to możliwe.
 • Soki owocowe – unikaj tych napojów ze względu na ich wysoką kwasowość.
 • Ciemne przyprawy – sos sojowy, ocet balsamiczny, a nawet sos pomidorowy – wszystkie niosą ze sobą ryzyko związane z ich kolorem i kwasowością.
 • Ciemne owoce – tak jak powyżej, staraj się unikać owoców takich jak borówki, jagody, jeżyny.
 • Curry i kurkuma – jeśli widziałeś, jak curry lub żółta kurkuma plamią twoje garnki i kuchennych fartuch, pomyśl tylko, co to zrobią z twoimi zębami. Zdecydowanie unikaj tego jedzenia po zabiegu wybielania zębów.
 • Rosół - 
 • Słodycze i czekolada – pomyśl o kolorze swojego języka po zjedzeniu słodyczy. Twoje zęby są zagrożone przebarwieniami w dokładnie ten sam sposób.
 • Tytoń – „zęby palacza” to powszechne określenie nie bez powodu. Zdecydowanie zalecamy unikania palenia po zabiegu. W ciągu 48 godzin po zabiegu spróbuj używać plastrów nikotynowych i innych produktów, które pomogą Ci zwalczyć głód.
Ryż - właściwości i sposoby gotowania

Co można jeść po zabiegu wybielania?

 • Kurczak/Indyk – zdrowe, białe i bezkwasowe mięso. Kurczak lub indyk to świetne mięso do jedzenia w ogóle, a zwłaszcza po leczeniu przebarwień zębów. Zobacz: >>> INDYK W BIAŁYM SOSIE
 • Ryby – białe mięso ryb jest absolutnie dozwolone. Zobacz: >>> RYBA NA PARZE Z RYŻEM
 • Ryż – to doskonały dodatek do powyższych potraw. Zobacz: >>> RYŻ Z PIECZARKAMI I POREM
 • Makaron – chociaż makaron jest w porządku, po prostu unikajcie sosów, które mogą barwić, jak sos pomidorowy lub zielone pesto. Zobacz: >>> MAKARON Z PIEPRZEM I PARMEZANEM
 • Twarogi i białe sery – dodatkowo wzmocnią wasze zęby i kości. Zobacz: PRZEPIS NA DOMOWY TWARÓG
 • Cebula – a konkretnie cebula biała. Czerwona cebula zawiera trochę barwników, więc najlepiej jej unikać.
 • Kalafior - nie ma bielszego warzywa. Zobacz >>> PIERŚ KURCZAKA ZAPIEKANA Z KALAFIOREM
 • Białka jaj – żółtka lepiej unikać. 
 • Ziemniaki – zalecamy obieranie skórki i spożywanie tylko prostych białych ziemniaków. Puree ziemniaczane będzie najlepsze. Zobacz: >>> PUREE ZIEMNIACZANE Z SERKIEM TOPIONYM
 • Chleb biały – najlepiej usunąć przypieczoną skórkę, może ranić dziąsła i zawiera skarmelizowany cukier, który może barwić zęby tuż po zabiegu. Zobacz: >>> JAPOŃSKI CHLEB MLECZNY
 • Banany – są świetną przekąską i nie zagrażają kolorowi zębów. Zobacz: >>> GRILLOWANE BANANY
 • Jogurt – upewnijcie się, że jecie czysty, biały jogurt, ponieważ kolorowy jogurt (owocowy) może zawierać barwniki przyczyniające się do powstawania plam. Zobacz: >>> MROŻONY JOGURT deser, który przynosi ulgę dziąsłom
 • Owsianka – śmiało dodaj mleko i ciesz się pyszną miską ciepłej brejki zbożowej. Jeśli lubisz cukier, to w celu ochrony zębów w 48-godzinnym oknie zalecamy zamiast tego stosowanie słodzika. Zobacz: >>> OWSIANKA Z BANANEM

Ciesz się swoim uśmiechem

Prawidłowo wykonane wybielanie zębów jest niesamowitym procesem transformacji, który może zwiększyć waszą pewność siebie na długie lata.

Biała dieta nie jest zbyt trudna do przestrzegania i jest konieczna tylko przez pierwsze 48 godzin po zabiegu wybielania zębów.

Zobacz GALERIĘ przepisów PUREE ZIEMNIACZANE

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE